Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Středa 26. června 2019 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Krajské zastupitelstvo ocenilo ženy pracující v sociálních službách

25.06.2019 - Krajské zastupitelstvo ocenilo ženy pracující v...

Počasí

26.06.2019 - Středa

Teplota: 33 / 20 - SkoroJasno

27.06.2019 - Čtvrtek

Teplota: 28 / 17 - SkoroJasno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Muzeum v Šumperku připomíná historii před padesáti lety

28. února 2019 - 08:36

Zpět na seznam článků

Jan Zajíc (1950-1969)

Muzeum v Šumperku připomíná historii před padesáti lety

V pondělí 25. února uplynulo padesát let od chvíle, kdy se student šumperské střední průmyslové školy Jan Zajíc (1950–1969) upálil v Praze na protest proti postupující normalizaci a prohlubující se rezignaci společnosti.

 Vlastivědné muzeum v Šumperku připravilo u příležitosti tohoto výročí výstavu nazvanou Ve jménu života Vašeho – Hořím!. „Prezentuje zejména osobní dokumenty a předměty přibližující jeho osobnost a okolnosti činu, jímž chtěl vyburcovat společnost k boji za pravdu a svobodu, k boji proti útlaku a diktatuře,“ uvedla tisková mluvčí muzea Eva Šebestíková.

pozvánka na výstavu zdroj: VMŠ

 Na výstavě si tak návštěvníci prohlédnou soubor osobních předmětů Jana Zajíce (např. středoškolské učebnice, trampské odznaky), dále jsou zde vystaveny písemnosti dokládající atmosféru na škole po srpnové okupaci.

pozvánka na výstavu zdroj: VMŠ

Vystaveny jsou rovněž novinové články informující o Janově smrti, ve vitrínách si lze prohlédnout pohřební stuhy i kondolenční album průmyslové školy. „Na výstavě samozřejmě nechybějí ani dokumenty nejdůležitější, a to poslední dopis rodičům a provolání k občanům. Soubor předmětů a dokumentů z pozůstalosti Jana Zajíce doplňují dále některé dokumenty z pozůstalosti prof. Miloslava Svatoně, který na průmyslové škole učil a osobně poznal Jana Zajíce,“ dodává Eva Šebestíková.

pozvánka na výstavu zdroj: VMŠ

Na výstavě je k vidění i dřevěná skulptura nazvaná Šebestián regionálního umělce Jiřího Jílka, jejíž vznik zásadně ovlivnila smrt mladého studenta. Vystavené předměty a písemnosti pocházejí ze sbírek muzea. Výstavu je možné navštívit do 24. března.

Autor: red.,M. Kollerová, zdroj foto: VMŠ

Fotogalerie

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.