Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Sobota 25. května 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Podpora paliativní péči v kraji

24.05.2024 - Podpora paliativní péči v kraji - Nejvíce se zaměřuje...

Počasí

25.05.2024 - Sobota

Teplota: 20 / 15 - Bouřky

26.05.2024 - Neděle

Teplota: 23 / 13 - Přeháňky-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

Na Blues Alive přijede poprvné do České republiky kytarista Tommy Castro

06. března 2023 - 17:47

Zpět na seznam článků

Aktuální trojnásobný držitel Blues Music Awards

Na Blues Alive přijede poprvné do České republiky kytarista Tommy Castro

Tommy Castro zdroj foto: BA

Mezinárodní hudební festival Blues Alive oznamuje první jména letošního sedmadvacátého ročníku, který proběhne od 16. do 18. listopadu v Šumperku. „Nabídneme velké americké bluesové hvězdy, ať už jejich vůbec první tuzemský koncert, nebo naopak návraty s jinou sestavou či programem. Návštěvníci uvidí kapely, které zajímavě míchají blues s dalšími hudebními žánry, ale i mladé naděje. Také připravujeme organizační zlepšení,” říká na úvod ředitel festivalu Vladimír Rybička a zároveň zdůrazňuje: „Z velkých zahraničních jmen to není zdaleka vše, další ještě přijdou.”

Se třemi cenami z posledních Blues Music Awards v nejsledovanějších kategoriích přijede vůbec poprvé do České republiky Tommy Castro včele své rovněž oceněné kapely The Painkillers. „V osobě Tommyho Castra vlastně přijíždí do Šumperka díky těmto oceněním úřadující bluesový král,” zdůrazňuje dramaturg festivalu Ondřej Bezr. S poslední deskou A Bluesman Came to Town zvítězil tento americký kytarista v kategoriích Cena B. B. Kinga pro entertainera roku, Album roku a s The Painkillers Kapela roku.

Vedle něj se v programu představí další američtí hudebníci - kytarista, banjista a mandolinista Alvin Youngblood Hart, bluesrockový kytarista Bernard Allison a poprvé v čele samostatného projektu saxofonista a zpěvák Jimmy Carpenter, který v letech 2021 a 2022 získal cenu Blues Music Award v kategorii Instrumentalista – Dechové nástroje. „Alvin Youngblood Hart se na scéně objevil v souvislosti s návratem k akustickému blues v polovině 90. let - jako například Keb’ Mo’, Corey Harris nebo Guy Davis. Hart se ale odtud odpíchl k eklektičtějšímu výrazu, což ostatně idejím našeho festivalu, kde se snažíme hledat aktuální možnosti vývoje bluesové hudby, přesně odpovídá,” líčí Bezr. „Pro Bernarda Allisona je typická jak úcta ke kořenům, tak snaha klasický bluesový styl modernizovat, přizpůsobit jej současnosti - funkovými a rockovými přísadami. Jeho koncerty jsou proslavené obrovskou energií a výtečnými muzikantskými výkony,” dodává Bezr. „Kromě nepřetržitého koncertování Jimmy Carpenter složil, aranžoval a nahrál saxofonové party mnoha dalším umělcům a získal reputaci jednoho z nejvýznamnějších dechařů v žánrech blues, rock ́n ́roll a R&B,” vyzvedává Bezr třetího z výše uvedených hudebníků.

Vedle nich v rámci tradičního následného turné hudebníků, kteří se zúčastní letošního Chicago Blues Festivalu, přijede do Šumperka mimořádná sestava amerických muzikantů včele se třemi hlavními hvězdami - kytaristy a zpěváky Marquisem Knoxem a Dexterem Allenem a bluesovou a soulovou zpěvačkou ze Seattlu Lady A. „Letos také nabídneme zajímavé pohledy na bluesový crossover - tedy na míchání blues s dalšími žánry a styly,” říká Bezr. Jde například o GravelRoad, kteří mají bohaté zkušenosti s nejtemnější podobou blues a nezapřou vlivy svého domovského Seattlu, když na jejich posledním albu spolupracoval proslulý grungeový producent Jack Endino (Nirvana, Mudhoney, Soundgarden). Francouzští Delgres unikátně míchají ortodoxní historické blues s karibskými rytmy a zcela současným hudebním výrazem. „Díky němu je ve světě srovnávají s kapelami typu The Black Keys,” dodává Bezr. K dalším francouzským hostům patří Shaggy Dogs s divokou hudbou, které sama kapela říká „blues'n'roll fiesta”.

Festival rovněž přiveze zajímavé nové tváře bluesové scény, jako je brilantní britsko-norský kytarista Krissy Matthews, nesmírně talentovaná původem australská zpěvačka a slidekytaristka Kara Grainger, šestičlenná formace ze západu Čech Steven's, která ve své tvorbě mísí prvky blues, rocku a funku, nebo další kapely vzešlé z vyhledávací soutěže Blues Aperitiv Dazed and Confused a Black Pin. „Je třeba nyní zdůraznit, že výčet účinkujících není ještě uzavřený a přijdou další zajímavá zahraniční i domácí jména,” uzavírá Bezr.

Návštěvníci letošního Blues Alive se mohou také těšit na organizační novinky: „Rozvineme loni zavedený model dvou střídajících se pódií. Povýšíme Jam Stage na plnohodnotnou festivalovou scénu, na které budou vystupovat i výrazní zahraniční interpreti,” přibližuje další z organizátorů Štěpán Suchochleb a dodává: „Jsme rádi, že i nadále stoupá význam vyhledávací soutěže Blues Aperitiv, která je pro domácí hudebníky jednou z mála možností, jak se na festival dostat.” Letos je o soutěž nebývalý zájem a její finálové kolo se uskuteční 15. dubna v Šumperku.

Autor: red., J. Sedlák, M. Horáková, zdroj foto: BA

Fotogalerie

Tommy Castro           zdroj foto: BA
BA 2023 lineup

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

VESELENÍ šumperské školky

VESELENÍ šumperské školky

Fotek: 93
Přidáno: 24.05.2024

Gastro festival Jídlo na ulici

Gastro festival Jídlo na ulici

Fotek: 65
Přidáno: 18.05.2024

Zábřeh - historická vozidla 2024

Zábřeh - historická vozidla 2024

Fotek: 109
Přidáno: 11.05.2024

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.