Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Neděle 23. ledna 2022 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Druhý parkovací dům v Šumperku

22.01.2022 - Druhý parkovací dům v Šumperku - Má stát na...

Počasí

23.01.2022 - Neděle

Teplota: 1 / -8 - Oblačno

24.01.2022 - Pondělí

Teplota: 0 / -3 - Oblačno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Na Boží Dar doběhli, když vycházelo slunce

21. srpna 2015 - 07:45

Zpět na seznam článků

ROZHOVOR s vítězi krušnohorské Horské výzvy

Na Boží Dar doběhli, když vycházelo slunce

Dva závody, dvě celková prvenství na královské trati Long (63 km). Taková je bilance při čtyřdílném seriálu Rock Point - Horská výzva pro Zdenka Kříže a Michala Štantejského. Dvojice po vítězství v Krkonoších v uplynulém víkendu přidala zlato z Krušných hor a hodlá získat i skalp ze Šumavy. Rozhovor s nimi vedl Patrik Pátek.

Chlapi, opět slavíte vítězství, ale zatímco v Krkonoších jste na druhé měli přes hodinu, tentokrát to byly pouhé čtyři minuty. Co způsobilo takový rozdíl?

Zdeněk: Tentokrát byly trochu složitější podmínky- nahoře byla bouřka, mlha a na jedné pastvině za třetí občerstvovačkou jsme ztratili značku a nebyli schopni ji najít, takže jsme tam strávili poměrně hodně času. Dost jsme vedli, ale o celý náskok jsme přišli. Vrátili jsme se až na nějakém sedmém osmém místě. Zahájili jsme stíhačku, ze které jsme pěkně vyřízení, ale těsně před cílem jsme doběhli vedoucí dvojici a vyhráli jsme.

Michal: Na té louce jsme strávili určitě dobrou půlhodinku. Chodili jsme pořád dokola kolem ohradníku a snažili se najít, kde se chytneme. Trvalo nám to strašně dlouhou, nebyli jsme vůbec schopní se zorientovat.

RP - Horská výzva: Krušné hory foto: P. Pátek

Trasa v Krušných horách neměla být "papírově" tak náročná. Jaká ale opravdu nakonec byla?

Zdeněk: Určitě není tak těžká, jako třeba v Krkonoších. Povrchem a profilem je běhatelná, ale ten asfalt udělá svoje a třeba já mám nohy rozsekané na hadry. Pro mě to byl daleko těžší závod než Krkonoše.

Michal: Jak říkal kolega, doháněli jsme ztrátu v závěrečné části závodu před tou poslední občerstvovačkou a to nás stále hodně sil. Jsem ale rád, že jsme to nevzdali, že jsme to zkusili a dopadlo to takhle hezky.

Byl moment, o kterém se dá říci, že právě tam se lámal chleba?

Michal: Asi před výběhem na Klínovec, kdy jsme doběhli první dvojku a do kopce si náskok zvýšili. Měli jsem ale strach, co s námi udělá seběh do cíle, protože nohy už byly pěkně prošité. Tím, že jsme nahoře už nějakou tu minutku měli, tak ty poslední čtyři kiláčky do cíle jsme zvládli udržet a jsem za to hodně rád.

RP - Horská výzva: Krušné hory foto: P. Pátek

Doběh na Boží Dar byl proto opravdu boží?

Zdeněk: Doběh byl opravdu dobrej, protože právě vycházelo slunce. Boží Dar je vidět už ze sjezdovky, odkud se přibíhá, takže jsme prožili parádní ráno.

Co vás přinutilo vrátit se na Horskou výzvu a vyhrát další závod?

Zdeněk: Chceme zvítězit celkově, takže musíme vyhrát každý závod. Náš cíl je ovládnout celý seriál. Po Krkonoších přišly Krušné hory a teď je samozřejmě na programu Šumava.

RP - Horská výzva: Krušné hory foto: P. Pátek

Ale co konkurence?

Zdeněk: Teď byla asi větší. Kluci jsou běhaví. Pokud není takové převýšení, tak se ty rozdíly smazávají. Tentokrát to bylo hodně kvalitní.

Pojďme popsat trasu jako takovou a její vývoj…

Zdeněk: My jsme utekli už na začátku, ale několikrát jsme zabloudili, takže jsme se do vedoucí skupiny vždycky vraceli. Pak začala ta bouřka, kterou jsme běželi kousek vepředu. Pro mě to bylo hodně zlé. Bydlím na hřebenech, takže vidět jiné na hřebenech v bouřce a běžet, tak bych si myslel, že jsou to blázni, nicméně teď jsem tam byl také. Naštěstí to tam bylo poměrně jednoduché, protože převýšení nebylo nijak velké. Pro mě to byl takový kontinuální běžecký závod, vyloženě těžká pasáž na trati nebyla. Možná klínovecká sjezdovka, ale ta byla až ke konci, takže tam se velké rozdíly nedělají, všichni jdou v podstatě stejným tempem.

Jak se běží za hromů a blesků?

Michal: Musím říci, že nepříjemně, protože bouřka byla přímo nad námi. Výhodou závodu určitě bylo, že se běží ve dvojicích. Člověk se cítí bezpečněji, protože ostatní dvojice byly dál a představa, že tam budu úplně sám, by pro mě osobně byla horší. To, že jsme byli ve dvou, mi určitě pomohlo, zvládli jsme to, neuhodilo do nás. Dobrý to bylo.

Jak moc takové podmínky ovlivňují průběh závodu?

Michal: Tady bylo výhodou, že trať nebyla tak kopcovitá, sice bylo bahýnko a klouzalo to, ale prakticky nebylo kam uklouznout. Seběhy nebyly nijak prudké, takže tam, kde byla trať mokrá a bahnitá, jsme si dali snáz pozor. Naštěstí nebyla zima, takže ani déšť nijak nevadil. Dalo se to vydržet.

RP - Horská výzva: Krušné hory foto: P. Pátek

Byl déšť zpestřením po vyprahlých dnech?

Zdeněk: Určitě to bylo příjemnější. Kdyby takhle v noci bylo osmadvacet stupňů, bylo by to daleko těžší, ale takhle to bylo celkem příjemné.

Takže, když třetí závod seriálu Rock Point - Horská výzva shrneme?

Zdeněk: Určitě výborný závod po všech stránkách. Jen bych si dovolil Pavlovi (myšleno Zittovi - ředitel závodu, pozn. red.) poradit, že pokud se bude očekávat takové počasí, trochu bych zintenzivnil značení. Myslím, že nejen my jsme měli problémy a pokud je mlha, tak je to nepříjemné. Jinak ale opět super, pěkný závod a budeme se těšit na závěrečnou štaci na Šumavě.

Autor: red., p. Pátek, foto: P.Pátek

Fotogalerie

Související články

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Zima v Jeseníkách 2021

Zima v Jeseníkách 2021

Fotek: 18
Přidáno: 19.12.2021

Čarovný les a BUBU CESTA II.

Čarovný les a BUBU CESTA II.

Fotek: 73
Přidáno: 11.11.2021

Čarovný les a BUBU CESTA I.

Čarovný les a BUBU CESTA I.

Fotek: 74
Přidáno: 11.11.2021

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.