Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Sobota 04. dubna 2020 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Vulgarismy a pokus o fyzické napadení kvůli nošení roušky v Jeseníku

03.04.2020 - Vulgarismy a pokus o fyzické napadení kvůli nošení...

Počasí

04.04.2020 - Sobota

Teplota: 11 / 0 - PoloJasno

05.04.2020 - Neděle

Teplota: 13 / 2 - Jasno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Muž, který napadal ženu v bytě, byl vykázán

17. listopadu 2016 - 10:23

Zpět na seznam článků

Policie upřesňuje, kdy může použít institut vykázání

Muž, který napadal ženu v bytě, byl vykázán

ilustrační snímek zdroj foto: archiv

Olomoučtí policisté realizovali další institut vykázání v úterý 15. listopadu. Vykázaným je devětatřicetiletý muž, který v dopoledních hodinách v jednom z olomouckých bytů nejprve nadával, poté vyhrožoval zabitím osmadvacetileté družce. „Přičemž v ruce držel nůž. Žena z bytu utekla. Když se do něj vrátila, muž ji opět fyzicky napadl,“ uvedla tisková mluvčí policie Olomouckého kraje Irena Urbánková.

Žena vše oznámila na policii. „Muž však před příjezdem policistů z bytu utekl. Napadení poškozené si nevyžádalo lékařské ošetření,“ informovala mluvčí.

Jak policisté při šetření zjistili, muž se takového jednání vůči ženě nedopustil poprvé. „A také to, že v minulosti byl za obdobné jednání soudem odsouzen a potrestán,“ upřesnila Urbánková.

Na základě všech zjištěných skutečností policisté využili svého zákonného oprávnění a muže vykázali ze společného obydlí a jeho bezprostředního okolí do vzdálenosti 50 metrů. „Jeho jednání je řešeno samostatně jako přestupek proti občanskému soužití, který bude po zadokumentování zaslán příslušnému správnímu orgánu k projednání,“ doplnila mluvčí.

ilustrační snímek zdroj foto: archiv

K nejvýraznějším formám a projevům domácího násilí patří:Fyzické násilí (facky, kopance, škrcení, rány pěstí, kdy tyto útoky mohou vyústit až v útoky proti lidské důstojnosti, útoky proti zdraví a životu). Psychické násilí (nadávky, obviňování, vyhrožování fyzickým násilím, ničení věcí, které jsou majetkem ohroženého jednice, zvýšená kontrola všeho, co osoba dělá, ponižování, pokořování, omezování samostatnosti a rozhodování o sobě). Sexuální zneužívání (znásilnění, donucení k sexu násilí a pohrůžkami). Sociální izolace (bránění v návštěvách rodiny, izolace od příbuzných a přátel, kontrola telefonátů, nečekané kontroly v zaměstnání). Ekonomická kontrola (omezování přístupu k penězům, neposkytování peněz na provoz domácnosti, vydírání, vynucování).

Intenzita násilných útoků se stupňuje a u oběti vede ke ztrátě schopnosti včas tyto násilné incidenty zastavit a efektivně vyřešit narušený vztah. Nejde o vzájemné napadání, ale o opakované, dlouhodobé a stupňující se násilí jednoho člena rodiny vůči druhému. Jsou-li však splněny zákonné podmínky a míra rizika dalšího nebezpečného útoku anebo zvlášť závažného útoku proti chráněným zájmům je tak vysoká, že policista dospěje k přesvědčení, že využití jiných oprávnění nezajistí efektivní ochranu ohrožené osoby, lze násilnou osobu vykázat, i když znaky domácího násilí, zejména předcházející útoky, zjištěny nebyly.

V souvislosti s domácím násilím bylo z důvodu ohrožení osob žijících ve společné domácnosti v působnosti územního odboru Olomouc v letošním roce provedeno doposud jedenáct vykázání.  „V minulosti byl zaznamenán i případ, kdy osobou vykázanou ze společného obydlí byla žena. V mnoha případech si potom násilné osoby podají námitku proti vykázání,“ uvedla Irena Urbánková.

Některé z případů vykázání, realizovaných v letošním roce policisty územního odboru Olomouc:

Vykázán byl devětadvacetiletý muž, který v bytě na Olomoucku nejméně od roku 2014 fyzicky a psychicky týral svoji devětadvacetiletou družku. Vulgárně jí nadával, opakovaně ji bil a vyhrožoval fyzickou újmou a smrtí. Důvodem měla být žárlivost. K poslednímu útoku došlo v květnu, kdy na ženu zaútočil s nožem v ruce v okamžiku, kdy se starala o miminko. Žena při útoku utrpěla zranění, s nímž musela být hospitalizována v nemocnici. Fyzické napadení šetřili policisté samostatně jako trestný čin.

V březnu vykázali policisté osmadvacetiletého muže, který svoji devětadvacetiletou družku ve společně obývaném bytě v Olomouci napadl nejprve slovně a poté i fyzicky. Nakonec po ní mrštil nůž, který ji zasáhl do zad.  Napadení šetřili policisté samostatně, jako trestný čin těžké ublížení na zdraví ve stadiu pokusu. V květnu spisový materiál i s návrhem na podání obžaloby předali Okresnímu státnímu zastupitelství v Olomouci k dalšímu postupu.

V srpnu byl vykázán dvaačtyřicetiletý muž, který v rodinném domě na Olomoucku po předchozí hádce napadl svoji jednatřicetiletou přítelkyni pěstmi. Zraněná musela vyhledat lékařské ošetření. Šetřením celé události vyšlo najevo, že se muž takového jednání vůči své přítelkyni nedopustil poprvé. Vykázali ho na dobu 10 dnů. Jeho jednání policisté kvalifikovali jako přestupek proti občanskému soužití.

V dalším případě vykázali v červenci policisté šestatřicetiletého muže. Jak zjistili, ve společně obývaném domě v obci na Olomoucku od července loňského roku opakovaně napadal svoji sedmadvacetiletou družku nejen slovně, ale také fyzicky a ponižoval ji. V případě některých útoků ho neodradilo ani to, že žena držela v náručí několika měsíční dítě. Napadená nikdy nevyhledala lékařské ošetření. K poslednímu útoku došlo koncem července letošního roku. Na základě všech zjištěných skutečností policisté agresora na dobu deseti dnů vykázali ze společného bydliště a jeho bezprostředního okolí ve vzdálenosti 100 m. Jeho jednání šetřili samostatně, a to jako trestný čin týrání osoby žijící ve společném obydlí.

Autor: red., I. Urbánková

Fotogalerie

ilustrační snímek           zdroj foto: archiv

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.