Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Sobota 25. září 2021 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Obnova lesů zrychluje

24.09.2021 - Obnova lesů zrychluje - Červené zóny postupně zelenají

Počasí

25.09.2021 - Sobota

Teplota: 20 / 11 - PoloJasno

26.09.2021 - Neděle

Teplota: 21 / 10 - SkoroJasno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Na Litovelsku si děti vysadily stromořadí

27. října 2015 - 08:01

Zpět na seznam článků

Mezi obcí Luká a místní částí Ješov

Na Litovelsku si děti vysadily stromořadí

ilustrační snímek zdroj foto: V. Sobol

Žáci Základní školy Luká v pondělí dopoledne olemovali nově vznikající spojnici mezi obcí Luká u Litovle a místní částí Ješov desítkami dřevin. Akce „Vysaď si svůj strom“ se společně s dětmi a jejich učiteli zúčastnili také členové sdružení Bouzovská vrchovina, kteří v péči o zeleň se zástupci Luká pravidelně spolupracují. Výsadbu zhruba pět set metrů dlouhého stromořadí podpořila Nadace ČEZ.

Spojnice je vyznačena a v blízké době se plánuje její dokončení. „Jedinou alternativu spojnice mezi Lukou a Ješovem tvoří frekventovaná silnice, a tak se na nově budovanou stezku těší všichni chodci i cyklisté z obce a jejího okolí. Jsme rádi, že nám děti z Luké pomohly její část od Ješova po les zároveň vyzdobit i ochránit výsadbou desítek kusů sladkoplodého jeřábu a šípku obecného,“ uvedl Daniel Spáčil, zastupitel Luké a předseda sdružení Bouzovská vrchovina, které bude mít společně s dětmi na starost i následnou péči o vysazené dřeviny.

označení stromořadí zdroj foto: V. Sobol

Jeřáby a šípky dodávají krajině na Olomoucku původní ráz a nově budovanou bezpečnou spojnici nejen zkrášlí, ale zároveň ochrání proti větru a prachu. V letních měsících poskytnou při procházkách úlevu v podobě stínu. Projekt „Vysaď si svůj strom“ obec přišel na celkem 26 tisíc korun, téměř 23 tisíc korun uhradila z nadačního příspěvku.

Nadace podporuje od roku 2011 jak vznik nových stromořadí, tak i obnovy zanedbané zeleně v místech, kde dříve aleje existovaly, ale postupem času zpustly či zcela. „Zájem o obnovu a výsadbu alejí ze strany měst a obcí po celé České republice neustává a k necelým dvěma stům stromořadí, které se s naší podporou podařilo vysadit v minulých letech, letos přibývají desítky dalších. Výsadby ve Smrku a Lesonicích jsou navíc ukázkovým příkladem toho, že do vysazování stromů se velmi často zapojují sami občané, kteří si uvědomují pozitivní vliv zeleně v místě jejich bydliště,“ sdělila Michaela Žemličková, ředitelka nadace.

Autor: red.,V. Sobol

Fotogalerie

ilustrační snímek               zdroj foto: V. Sobol

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Hradba 2021

Hradba 2021

Fotek: 18
Přidáno: 23.09.2021

Dny evropského dědictví v Zábřeze II.

Dny evropského dědictví v Zábřeze II.

Fotek: 54
Přidáno: 14.09.2021

Dny evropského dědictví v Zábřeze

Dny evropského dědictví v Zábřeze

Fotek: 45
Přidáno: 14.09.2021

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.