Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Čtvrtek 09. července 2020 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Kraj láká na dovolenou v Jeseníkách a na Hané

08.07.2020 - Kraj láká na dovolenou v Jeseníkách a na Hané - Všude...

Počasí

09.07.2020 - Čtvrtek

Teplota: 17 / 13 - obcasny-Déšť

10.07.2020 - Pátek

Teplota: 28 / 15 - Zataženo

Zde je místo pro Vaši reklamu

Na hřbitově v Šumperku přibude nová vsypová loučka

07. června 2020 - 10:05

Zpět na seznam článků

Radnice zahájila také opravu hrobky Familie Weissse

Na hřbitově v Šumperku přibude nová vsypová loučka

Šumperk - centrální hřbitov foto: archiv sumpersko.net - M. Jeřábek

Nové pietní místo přibude na centrálním hřbitově v Šumperku.

Ve střední části zde vznikne nová vsypová loučka, kterou vybuduje místní firma Údržba zeleně a parků za zhruba 750 tisíc korun včetně DPH. „Letos by firma měla realizovat stavební práce za zhruba 200 tisíc korun. Po této etapě již bude možné na nově vzniklém pietním místě pohřbívat,“ uvedla tisková mluvčí šumperské radnice Soňa Singerová.

Místo, kde na hlavním hřbitově v Šumperku, v jeho centrální části, vznikne ještě letos vsypová loučka zdroj foto: mus

Zbylých 550 tisíc město proinvestuje v příštím roce, tyto peníze poputují především na sadovnické úpravy vsypové loučky.

Šumperský hřbitov 2020

Město Šumperk se pustilo také do záchrany jedné z nejzajímavějších historických hrobek, která se nachází na centrálním hřbitově. Jde o hrobku Familie Weiss, která se nachází ve střední části pohřebiště u ohradní zdi. Náklady na opravu byly vyčísleny na 760 tisíc korun s DPH. „Letos by se měla dokončit první etapa za 370 tisíc, městu se na ni podařilo získat dotaci 130 tisíc korun z Česko-německého fondu budoucnosti. O dotaci ze stejného zdroje chceme požádat i na druhou etapu, kterou plánujeme realizovat v příštím roce,“ vysvětlila vedoucí oddělení komunálních služeb města Šumperka Eva Nádeníčková.

Šumperk - centrální hřbitov foto: archiv sumpersko.net - M. Jeřábek

Hrobka má podobu lože s nebesy a je tvořená žulovými bloky. Na dvoustupňové podnoži jsou v přední části umístěny dva dórské sloupy z leštěné žuly nesoucí „nebesa“ tvořená kamenným rámem se dvěma štíty. Přední profilovaný štít je tvořený třemi díly, zadní štít dvěma kamennými bloky doplněnými vyzdívkou. „Ojedinělým a jedinečným architektonickým řešením je zastřešení této hrobky. Tvoří je ocelová nosná konstrukce se skleněnými výplněmi, které chrání vitrážovou středovou část s barvenými skly vsazenými do dřevěného rámu. Hrobka přiléhá k ohradní zdi, vnitřní průčelí je tvořeno třídílným kamenným reliéfem zobrazujícím tři ženské postavy s dětmi, jehož autorem je supíkovický sochař Engelbert Kaps,“ popsala památku vedoucí oddělení státní památkové péče Monika Paulová.

Hrobka familie Weiss zdroj foto: mus

Hrobka patřila Moritzi Weissovi, šumperskému výrobci likérů, bohatému šumperskému občanovi. V roce 1940 bydlel na Hermann-Goering Platz č. 9 (Masarykovo náměstí), dnešní vila Ancora.

Do opravy díla se pustil olomoucký kameník Tomáš Hořínek, který označil stav díla za velmi špatný. „Poškozené je zastřešení hrobky včetně ocelového nosného rámu, barevná vitrážová skla jsou popraskaná, dřevěný rám je poškozený hnilobou. Odvodnění zastřešení je nefunkční. Zadní část hrobky vykazuje známky poškození srážkovými vodami z důvodu zatékání mezi hrobku a obvodovou zeď, při patě reliéfu je prasklá spodní deska. Poškození mohlo být způsobeno zarůstáním, dnes již odstraněné, túje pod základovou desku. Spárování mezi jednotlivými částmi je dožilé, kamenné stupně podnože vykazují známky rozestupování, spojovací prvky buď chybějí, nebo jsou zkorodované a dožilé. Zvýraznění písma zcela chybí, povrch kamene je znečištěný biocidními nálety,“ popsal stav hrobky kameník.

První etapa, která by měla hrobku stabilizovat a zabránit dalšímu zatékání, by měla být hotova nejpozději v září, příští rok by mělo být dílo dokončené.

Šumperk - centrální hřbitov foto: archiv sumpersko.net - M. Jeřábek

Na centrálním hřbitově v Šumperku je ve špatném stavu zhruba desítka hrobek významných šumperských osobností a rodů. Město má záměr je postupně opravit, harmonogram prací je však závislý na stavu městské pokladny, která nyní značně utrpěla kvůli opatřením zaměřeným proti šíření koronaviru.

Loni město opravilo za téměř půl milionu korun hrobku šumperského stavitele Antona Schwestky na hřbitově v Šumperku – Temenici.

Autor: red., S. Singerová - mus, zdroj foto: mus, sumpersko.net - M. Jeřábek

Fotogalerie

Šumperk - centrální hřbitov                     foto: archiv sumpersko.net - M. Jeřábek

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.