Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Pátek 27. listopadu 2020 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Pozor na phishingové útoky cílené na internetové bankovnictví

26.11.2020 - Pozor na phishingové útoky cílené na internetové...

Počasí

27.11.2020 - Pátek

Teplota: 2 / -1 - Mlha

28.11.2020 - Sobota

Teplota: 5 / 0 - Zataženo

Zde je místo pro Vaši reklamu

Moravská filharmonie Olomouc u vás doma

02. listopadu 2020 - 12:45

Zpět na seznam článků

V listopadu nabídne dva streamované koncerty

Moravská filharmonie Olomouc u vás doma

Moravská filharmonie Olomouc u vás doma zdroj foto: MFO

Moravská filharmonie Olomouc přinese svým posluchačům dva listopadové koncerty – 5. a 9. listopadu – z koncertního sálu přímo do jejich domovů. Orchestrální koncert s předním českým houslistou Janem Mráčkem a komorní koncert s mezzosopranistkou Evou Garajovou a klavíristou Miroslavem Sekerou budou k vidění zdarma na webu mfo.cz a facebooku filharmonie vždy od devatenácti hodin.

Vzhledem k protiepidemickým opatřením byla Moravská filharmonie nucena zrušit své listopadové koncerty. „Postupně sdělovaná vládní opatření momentálně bohužel neumožňují plánovat provoz filharmonie ve standardním režimu a realizovat plánované koncerty se sólisty, zejména pak s těmi zahraničními, je téměř nemožné. Některé koncerty jsme tak museli, ač neradi, zrušit, pro další hledáme náhradní termíny,“ vysvětluje ředitel Moravské filharmonie Olomouc, Jonáš Harman. Na dva z původně plánovaných koncertů se v online podobě posluchači mohou těšit už v následujících dnech. „Nejedná se o náhradu zrušených koncertů, ale spíše o naši snahu prostřednictvím hudebního zážitku doručit pozitivní naladění a harmonii až k prahu našich milých posluchačů. Obzvlášť v této mimořádné a nelehké situaci to chápeme a cítíme jako naše poslání,“ dodává Jonáš Harman.

Ve čtvrtek 5. listopadu odehraje orchestr živě koncert s názvem Smyčce v hlavní roli, který nabídne raná díla F. Schuberta, L. Janáčka a F. Mendelssohna-Bartholdyho.

Program původně avizovaného koncertu se sice mění, hlavní protagonisté ale zůstávají stejní – Moravskou filharmonii povede její šéfdirigent Jakub Klecker a sólových partů se ujme přední český houslista a koncertní mistr České filharmonie Jan Mráček. „Těší nás, že Jan Mráček i přes veškeré současné komplikace způsobené pandemií svoji účast potvrdil a společně s námi vybral posluchačsky atraktivní program,“ uvádí Jonáš Harman. Pro živý stream byly zařazeny skladby Franze Schuberta, Leoše Janáčka a Felixe Mendelssohna-Bartholdyho.

Zřídka uváděná díla tematicky spojuje jejich mladistvá energie. Zkomponovali je totiž ve velmi raném věku – Franz Schubert v devatenácti, Leoš Janáček ve třiadvaceti, Felix Mendelssohn-Bartholdy pak dokonce ve svých třinácti letech. „Jedná se o Koncert pro housle a smyčcový orchestr d moll z roku 1822 – tedy o dílo, které je o celých dvaadvacet let starší než Mendelssohnův druhý, mnohem známější koncert e moll,“ upřesňuje šéfdirigent Jakub Klecker.

Jakub Klecker zdroj foto: MFO

V pondělí 9. listopadu pak zamíří do českých domácností koncert nazvaný Lidová poezie v písních z komorního koncertního cyklu „K“. Předtočený koncert bude streamovaný od devatenácti hodin rovněž na webu a facebookové stránce Moravské filharmonie. Vystoupí na něm mezzosopranistka Eva Garajová, která se řadí mezi nejvýznamnější interprety písňové literatury své generace v Česku i na Slovensku, a vynikající klavírista Miroslav Sekera, který jako sólový i komorní hráč navštívil mnohá evropská i světová prestižní pódia.

Nahrávku Moravská filharmonie zveřejní také na svém YouTube kanálu.  

Eva Garajová zdroj foto: MFO

Miroslav Sekera zdroj foto: MFO

Podrobný program streamů:

5. listopadu od 19 hod.: koncert Smyčce v hlavní roli

Franz Schubert: Rondo A dur pro housle a smyčce 

Leoš Janáček: Suita pro smyčce

Felix Mendelssohn-Bartholdy: Koncert pro housle a smyčcový orchestr d moll

Účinkují: Jan Mráček – housle , Jakub Klecker – dirigent, Smyčcový orchestr Moravské filharmonie Olomouc

9. listopadu od 19 hod.: komorní koncert Lidová poezie v písních

Antonín Dvořák: V národním tónu, op. 73

Leoš Janáček: Sonáta 1. X. 1905 „Z ulice“

Leoš Janáček: Moravská lidová poesie v písních (výběr)

Vítězslav Novák: Slovenské spevy (výběr)

Účinkují:Eva Garajová – mezzosoprán, Miroslav Sekera – klavír

Autor: red., Andrea Pitronová, zdroj foto: MFO

Fotogalerie

Moravská filharmonie Olomouc u vás doma   zdroj foto: MFO

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Přestupní terminál Šumperk

Přestupní terminál Šumperk

Fotek: 21
Přidáno: 16.11.2020

ŠumpeRUN 2020 III

ŠumpeRUN 2020 III

Fotek: 64
Přidáno: 16.09.2020

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.