Na ledvinové kameny mají v Šumperku supermoderní „drtičku“
24. března 2016 - 20:53
Urologové z oddělení místní nemocnice pracují s pomocí nového přístroje
Nová moderní technologie umožňuje lékařům nahlédnout do všech částí ledviny foto: NŠ -Tereza Bulková
Lékaři z Nemocnice Šumperk začali odstraňovat močové kameny s pomocí nové supermoderní „drtičky“ konkrementů. Díky přístroji mohou nyní šumperští urologové drtit kameny mnohem efektivněji, léčba je tak nejen velmi účinná, ale zároveň zkracuje čas zákroku a je maximálně šetrná k organismu pacienta. Nová „drtička“ přišla nemocnici na 2,5 miliónu korun.
Kromě nové laserové drtičky konkrementů zakoupila nemocnice také nový ureterorenoskop určený pro endoskopické vyšetření ledvin a močovodů. „Oba přístroje nám umožňují nahlédnout do všech částí ledviny bez větší traumatizace pacienta a následně velmi šetrně odstranit dislokovaný kámen s pomocí laserového výboje. Díky šetrnosti zákroku dochází nejen k celkovému zefektivnění léčby, ale taktéž ke zkrácení doby hospitalizace a návratu pacienta do běžného režimu,“ vysvětluje primář urologického oddělení Nemocnice Šumperk Martin Kaňa.
Chirurgická léčba tvorby a přítomnosti kamenů zaznamenala v posledních desetiletích významné změny směrem od otevřených operací k minimálně invazivním výkonům.
Důvodem je neustálý pokrok v medicíně, kdy je možné kameny v ledvinách a močovodech rozbíjet mimotělním drcením rázovými vlnami. Ještě před dvaceti lety byly prakticky jedinou možností odstranění kamenů otevřené operace. Ty v současné době z padesáti procent nahradily metody odstraňující konkrementy s pomocí mimotělní rázové vlny a z padesáti procent endoskopické metody, které zahrnují perkutánní výkony a ureteroskopucké, prováděné rigidními a flexibilními přístroji. „Klasická otevřená operativa je na dobře vybaveném pracovišti spíše už jen historickou záležitostí,“ doplňuje primář.
Onemocněním močových cest a tvorby ledvinových kamenů doprovází lidstvo po celou dobu jeho vývoje. „Vyskytuje se převážně u lidí v produktivním věku a zůstává, i přes dosažené pokroky v medicíně, závažným zdravotním problémem. Jeho nebezpečí spočívá především v potenciálním ohrožení ledvin a ve vysoké míře pravděpodobnosti jeho opakování. Onemocnění může vyústit například až ve vysoce bolestivou ledvinovou koliku,“ upřesňuje mluvčí Hana Szotkowská.
Nárůst výskytu kamenů je podle odborníků přímo úměrný nárůstu výskytu vysokého krevního tlaku, obezity, cukrovky, neuváženého používání řady léků a nezdravě vysokého příjmu potravin.
Autor: red., a.č. H. Szotkowská
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.