Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Sobota 25. května 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Podpora paliativní péči v kraji

24.05.2024 - Podpora paliativní péči v kraji - Nejvíce se zaměřuje...

Počasí

25.05.2024 - Sobota

Teplota: 20 / 15 - Bouřky

26.05.2024 - Neděle

Teplota: 23 / 13 - Přeháňky-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

Mladý bajker se zranil při sjíždění trailů na Jesenicku

03. srpna 2023 - 18:13

Zpět na seznam článků

Nepřeceňujte své síly při turistice ani na kole, doporučují záchranáři.

Mladý bajker se zranil při sjíždění trailů na Jesenicku

zásah hasičů a HS zdroj foto: HZS OLK

Brzdovou páku si vrazil do stehna ve středu odpoledne sedmiletý chlapec u Lipové-lázní na Jesenicku. „Při sjíždění trailů na Lipovských stezkách nezvládl poslední zatáčku a při pádu z kola se v něm nešťastně zaklínil. Na místě mu rychle a šetrně pomohli jeseničtí hasiči a záchranáři. V polovině prázdnin jsme podobně pomáhali po pádu z kola zraněnému bajkerovi na Rychlebských stezkách. Právě Jeseníky či Rychlebské hory s vyhlášenou sítí trailů lákají cyklisty, elektrocyklisty i turisty v našem kraji nejvíce,“ uvedla tisková mluvčí HZS Olomouckého kraje Lucie Balážová, která upřesnila. „Vydávají se stále častěji do těžce přístupných míst, z nichž je v případě zranění složitý transport. Proto jsou naše jednotky vysílány k zásahům, při nichž spolupracují se zdravotnickou záchrannou službou a s Horskou službou a často z velice složitého terénu pacienty transportují. Ročně jde o desítky podobných událostí.“  

Abyste předešli nebezpečným či nepříjemným událostem při turistice či cyklistice, hasiči doporučují pár pravidel, kterými byste se měli řídit. „Mezi ty nejdůležitější zásady patří nepřeceňovat své síly a schopnosti a zároveň mít neustále povědomí o tom, kde jsem a sledovat své okolí. V přírodě bývá totiž složité určit polohu toho, kdo potřebuje akutně pomoci, pokud sám neví, kde se nachází. Přitom určit přesně místo události bývá pro záchranu klíčové,“ říká Lucie Balážová.

Co tedy může při lokalizaci pomoci? „Nejpřesnější je uvést GPS souřadnice z mobilního telefonu. Využít můžete též aplikaci Záchranka, která v případě potřeby pošle automaticky zdravotnické záchranné službě vaši polohu. Pokud situace neumožňuje použít mobilní zařízení, pak k lokalizaci poslouží turistické značení, nadzemní elektrické vedení velmi vysokého napětí, vodní toky a nádrže. K orientaci v neznámém terénu slouží také památná místa, jako jsou pomníky, kaple, boží muka,“ upřesnila mluvčí.

Pomoci mohou vysílače, rozhledny či body záchrany, takzvané rescue pointy. Jde o místa v krajině označená jasně žlutou tabulkou s unikátním kódem, který usnadňuje lokalizaci, ale také organizaci záchranných prací hasičů, policistů či záchranářů. „Využíváme je rovněž pro přesnější určení rozlohy lesních požárů,“ dodává mluvčí.

Autor: red., L. Balážová, zdroj foto: HZS OLK

Fotogalerie

zásah hasičů a HS         zdroj foto: HZS OLK
bod záchrany Jeseníky         zdroj foto: HZS OLK
bod záchrany Jeseníky         zdroj foto: HZS OLK
doporučení  zdroj HZS OLK

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

VESELENÍ šumperské školky

VESELENÍ šumperské školky

Fotek: 93
Přidáno: 24.05.2024

Gastro festival Jídlo na ulici

Gastro festival Jídlo na ulici

Fotek: 65
Přidáno: 18.05.2024

Zábřeh - historická vozidla 2024

Zábřeh - historická vozidla 2024

Fotek: 109
Přidáno: 11.05.2024

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.