Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Neděle 13. června 2021 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Tobogán na „Bratrušáku“ bude v provozu poslední sezonu

12.06.2021 - Tobogán na „Bratrušáku“ bude v provozu poslední...

Počasí

13.06.2021 - Neděle

Teplota: 17 / 11 - Oblačno

14.06.2021 - Pondělí

Teplota: 22 / 7 - SkoroJasno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Na koleje se vrací postupně další dálkové vlaky

20. května 2021 - 06:38

Zpět na seznam článků

Změny od poloviny června a později

Na koleje se vrací postupně další dálkové vlaky

ilustrační snímek zdroj foto: archiv ČD

V souvislosti s rostoucí poptávkou po cestování České dráhy v koordinaci s Ministerstvem dopravy ČR a zahraničními partnerskými dopravci postupně obnovují jednotlivé linky dálkové dopravy. Část z nich se vrátila k obvyklému provozu již v průběhu dubna a května, další posilování dopravy bude pokračovat i během června.

Po obnovení plného či téměř plného provozu na linkách Ex2 Praha – Olomouc – Vsetín – Púchov, Ex6 Praha – Plzeň – Cheb, R17 Praha – České Budějovice / České Velenice a R20 Praha – Děčín, ke kterému došlo v průběhu dubna, se k běžnému jízdnímu řádu vrátí od 20. května 2021 také linky Ex3 (railjety Praha – Brno – Vídeň),R10 Praha – Hradec Králové a R15 Praha – Ústí nad Labem – Cheb. Postupně se také zvyšuje počet komerčních spojů na linceEx1 mezi Prahou a Ostravskem.

Další fáze obnovování dálkové dopravy je plánovaná na přelom května a června, změny budou platit zpravidla od 1. června. V době přepravní špičky posílí dopravu mezi Prahou a Ostravskem další vlak IC a jeden pár spojů zajistí místo klasické soupravy znovu jednotka Pendolino.Celkově tak pojede v tomto úseku už dvanáct párů přímých vlaků Českých drah, z toho čtyři páry spojů SC Pendolino.

Do normálu se vrátí část mezistátní dopravy. Dva páry vlaků EC Metropolitan, které dosud jezdí ve zkrácené trase Praha – Štúrovo, znovu pojedou až do Budapešti. Zároveň bude posílena doprava mezi Prahou a Varšavou. Na této trase pojede znovu každý den jeden pár expresů Silesia, které dosud kromě jednoho dne v týdnu jezdily jen mezi Bohumínem a Varšavou. Od začátku června bude také obnoven provoz přímého lůžkového vozu mezi Prahou a Curychem.

Velký počet dosud omezených vlaků znovu vyjede na své pravidelné trasy od poloviny června, zpravidla od 13. června. Ve vnitrostátní dopravě bude zajištěn plný provoz Jižních expresů na lince Ex7Praha – České Budějovice / Český Krumlov a skončí také omezení u linek R23 Kolín – Ústí nad Labem a R12 Brno – Šumperk.

Významnější však budou změny v mezistátní dopravě. Plný počet spojů bude znovu zajištěn na linkách Ex5 Praha – Děčín – Drážďany – Berlín a Ex1 Praha / Ostrava – Žilina / Banská Bystrica (mezistátní spoje na Slovensko), u mnichovské větve linky Ex6 (expresy Praha – Plzeň – Mnichov) budou znovu všechny vlaky jezdit i v úseku Praha – Plzeň. Směrem na Slovensko bude znovu možné cestovat nočními spoji EN 443 / 442 Slovakia Praha – Ostrava – Poprad-Tatry – Košice – Humenné, ve kterých bude řazen i přímý lůžkový vůz Praha – Varšava.

Od začátku července pak ČD zruší omezení u některých zbývajících vnitrostátních linek a ve spolupráci se ZSSK a MÁV obnoví provoz přímého lůžkového vozu mezi Prahou a Budapeští. Přesné termíny obnovení provozu jednotlivých spojů a další podrobnosti najdete na webových stránkách ČD.

 

Autor: red., R. Pagan

Fotogalerie

ilustrační snímek               zdroj foto: archiv ČD

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.