Na Šumpersku byl největší zájem o rekvalifikace z celého kraje
21. ledna 2014 - 13:16
Na Jesenicku nejmenší
ilustrační snímek zdroj foto:archiv
Během loňského roku se téměř čtyřicet dva tisíc uchazečů o zaměstnání zúčastnilo některého z široké nabídky rekvalifikačních kurzů, na kterých se plně nebo zčásti podílel finančně úřad práce. Téměř čtyřicet tisíc lidí kurz v tomto období také ukončilo. „Za dvanáct měsíců poskytl úřad zájemcům o prohloubení vzdělání či změnu profese podle předběžných údajů přes 301 milionů korun. Částka zahrnuje i prostředky z Evropského sociálního fondu,“ uvedla tisková mluvčí UP ČR Kateřina Beránková.
Snahou úřadu je umožnit lidem, kterým hrozí, že přijdou o práci nebo už jsou nezaměstnaní, získání nové kvalifikace a tím pádem zvýšení jejich šance na trhu práce. „Jde o to, aby uchazeč nebo zájemce o zaměstnání, který takovým kurzem úspěšně projde, našel v co nejkratší době novou práci. Úřad mu v tomto ohledu pomůže, ale je nutné zvážit všechna pro a proti v každém konkrétním případě. Tak, aby se vynaložená snaha na obou stranách nakonec neminula účinkem,“ říká generální ředitelka Marie Bílková a dodává:„Celkem šedesáti procent uchazečů, kteří úspěšně zakončí některý z rekvalifikačních kurzů, se podaří získat během jednoho roku nové zaměstnání.“
Člověk, který má zájem o kurz hrazený ze strany úřadu práce, musí splnit několik podmínek. Je třeba, aby se jednalo o uchazeče nebo zájemce o zaměstnání, který je v jeho evidenci.„Délka evidence přitom nehraje žádnou roli. Dotyčný musí mít také odpovídající předpoklady požadované v rámci konkrétního kurzu. Například stupeň vzdělání, určité dovednosti a znalosti, jako je třeba práce s počítačem, řidičský průkaz,“ vysvětluje tisková mluvčí Kateřina Beránková.
Klienti úřadů práce nejčastěji volí rekvalifikace zaměřené na základní i speciální počítačové dovednosti, zdravotní a sociální oblast, účetnictví, svářečské kurzy, nebo chtějí získat řidičské průkazy včetně těch profesních.
Ve kterém z okresů Olomouckého kraje je největší zájem o rekvalifikace?
Kateřina Beránková: „V roce 2013 projevovali největší zájem o rekvalifikace uchazeči o zaměstnání v okrese Šumperk. Souvisí to s nepříznivou situací na trhu práce, konkrétně se snahou lidí zvolit jiné východisko, když se pro nedostatek volných pracovních míst nemohou uplatnit s tím, co už umí a znají. Naopak v okrese Jeseník, kde je vůbec nejméně pracovních příležitostí, se uchazeči o zaměstnání zaměřují na umístění na podporovaná (zejména sezónní) pracovní místa a mnozí z nich mají zkušenost, že ani po rekvalifikaci se jim nepodařilo práci získat. Rozdíly v zájmu o rekvalifikaci mezi okresy však nejsou velké.“
O který rekvalifikační kurz je největší zájem?
Kateřina Beránková: „Zájem je hlavně o dovednosti, které požadují zaměstnavatelé (řidičské průkazy, profesní průkazy, svářečské průkazy, průkazy k obsluze vysokozdvižných vozíků apod.). Druhou velkou skupinu rekvalifikací tvoří ty, kterými se uchazeči o zaměstnání snaží vyrovnat jiným nezaměstnaným, s nimiž si na trhu práce konkurují. Proto si doplňují například znalosti práce s počítačem, znalosti účetnictví apod.“
Aby rekvalifikační kurz skutečně splnil svůj účel, je třeba ho tzv. ušít na míru konkrétnímu uchazeči. Jeho skladba a zaměření musí odpovídat nejen požadavkům doby, ale také konkrétní situaci na trhu práce. Úřad práce může financovat plně nebo částečně tři varianty rekvalifikací – ty, které zajišťuje sám, zvolené rekvalifikace a kurzy u zaměstnavatelů. O tom, zda žadatele úřad do kurzu zařadí, rozhoduje na základě profesně poradenského pohovoru. Během něj zjišťuje pověřený pracovník úřadu práce, zda absolvování vybraného kurzu skutečně zvýší šance dotyčného na získání nové práce.
Podstatné je, zda je po konkrétní profesi poptávka.“Olomoucká krajská pobočka UP se snažila omezovat zájem o rekvalifikaci pracovník v sociálních službách – přímá obslužná péče. Práce v sociální oblasti se mnoha uchazečům jeví jako dobré řešení nezaměstnanosti, přesto, že o ní nemají přesnou představu a navzdory tomu, že zaměstnavatelé evidují přebytek uchazečů o práci v této profesi,“ doplnila informaci mluvčí Kateřina Beránková.
Autor: kik.,K.Beránková
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.