Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Středa 20. března 2019 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Nejlepší webové stránky mají v Mohelnici a Lipové – lázních

19.03.2019 - Nejlepší webové stránky mají v Mohelnici a Lipové –...

Počasí

Jasno

20.03.2019 - Středa

Teplota: 8 / 0 - Jasno

Oblačno

21.03.2019 - Čtvrtek

Teplota: 11 / 3 - Oblačno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Na obchodní inspekci se spotřebitelé obracejí stále častěji

06. září 2012 - 22:25

Zpět na seznam článků

Pro spotřebitele neradostná realita

Na obchodní inspekci se spotřebitelé obracejí stále častěji

ilustrační snímek zdroj:sumpersko.net

V loňském roce přijala Česká obchodní inspekce celkem 20 382 nejrůznějších podání spotřebitelů, podnikatelů a spotřebitelských i profesních sdružení. Jednalo se o dotazy, podněty a stížnosti, včetně těch, které jsou mimo kontrolní a dozorovou pravomoc ČOI a spadají pod jiný orgán dozoru nebo jdou zcela mimo státní dozor, jako je tomu v případech, kdy se stěžovatel může domáhat nápravy pouze soudní cestou.

„ Z celkového počtu 11 983 podání přijatých a řešených Českou obchodní inspekcí v první polovině roku 2012 se nejvíce týkalo reklamací (2887), dále upozornění na nejrůznější nekalé obchodní praktiky (980) a také stížností na vadné zboží a výrobky, včetně nejakostních pohonných hmot (905). Nedodání objednaného zboží nebo neposkytnutí služby byly předmětem dalších 555 podání, jen o několik podání méně (548) se týkalo různých služeb pro zákazníky. Na ceny si stěžovalo v 1. pololetí 444 spotřebitelů a téměř stejně vysoký počet (435)požadoval zrušení uzavřené smlouvy. Celkem 710 spotřebitelů nebylo spokojeno buď se změnou ceny v průběhu uzavírání kupní smlouvy, anebo s nesprávným účtováním. Na nedostatek informací o výrobcích nebo službách přišlo 238 podání a na chybějící značení a pokyny 145 podání. Na chybějící návody v českém jazyce upozornilo 135 spotřebitelů,“ popisuje podání tisková mluvčí České obchodní inspekce Jana Jelínková.

Počet šetřených podnětů, kdy kontrola ČOI předmět podání nebo stížnosti potvrdila nebo zjistila jiné porušení, se pohybuje dlouhodobě kolem dvaceti pěti procent. V dalších případech, např. pokud kontrolou nebylo porušení přímo prokázáno, byl podnět využit při další kontrolní činnosti. „Ne každé podání je však řešeno samostatnou kontrolou. Pokud je podnětů na stejný druh výrobků více nebo se týkají jednoho prodávajícího subjektu nebo obchodního řetězce, je připravena kontrolní akce s konkrétním zaměřením,“ uvádí mluvčí Jelínková.

Problém, s nímž se Česká obchodní inspekce trvale potýká, jsou podání, která vzhledem k jejich předmětu není oprávněna řešit. Jedná se zejména o reklamace, kdy prodávající reklamaci přijal, vyřídil ji ve stanoveném termínu, ale požadavek spotřebitele na vyřízení zamítl, případně nabídl jiné plnění, než spotřebitel požadoval nebo očekával. V dalších četných případech ČOI spotřebitele informuje, že jejich záležitost postupuje příslušnému orgánu dozoru, a pokud není podání úplné, doporučuje jim, kam se mají po doplnění nezbytných informací následně obrátit.

Autor: red.,J.Jelínková

Fotogalerie

ilustrační snímek                  zdroj:sumpersko.net

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.