Na olomouckém hlavním nádraží je čekárna zasvěcena staviteli železnic Aloisi Negrellimu
28. října 2017 - 09:06
Další ČD Lounge v novém

Na olomouckém hlavním nádraží je čekárna zasvěcena staviteli železnic Aloisi Negrellimu zdroj foto: ČD
Manželům Zátopkovým, siru Nicholasi Wintonovi, inženýrovi Janu Pernerovi a teď i průkopníkovi výstavby železnic Aloisi Negrellimu, těm všem se národní dopravce rozhodl zasvětit salonky ČD Lounge na nádražích.
Cestující tak mají příležitost prohlédnout si ukázky z díla významných osobností, dozvědět se něco o jejich životě a při čekání si také užijí většího komfortu. České dráhy vylepšily v těchto moderních čekárnách dětské koutky, k dispozici jsou nabíjecí panely nebo Wi-Fi připojení.
Největší národní přepravce otevřel síť šestice čekáren ČD Lounge už před více než dvanácti lety. „Zákazníci si v nich můžou před cestou odpočinout, nebo se občerstvit. Dříve byly tyto salonky primárně určeny cestujícím vlaků SC Pendolino, nicméně národní dopravce zareagoval na poptávku a dveře těchto čekáren otevřel i lidem cestujícím v dalších vlacích vyšší kvality. Všechny ČD Lounge jsou navíc klimatizované, samozřejmostí jsou displeje s časy odjezdů a pravidelný, nebo stálý dozor našich zaměstnanců,“ uvedla tisková mluvčí Českých Drah Monika Bezuchová.
V listopadu loňského roku už zástupci přepravce, města Brna, Jihomoravského kraje a rodiny autora zasvětili ČD Lounge v Brně grafikovi a ilustrátorovi Jiřímu Boudovi. V dubnu tohoto roku následovala pardubická čekárna, která patří staviteli železnic Janu Pernerovi.
V červnu se pak pro zákazníky otevřely hned dva salonky: na pražském hlavním nádraží zasvěcený siru Nicolasi Wintonovi a ve stanici Ostrava hl.n. věnovaný úspěchům manželů Zátopkových. „Chceme, aby ČD Lounge nabízely zákazníkům kromě pohodlí při čekání na vlak i něco navíc. S rozšiřující se klientelou také měníme i design celého prostoru a vybrali jsme osobnosti spjaté se železnicí nebo regionem. V Olomouci padla volba na stavitele, který se za svého působení zasloužil o propojení Vídně s Olomoucí a dále s Ostravskem i s Prahou. Navíc v den příjezdu prvního vlaku do Olomouce, 17. října 1841, mu bylo propůjčeno čestné občanství tohoto tehdy královského hlavního města,“ vysvětluje krok národního dopravce Ludvík Urban.
Kdo byl Alois Negrelli?
V Olomouci se střetávaly tratě dvou významných železničních podniků, soukromého a státního. V roce 1842 se město stalo konečnou stanicí křídla Severní dráhy císaře Ferdinanda odbočujícího od kmenové trati v Přerově a současně výchozím bodem Severní státní dráhy, která v roce 1845 zahájila provoz do Prahy a později do Drážďan. Inženýr Alois Negrelli, generální inspektor Severní dráhy císaře Ferdinanda, vedl od roku 1840 stavbu Severní dráhy císaře Ferdinanda do Přerova a Olomouce. V roce 1842 vstoupil do státních služeb a stal se inspektorem pro stavbu Severní státní dráhy. Alois Negrelli je autorem monumentálního viaduktu v Praze-Karlíně, dnes zvaného Negrelliho viadukt, který projektoval ve spolupráci s Janem Pernerem.
Autor: red., M. Bezuchová, zdroj foto: ČD
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.