Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Pondělí 14. října 2019 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Radka Fišarová, Anna Lukášková & Litera

14.10.2019 - Radka Fišarová, Anna Lukášková & Litera - Benefiční...

Počasí

14.10.2019 - Pondělí

Teplota: 19 / 12 - Oblačno

15.10.2019 - Úterý

Teplota: 21 / 14 - PoloJasno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Na Masarykově náměstí v Zábřehu znovu bojoval wehrmacht

22. června 2014 - 21:27

Zpět na seznam článků

Centrum města se vrátilo v čase o sedmdesát let

Na Masarykově náměstí v Zábřehu znovu bojoval wehrmacht

Zábřeh - vojensko-historická akce foto:sumpersko.net

V sobotu 21.června odpoledne vyvrcholila v Zábřehu na Masarykově náměstí zcela výjimečná akce, která dosud drží primát mezi novodobě konanými akcemi pod širým nebem.

Zábřeh - vojensko-historická akce

Před šestnáctou hodinou duněla mohutná střelba Zábřehem. Vrcholila dvoudenní přehlídka, která  byla zaměřena do let 1939- 1945. Dobová ležení wehrmachtu a Rudé armády se začala budovat již v pátek. Dopolední přehlídku dobových uniforem a spanilou jízdu vystřídal generální nácvik, který byl doplněn komentovanou prezentací technického vybavení a uniforem bojujících stran. Do hlavní hodinové ukázky se zapojila téměř stovka nadšenců. Operace s názvem Zábřeh 1945 se snažila přiblížit dění ve městě rozmezí válečných let.

Zábřeh - vojensko-historická akce

Stovky diváků s napětím očekávaly ukázku. Po pár minutách bylo jasno, že se pořadatelům podařilo vrátit se v čase. Střelba duněla takovou silou, že ji nejenom bylo slyšet po celém městě, ale mnozí z přihlížejících s malými dětmi i psy opouštěli náměstí. „Vůbec nás nenapadlo, že by to mohlo být až tak strhující a dramatické,“ popisovala majitelka kolie, která byla ráda, když vystrašené zvíře odtáhla z náměstí pryč.

Zábřeh - vojensko-historická akce

Měsíce připravovaná akce, která byla spojena s velkolepými oslavami 760 let Zábřehu, byla co do rozsahu provedení velmi náročná. Organizační, ekonomické a samozřejmě i vlastní provedení znamenalo nejen zajistit bezpočet nejrůznějších povolení, ale hlavně oslovit i nemalou skupinku nadšenců, kteří se do akce zapojili. Mrtví, zranění, střelba mezi bojujícími německými jednotkami, které se bránily Rudé armádě.

Zábřeh - vojensko-historická akce

Popracovanou vojensko-historickou podívanou připravoval mezi jinými také Zdeněk Hlavatý z klubu vojenské historie Osmá rota s Prvním dámským klubem historických vozidel.

Zábřeh - vojensko-historická akce

 

Autor: zak,foto:sumperko.net

Fotogalerie

Zábřeh - vojensko-historická akce      foto:sumpersko.net

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.