Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Pondělí 15. dubna 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Nová aplikace sdílí informace o zřizovaných organizacích

15.04.2024 - Nová aplikace sdílí informace o zřizovaných...

Počasí

15.04.2024 - Pondělí

Teplota: 15 / 11 - obcasny-Déšť

16.04.2024 - Úterý

Teplota: 12 / 7 - Zataženo

Zde je místo pro Vaši reklamu

Muži zachránili řidiče z hořícího auta

26. února 2024 - 18:10

Zpět na seznam článků

Slavnostní předání ocenění Gentleman silnic

Muži zachránili řidiče z hořícího auta

Gentleman silnic zdroj foto: PČR

Byl čtvrtek 23. listopadu krátce před pátou hodinou odpoledne. Josef Faltýnek jel po dálnici D35 ve směru z Olomouce na Mohelnici. Kousek před Mohelnicí si všiml, že je na silnici nějaký problém. „Viděl jsem výstražná světla aut přede mnou. Najednou se objevil kouř a plameny,“ popisuje nepříjemnou situaci Josef Faltýnek. To, co viděl, byl hořící automobil. „Při projíždění kolem jsem nahlédl dovnitř a uviděl sedící osobu. Nechal jsem své auto v bezpečné vzdálenosti a utíkal zpět. Zarazilo mě, že ostatní řidiči pokračovali dál, jako kdyby se nic nedělo. Zastavil tam jediný další člověk,“ dodává. Tím člověkem byl Jaroslav Hetmánek.

Oba muži se ihned vydali osobě v hořícím automobilu na pomoc. Za volantem seděl starší muž, který odmítal vozidlo opustit. „Pán vůbec nespolupracoval. Pravděpodobně byl v šoku. Křečovitě se držel volantu. Snažili jsme se mu vysvětlit, že musí okamžitě pryč. On jen argumentoval tím, že přece není možné, aby jeho auto hořelo, když bylo nedávno v servisu,“ vysvětluje Josef Faltýnek. Společnými silami se mužům podařilo vytáhnout řidiče ven a dostat ho ke svodidlům, dostatečně daleko od nebezpečí. „Zůstal jsem u něj, kontroloval ho a čekal na příjezd záchranářů. Komunikoval jsem s ním a zkoušel zjistit, co se stalo, ale pán nebyl schopný adekvátně reagovat,“ uvádí Jaroslav Hetmánek. Josef Faltýnek se mezitím snažil uhasit hořící automobil. „Sbíral jsem malé hasicí přístroje z aut od ostatních řidičů. Vůz už byl ale tolik v plamenech, že toho moc nezmohly,“ vzpomíná.

Doprava na dálnici se zastavila a u požáru se začali shlukovat další řidiči. „V tu chvíli mě rozčílila lhostejnost lidí okolo. Když jsem tam běhal, prosil o pomoc a sháněl hasicí přístroje, spousta z nich neměla nic lepšího na práci než celou věc natáčet,“ popisuje Josef Faltýnek. Našli se ale i svědkové, kteří chtěli pomoct. „Jedna paní například zařídila telefonát na 112 a přinesla pro pána deky,“ připojuje Jaroslav Hetmánek.

Za několik minut na místo dorazily složky záchranného systému a muže si převzali olomoučtí záchranáři. „Policisté, kteří na místě zasahovali, vnímali jednání zachránců jako velmi odvážné a záslužné. Řidič se nadýchal toxických zplodin a nebyl schopen se sám z vozidla dostat. Pokud by nebyl včas vytažen, téměř jistě by to pro něj mělo fatální následky. Oběma mužům patří velké poděkování,“ uvádí Libor Giesel, ředitel šumperského územního odboru Policie ČR.

„Oba zachránci se shodli na tom, že muž v hořícím automobilu byl zřetelně vidět, přesto ho spousta řidičů pouze objela a nijak nezasáhla. I to je důkazem, že lidé v takových situacích reagují různě. Vykročit z komfortní zóny ale není zdaleka samozřejmé. Oba ocenění ale věděli přesně, že je potřeba zasáhnout, a to také udělali. Naplňují tak bezezbytku cíl našeho projektu – totiž motivovat ostatní účastníky silničního provozu k tomu, aby se v obdobných situacích zachovali stejně a pomohli,“ uzavírá Jan Marek, ředitel projektu Gentleman silnic.

Ocenění z rukou zástupců Generali České pojišťovny a Policie ČR převzali Josef Faltýnek a Jaroslav Hetmánek dne 26. února v Šumperku. „Jedná se tak již o 227. a 228. držitele titulu Gentleman silnic. Slavnostního předání se zúčastnil také Martin Žaitlik ze spolku Bezpečný Šumperk, který oceněným předal čestnou plaketu," dodal komisař Jílek.

Autor: red., La Jílek, zdroj foto: PČR

Fotogalerie

Gentleman silnic              zdroj foto: PČR
Muži zachránili řidiče z hořícího auta  zdroj foto: PČR
Muži zachránili řidiče z hořícího auta  zdroj foto: PČR
Muži zachránili řidiče z hořícího auta  zdroj foto: PČR
Muži zachránili řidiče z hořícího auta  zdroj foto: PČRGentleman silnic              zdroj foto: PČR
Gentleman silnic              zdroj foto: PČR
Gentleman silnic              zdroj foto: PČR

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.