Na našich silnicích dojde k dopravní nehodě každých pět minut
14. února 2023 - 17:38
Víte, jak se správně zachovat?
ilustrační snímek zdroj: BESIP
Na našich silnicích došlo v loňském roce k více než 98 tisícům nehod, statisticky tak připadá na každých pět minut jedna dopravní nehoda. Zároveň na našich silnicích v loňském roce zemřelo 454 lidí, přes 1,7 tisíc osob bylo těžce zraněno a dalších přibližně 22,5 tisíce lidí bylo zraněno lehce. Konkrétně tak za loňský rok došlo k téměř 25 tisícům dopravních nehod, při kterých byl někdo zraněn či zemřel. Znepokojivé přitom je, že řidiči i v případě některých závažných nehod poruší zákon a místo kolize opustí.
V průměru každoročně umírá deset lidí a čtyřicet je těžce zraněno při nehodě, od níž viník ujel. „Řidiči někdy reagují na nehodu zbrkle, v emocích či v šoku. Měli by si ale uvědomit, že ujetí od nehody není jen dopravním přestupkem, ale pokud jde o neposkytnutí první pomoci, tak i trestným činem. U nehody se ale můžeme často ocitnout i jako svědci, kteří jen projíždějí kolem. V takovém případě je důležité nebát se pomoci, ale zároveň chránit sebe a svou posádku,“ říká Tomáš Neřold, vedoucí BESIP.
Základem, než se pustíte do pomoci zraněným na místě dopravní nehody, je vždycky myslet v první řadě na vlastní bezpečí. „Není v tom žádné sobectví, ale pokud nejste přímým účastníkem nehody, musíte udělat všechno proto, abyste zabránili případné sekundární dopravní nehodě. To je taková nehoda, která vznikne právě v důsledku jiné dopravní nehody v jejím bezprostředním okolí,“ objasňuje Tomáš Neřold.
Pokud jste pouze svědkem nehody, zastavte, zajeďte autem co nejvíce ke krajnici a zapněte výstražná světla. „V případě, že jste přímým účastníkem nehody, vždy vypněte motor a také zapněte výstražná světla. Potom si oblékněte reflexní vestu, vystupte opatrně z auta a označte nehodu výstražným trojúhelníkem (padesát metrů na silnici, sto metrů na dálnici. V odhadu vám pomohou směrové sloupky, ty jsou na rovném úseku umístěny padesát metrů od sebe). Ty, kteří jsou v pořádku/schopni pohybu, odveďte vždy za svodidla, případně dostatečně daleko od silnice. Snažte se také úkoly rozdělit. Pokud je na místě více lidí, kteří jsou nezranění nebo lehce zranění, požádejte je o pomoc a rozdělte jim úkoly. Následně telefonicky přivolejte pomoc,“ doporučuje vedoucí BESIP.
Autor: red., T. Neřold
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.