Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Středa 22. března 2023 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Jednotky hasičů zachránily studenty z 10. patra kolejí

21.03.2023 - Jednotky hasičů zachránily studenty z 10. patra kolejí -...

Počasí

22.03.2023 - Středa

Teplota: 14 / 4 - obcasny-Déšť

23.03.2023 - Čtvrtek

Teplota: 18 / 8 - Zataženo

Zde je místo pro Vaši reklamu

Na našich silnicích dojde k dopravní nehodě každých pět minut

14. února 2023 - 17:38

Zpět na seznam článků

Víte, jak se správně zachovat?

Na našich silnicích dojde k dopravní nehodě každých pět minut

ilustrační snímek zdroj: BESIP

Na našich silnicích došlo v loňském roce k více než 98 tisícům nehod, statisticky tak připadá na každých pět minut jedna dopravní nehoda. Zároveň na našich silnicích v loňském roce zemřelo 454 lidí, přes 1,7 tisíc osob bylo těžce zraněno a dalších přibližně 22,5 tisíce lidí bylo zraněno lehce. Konkrétně tak za loňský rok došlo k téměř 25 tisícům dopravních nehod, při kterých byl někdo zraněn či zemřel.  Znepokojivé přitom je, že řidiči i v případě některých závažných nehod poruší zákon a místo kolize opustí.

V průměru každoročně umírá deset lidí a čtyřicet je těžce zraněno při nehodě, od níž viník ujel. „Řidiči někdy reagují na nehodu zbrkle, v emocích či v šoku. Měli by si ale uvědomit, že ujetí od nehody není jen dopravním přestupkem, ale pokud jde o neposkytnutí první pomoci, tak i trestným činem. U nehody se ale můžeme často ocitnout i jako svědci, kteří jen projíždějí kolem. V takovém případě je důležité nebát se pomoci, ale zároveň chránit sebe a svou posádku,“ říká Tomáš Neřold, vedoucí BESIP.

Základem, než se pustíte do pomoci zraněným na místě dopravní nehody, je vždycky myslet v první řadě na vlastní bezpečí. „Není v tom žádné sobectví, ale pokud nejste přímým účastníkem nehody, musíte udělat všechno proto, abyste zabránili případné sekundární dopravní nehodě. To je taková nehoda, která vznikne právě v důsledku jiné dopravní nehody v jejím bezprostředním okolí,“ objasňuje Tomáš Neřold.

Pokud jste pouze svědkem nehody, zastavte, zajeďte autem co nejvíce ke krajnici a zapněte výstražná světla. „V případě, že jste přímým účastníkem nehody, vždy vypněte motor a také zapněte výstražná světla. Potom si oblékněte reflexní vestu, vystupte opatrně z auta a označte nehodu výstražným trojúhelníkem (padesát metrů na silnici, sto metrů na dálnici. V odhadu vám pomohou směrové sloupky, ty jsou na rovném úseku umístěny padesát metrů od sebe). Ty, kteří jsou v pořádku/schopni pohybu, odveďte vždy za svodidla, případně dostatečně daleko od silnice. Snažte se také úkoly rozdělit.  Pokud je na místě více lidí, kteří jsou nezranění nebo lehce zranění, požádejte je o pomoc a rozdělte jim úkoly. Následně telefonicky přivolejte pomoc,“ doporučuje vedoucí BESIP.

Autor: red., T. Neřold

Fotogalerie

ilustrační snímek              zdroj: BESIP
doporučení           zdroj: BESIP
doporučení           zdroj: BESIP

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.