Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Pátek 28. ledna 2022 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Vloni inspektoři zjistili jediný nevyhovující burčák

28.01.2022 - Vloni inspektoři zjistili jediný nevyhovující burčák -...

Počasí

28.01.2022 - Pátek

Teplota: 2 / 0 - prehanky-Sníh

29.01.2022 - Sobota

Teplota: 4 / -1 - Sníh

Zde je místo pro Vaši reklamu

Moravská filharmonie zahraje živě na olomouckém Horním náměstí

09. června 2020 - 14:47

Zpět na seznam článků

Ve čtvrtek 18. června od devatenácti hodin

Moravská filharmonie zahraje živě na olomouckém Horním náměstí

Moravská filharmonie Olomouc zdroj: MFO

Konečně naživo! Takový název nese open-air koncert Moravské filharmonie Olomouc, která se jím pod taktovkou šéfdirigenta Jakuba Kleckera vrací v plné síle před olomoucké publikum. Koncert se uskuteční na Horním náměstí ve čtvrtek 18. června od devatenácti hodin a bude volně přístupný.

Milovníci hudby a návštěvníci města se mohou těšit na ryze český program: slavnostní pochod V nový život Josefa Suka, Vyšehrad a Vltavu z cyklu symfonických básní Má vlast Bedřicha Smetany a II. a IV. větu z Novosvětské symfonie Antonína Dvořáka.

Koncertem pro širokou veřejnost orchestr současně oslaví 75. výročí svého založení.

Moravská filharmonie Olomouc zdroj: MFO

První koncert Moravské filharmonie (tehdy ještě pod názvem Městský symfonický orchestr) se konal téměř přesně před 75 lety. „Jako úplně první skladba nově založeného orchestru zazněla 26. května 1945 Smetanova Má vlast, cyklus symfonických básní inspirovaný českými pověstmi a krajinou,“ uvádí Jonáš Harman, ředitel Moravské filharmonie Olomouc, a dodává, „proto jsme ji v programu koncertu, kterým oslavujeme jubileum Moravské filharmonie a zároveň se po vynucené pauze vracíme zpět před naše publikum, nemohli opomenout.“ Posluchači tak příští čtvrtek uslyší známé tóny Vyšehradu a Vltavy.

Významným dílem české národní hudby je rovněž slavnostní pochod V nový život Josefa Suka, jejž skladatel zkomponoval v roce 1919 v reakci na politické události a společenské změny související se vznikem Československa. Sukovým pochodem V nový život mimo jiné zahájil na začátku letošní abonentní sezony nový šéfdirigent Moravské filharmonie Jakub Klecker své působení na tomto postu.

Open-air koncert bude zakončen II. a IV. větou ze Symfonie č. 9 e moll „Z Nového světa“ od Antonína Dvořáka. Ve světovém kontextu nejpopulárnější Dvořákovo dílo vzniklo ve Spojených státech amerických, kde skladatel po dobu tří školních roků zastával post ředitele konzervatoře. V symfonii zužitkoval své dojmy z nového prostředí, současně v ní však rezonuje i nostalgická touha po české domovině. Dvořákova díla byla vždy nedílnou součástí dramaturgických plánů Moravské filharmonie – a jeho skladby budou návštěvníky koncertů provázet i v průběhu jubilejní 75. sezony.   

Autor: red., Andrea Pitronová, zdroj foto: MFO

Fotogalerie

Moravská filharmonie Olomouc             zdroj: MFO

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Zima v Jeseníkách 2021

Zima v Jeseníkách 2021

Fotek: 18
Přidáno: 19.12.2021

Čarovný les a BUBU CESTA II.

Čarovný les a BUBU CESTA II.

Fotek: 73
Přidáno: 11.11.2021

Čarovný les a BUBU CESTA I.

Čarovný les a BUBU CESTA I.

Fotek: 74
Přidáno: 11.11.2021

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.