Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Pátek 03. července 2020 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Padělky za téměř 152 milionů korun v České republice

03.07.2020 - Padělky za téměř 152 milionů korun v České republice...

Počasí

03.07.2020 - Pátek

Teplota: 22 / 16 - obcasny-Déšť

04.07.2020 - Sobota

Teplota: 24 / 11 - PoloJasno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Na falšování potravin doplácejí hlavně spotřebitelé

18. dubna 2015 - 11:12

Zpět na seznam článků

Seznam komodit, které jsou nejčastěji falšované

Na falšování potravin doplácejí hlavně spotřebitelé

ilustrační snímek zdroj: SZPI

Falšování potravin je jev s významnou společenskou nebezpečností zasahující velké množství subjektů a oborů. Nejedná se jen o útok na peněženku spotřebitele, ale i o nekalou hospodářskou soutěž.

Pokud na trhu existuje podnik, který má na podvodech založený podnikatelský plán, poctiví podnikatelé nemohou svou kvalitní produkcí dlouhodobě konkurovat a krachují. „V řadě případů není spotřebitel schopen chránit své oprávněné zájmy sám. Proto chci všechny ujistit, že Státní zemědělská a potravinářská inspekce je připravena i nadále využívat všech dostupných prostředků k odhalování potravinových podvodů“, řekl ústřední ředitel Státní zemědělské a potravinářské inspekce Martin Klanica.

tatarák zdroj : SZPI

Systematické používání nepřiznaných náhražek vede i ke snížení poptávky a tím i snížené produkci určitých komodit, např. ovoce, vepřového masa a jiných a způsobuje významné ekonomické potíže v těchto segmentech.

Ve vyspělém světě se v posledních desetiletích podařilo významně eliminovat výskyt nebezpečných potravin, které vznikly důsledkem nedodržení předepsaných postupů při výrobě a distribuci pro technologickou nekázeň. Ve vazbě na bezpečnost ale významné riziko představuje právě vědomé falšování potravin. „Na základě výsledků kontrol lze konstatovat, že se v České republice prakticky nevyskytují registrované výrobní podniky, které by měly na falšování potravin vystavěny svůj podnikatelský plán, resp. jejich případný výskyt se daří rychle korigovat,“ uvedl tiskový mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Pavel Kopřiva.

brambory zdroj: SZPI

Zemědělská inspekce se již dlouhodobě zaměřuje nejen na kontrolu bezpečnosti, ale i jakostních parametrů potravin. „Máme k dispozici dvě špičková laboratorní pracoviště, která se mj. zaměřují na komplexní analýzy vína a odhalování podvodů u kakaa, čokolády, ovocných výrobků, doplňků stravy, výrobků z ryb a mnoha dalších komodit. Pro laboratorní stanovení jakosti naši inspektoři ročně odeberou přes čtyři tisíce šarží potravin a celkový počet provedených rozborů dosahuje několika stovek tisíc,“ informoval mluvčí Kopřiva.

sýry zdroj : SZPI

Vybrané způsoby falšování, které zaznamenala SZPI:

Nastavení potraviny levnější složkou: např. nedeklarované křehčení masa, ředění olivového oleje jinými oleji, přídavky drcených skořápek do kakaa;

Přítomnost nedeklarovaných složek: např. nepovolené nebo nedeklarované použití strojně odděleného masa v masných výrobcích či nedeklarované použití vnitřností v masných výrobcích;

Nastavení potraviny ke zlepšení jejich vlastností: např. nedovolená aromatizace vín nebo nedeklarované přibarvování např. těstovin a knedlíků;

Klamavé uvádění geografického původu nebo způsobu produkce: např. vydávání ryb produkovaných na farmách za divoké či vydávání dovozových vín za moravská.

džus zdroj: SZPI

Nejčastěji falšované komodity dle zjištění SZPI:

Víno – falšováno přidáním syntetického glycerolu, vody a barviv, dále je zjišťováno nadlimitní množství ethanolu z přidaného cukru;

Lihoviny – falšováno denaturačními činidly a lihem jiného než deklarovaného botanického původu lihu;

Med – diastáza rostlinného původu, barvivo sulfitový karamel, přídavek cukrů nebo cukerných sirupů;

Džem - nedodržení deklarovaného obsahu ovoce, nedodržení legislativně stanoveného obsahu ovoce;

Ryby – nedeklarovaný obsah přidané vody, přídavek polyfosfátů nebo kyseliny citrónové.

Autor: red.,P. Kopřiva

Fotogalerie

ilustrační snímek                   zdroj: SZPI

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.