Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Pondělí 23. dubna 2018 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Řidič i přes zákaz řízení projížděl Libinou

22.04.2018 - Řidič i přes zákaz řízení projížděl Libinou -...

Počasí

prehanky-dest

23.04.2018 - Pondělí

Teplota: 21 / 11 - Přeháňky-Déšť

oblacno

24.04.2018 - Úterý

Teplota: 18 / 10 - Oblačno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Na levnější jízdné stát v loňském roce přispěl 233 miliony korun

21. března 2017 - 08:22

Zpět na seznam článků

Studentům, dětem a dalším skupinám

Na levnější jízdné stát v loňském roce přispěl 233 miliony korun

ilustrační snímek zdroj foto: archiv

Na zlevněné jízdné pro studenty, děti a zdravotně postižené přispělo Ministerstvo dopravy v loňském roce částkou více než 233 milionů korun. Největším příjemcem kompenzací slev jízdného byly společnosti Radima Jančury RegioJet a Student Agency, které dohromady dostaly od státu více než 109 milionů korun. Poskytování kompenzací slev provázejí kontroly, nově zaměřené i na systém, kterým dopravci ztrátu prokazují.

Příspěvek na studentské a žákovské jízdné stoupá především na železnici, kde loni poprvé překročil 100 milionů korun. „RegioJet obdržel na kompenzacích slev přes 57 milionů korun, LeoExpress dostal více než 25 milionů korun a obdobná částka (přes 25 milionů korun) směřovala Českým drahám. U autobusových dopravců činila kompenzace slev celkem 124 milionů korun,“ uvedl tiskový mluvčí Tomáš Neřold. 

přehled deseti dopravců s nejvyšší vyplacenou kompenzací zdroj: MD

Slevy na jízdném studentů, žáků, dětí do šesti let a zdravotně postižených jsou státem nařízené. U těch linek, které dopravci provozují bez dotace na své komerční riziko, proto Ministerstvo slevy hradí. „U každé studentské či dětské jízdenky doplácí dopravcům rozdíl do plné ceny. Zlevněné jízdné studentů a dětí do 15 let tvoří dohromady téměř 60 procent kompenzací státem nařízených slev. Studenti jezdí se slevou 25 procent, žáci mají při cestě do školy slevu 62 procent, děti do 15 let mají nárok na 50 procentní slevu a děti do šesti let jezdí zdarma. Sleva pro zdravotně postižené pak činí 75 procent,“ upřesnil mluvčí. 

Namátkové kontroly ve vlacích v loňském roce odhalily celkem tři pochybení. „Cestující se zlevněnou jízdenkou, na kterou ale neměli potřebný průkaz,“ informoval Tomáš Neřold. U autobusových dopravců se loni odehrálo více než 200 namátkových kontrol, které zjistily nesrovnalosti pouze v několika případech. 

Ministerstvo se přesto rozhodlo zvýšit dohled nad tím, jak dopravci se státní podporou na zlevněné jízdné zacházejí. Spustilo proto novou kontrolu, která prověřuje systémově, jak dopravci ztrátu vykazují včetně jejich metodiky a nastavení jejich odbavovacích systémů.

Autor: red., T. Neřold

Fotogalerie

ilustrační snímek           zdroj foto: archiv

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama a inzerce   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.