Středa 24. dubna 2019 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

„Vracíme vodu lesu" projekt za více než miliardu

24.04.2019 - „Vracíme vodu lesu" projekt za více než miliardu -...

Počasí

obcasny-Déšť

24.04.2019 - Středa

Teplota: 20 / 9 - obcasny-Déšť

obcasny-Déšť

25.04.2019 - Čtvrtek

Teplota: 24 / 12 - obcasny-Déšť

retrogami

„Naživo je to lepší než v televizi,“ říká autor závodu na Vysočině

13. dubna 2019 - 08:01

Zpět na seznam článků

ROZHOVOR s Mirkem Bětíkem

„Naživo je to lepší než v televizi,“ říká autor závodu na Vysočině

RP - Horská výzva - 2018 zdroj foto: archiv Horská výzva/PatRESS.cz

Se svým bratrem Petrem se Mirek Bětík stal loni suverénním vítězem celého seriálu Rock Point – Horská výzva v závodě dvojic. Na nejkratší distanci Short nedal nikomu šanci. Letos bude díky němu celý seriál zase o trochu pestřejší – Mirek totiž stojí za zcela novou zastávkou na Vysočině, která 27. dubna otevře letošní 9. ročník seriálu.

Mirku, jak vlastně došlo k tomu, že se z účastníka stal ambasador nového závodu?

Mirek Bětík: Horskou výzvu už pěkných pár let běhám. Poslední dva roky potom se svým bratrem a k závodu jsem přivedl i kamaráda Davida Svozila. Společně jsme začali závody objíždět a postupně se skamarádili i s ředitelem závodu Pavlem Zittou. Když jsme takhle jednou seděli u pivka, padl návrh uspořádat takovýto premiérový závod ve Vysočina Areně v Novém městě na Moravě. Původní plán byl ale trochu jiný – chtěli jsme, aby se tento bonusový závod střídal na závěr s Pálavou, ale slovo dalo slovo a domluvili jsme se na startovacím závodě nového ročníku.

Co od trasy mohou účastníci čekat, na co se mohou těšit a čím je Vysočina jiná?

Mirek Bětík: Vysočina je hodně jiná než ostatní závody a značně specifická. Nejsou to ty typické horské závody jako v celém seriálu, kde jsou dlouhé, prudké výběhy a seběhy. Tohle je zcela jiný ráz krajiny. Nebude to tak náročný závod, ale účastníci si na něm při úvodu vyzkouší prakticky úplně všechno – nebudou chybět bahnité nebo kamenité cesty, silniční i členitý terén a i když ne tak dlouhé, přesto krásné scenérie. Velkým bonusem pak je samotná Vysočina Arena a známá biatlonová trasa. Závodníci tak poběží i po trase, kterou už sledovali v televizi při velkých soutěžích, ale na vlastní kůži je ten prožitek úplně jiný. Myslím, že budou všichni spokojení. Co je určitě super, že závod je prakticky ve středu republiky, takže je dobře dostupný ze všech stran pro všechny milovníky běhu.

Proč je tedy Vysočina nakonec jen bonusovým závodem?

Mirek Bětík: Jsme na začátku a zatím je brzy ji zařadit jako plnohodnotný závod. O tom teprve budeme dále jednat. Důležité pro nás budou ohlasy a spokojenost závodníků. Od toho se budeme moci odpíchnout. Určitě by byl prostor trasu natáhnout a uzpůsobit klasickým parametrům Horské výzvy, takže to prostě nyní berme jako nultý ročník a uvidíme.

Právě, vypsané jsou jen dvě trasy Long a Short. Prostor pro plnohodnotné rozšíření by byl?

Mirek Bětík: Stávající trasy nyní svými délkami odpovídají Halfu a Shortu, takže nám chybí Long a ten by nebyl problém přidat. Trasu jsem vybíral z pohledu závodníka, ale současně tak, aby si ji užili i amatéři. Původně jsem ji táhl na Devět skal, tedy na nejvyšší vrchol Žďárských vrchů, ale tam nás zástupci vlastníků pozemků nepustili z důvodu polomů a tedy hrozícího nebezpečí úrazu. Je to skutečně nejkrásnější místo a pro mě bylo zamítavé stanovisko velkým zklamáním. Za zmínku určitě stojí, že v tomto nám velmi pomohl také výkonný ředitel Vysočina Areny Jan Skřička. Ten navrhl podobně atraktivní, avšak bezpečnější variantu trasy, která již byla akceptována vlastníky lesů, za což mu patří velký dík! Nyní tak jdeme přes Žákovu horu, což je také krásné místo, ale i přesto věřím, že by se nám Devět skal mohlo do budoucna povést. Od stadionu půjdeme na Tři Studně, čekají nás Blatiny, ale také rybníky Sykovec a Medlovský. I když je zde zatím více asfaltových úseků, než jsem si přál, na závodníky čeká atraktivní trasa. A pozor - Vysočina je velmi zajímavá i pro jejich doprovod. Určitě doporučuji vzít si horská kola, protože tu jsou skvělé single tracky, pro děti parky a aquapark, je tu nový minipivovar, prostě se tu dá strávit krásný celý víkend.

Čím ti vlastně Horská výzva učarovala? Připomeň vlastní působení v tomto seriálu.

Mirek Bětík: Pro mě to už bude šestá sezóny Horské výzvy. Dříve jsem běhal jen kratší tratě od patnáctistovky, ale člověk byl stále hladovější, takže jsem distance natahoval až k maratonu, ale po silnici mě to pak už nebavilo. Kamarád mi řekl o Horské výzvě a to je jiný kafe. Poslední dvě sezóny běhám s bráchou, abychom si na stará kolena spolu trochu zablbli. Jsme v nádherné přírodě těch nejkrásnějších českých hor a pořadatelé navíc v posledních letech vybudovali i skvělé zázemí pro závodníky, takže to je pro mě naprosto ideální stav.

Jaká bude nyní tvá role? Budete obhajovat prvenství? Co naopak vstup do delších tratí?

Mirek Bětík: Přiznám, že na Vysočinu jsem se strašně těšil, když jsem závod sestavoval, ale jak mi původní trasu osekali, hrozně mě to zklamalo. Jistě znáte ten pocit, když chcete vybudovat něco mimořádně krásného, ale ono to „nejde“. Člověku vezme strašně sil i chuti, ale pak mi kamarád David Svozil řekl, abych prý nevěšel hlavu, že co se nepovedlo teď, může vyjít v budoucnu. A to mě znovu nakoplo. No, a jelikož jsme s bratrem vyhráli dvakrát po sobě, teď můžeme potřetí, takže jsme se domluvili, že to do toho půjdeme znovu. Vzhledem k věku a časovému vytížení zůstáváme na Shortu. Už se nemáme za čím dál honit, ale pravda je, že když si připneš startovní číslo, tak je to vždy jako rudý hadr na býka a makáte naplno. Užívat se dají až ty poslední metry, jinak to není pravda. Kdo říká, že si přijel užít závod, tak kecá. Podle mě to není možné. Díky seriálu závodů jsme poznali krásné kouty hor a nepochybuji, že to s bráchou bude super i potřetí. Vždyť vždycky je to jiné – mění se počasí, ani ta trať není díky tomu stejná a závod má vždy své kouzlo. A to je ta radost, kterou Horská výzva přináší.

Autor: red., P. Pátek, foto:P. Pátek PatRESS.cz

Fotogalerie

RP - Horská výzva - 2018      zdroj foto: archiv Horská výzva/PatRESS.cz

Další články z rubriky

Řidič zanechal havarované vozidlo poblíž Skřítku v příkopu

Řidič zanechal havarované vozidlo poblíž Skřítku v příkopu

Za nehodou stála nepřiměřená rychlost jízdy

Zámek Velké Losiny opět rozkvetl jarní výzdobou

Zámek Velké Losiny opět rozkvetl jarní výzdobou

Velikonoční akci si prohlédlo přes tisíc dvě stě návštěvníků

Exkluzivní Fotogalerie

Velikonoce na zámku Velké Losiny

Velikonoce na zámku Velké Losiny

Fotek: 23
Přidáno: 20.04.2019

Ceny města Šumperka 2018 - I.

Ceny města Šumperka 2018 - I.

Fotek: 82
Přidáno: 17.04.2019

Ceny města Šumperka 2018 - II.

Ceny města Šumperka 2018 - II.

Fotek: 60
Přidáno: 17.04.2019

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.