Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Pondělí 14. října 2019 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Radka Fišarová, Anna Lukášková & Litera

14.10.2019 - Radka Fišarová, Anna Lukášková & Litera - Benefiční...

Počasí

14.10.2019 - Pondělí

Teplota: 19 / 12 - Oblačno

15.10.2019 - Úterý

Teplota: 21 / 14 - PoloJasno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Muzejní noc v dobových kostýmech připravují ve Vikýřovicích

21. června 2015 - 10:07

Zpět na seznam článků

Bude věnovaná 70. výročí konce 2. světové války

Muzejní noc v dobových kostýmech připravují ve Vikýřovicích

pozvánka zdroj: Muzeum silnic

V pořadí již druhá muzejní noc, která se koná v pátek 26. června ve vikýřovickém silničním muzeu, bude tentokrát věnovaná historii našich cest, silnic a silničních mostů v letech 1938 – 1945.

Právě silnice a mosty se ve válečných konfliktech často stávaly středem pozornosti jak útočníků, tak i obránců. Proto i na osudech našich silnic mostů lze vyprávět příběh tragických let 1938 – 1945. „V rámci této akce si můžete prohlédnout jak vystavenou vojenskou techniku, tak i ve dvou ukázkách (v 18 a 20 hodin) zhlédnout dobývání mostu německými vojáky i partyzány,“ zve vedoucí muzea Alena Turková.

z výstavy Válka na silnicích a mostech – z historie našich silnic a silničních mostů v letech 1938 – 1945

V 17 hodin plánují organizátoři akce vernisáží zahájit výstavu Válka na silnicích a mostech – z historie našich silnic a silničních mostů v letech 1938 – 1945. „V rámci připomenutí prvorepublikových a protektorátních dopravních předpisů a značení bude možné se dovědět, jak to vlastně u nás bylo se zavedením pravostranného provozu,“ přibližuje obsah výstavy Alena Turková.

Tragický rok 1938 připomenou mj. osudy našich orientačních hraničních sloupů a závor, které stály na hraničních přechodech, odhodlání i smutek je zobrazen na fotografiích pochodujících československých vojáků, kteří chtěli v době mobilizace na konci září 1938 bránit svou vlast a poté museli bez boje po Mnichovské dohodě její pohraničí opustit.

z výstavy Válka na silnicích a mostech – z historie našich silnic a silničních mostů v letech 1938 – 1945

Výstavu připravilo Muzeum silnic ve Vikýřovicích v partnerské spolupráci se šumperským Soukromým vojensko – historickým muzeem Františka Hlavatého. Exponáty na výstavu – dobovou výzbroj a výstroj - zapůjčily Vojensko historický klub Erika – Muzeum K-S 14 „U Cihelny“ v Králíkách, Vojenské muzeum Králíky, Vlastivědné muzeum v Šumperku a Vlastivědné muzeum v Olomouci.  Řada exponátů pochází z vlastních muzejních sbírek a z muzea Františka Hlavatého.

Ukázky dobývání mostů předvedou v pátek 26. června místní vojenské kluby „8. rota“, „Sturm“ ad. „Návštěvníky srdečně zveme v dobových vojenských i civilních kostýmech,“ dodává Alena Turková. Výstavu bude možno zhlédnout až do konce letošního roku. 

pozvánka - muzejní noc

 

Autor: red., A. Turková

Fotogalerie

pozvánka                    zdroj: Muzeum silnic

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.