Na síti SŽ se nachází 7789 křížení tratí se silničními komunikacemi
16. července 2020 - 06:10
Na zvyšování bezpečnosti na přejezdech se vynakládají stále vyšší částky
ilustační snímek zdroj: MD
Nehody na přejezdech patří k nejvážnějším mimořádným událostem na železnici. Ročně zde dojde k přibližně 160 střetnutím, při kterých zemřou desítky osob.
Jednou z možností, jak zabránit srážkám silničních a drážních vozidel, často s tragickými následky, je zvyšování zabezpečení přejezdů. „Schválení dalších prostředků pro naši organizaci nám mimo jiné umožní urychlit přípravu investičních akcí, které mají za cíl vyšší zabezpečení mnoha desítek přejezdů. Celkem tak budeme letos investovat v této oblasti 1,36 miliardy korun. V trendu navyšování peněz na bezpečnost na přejezdech hodláme pokračovat, pro příští rok už počítáme s částkou 1,5 miliardy korun,“ řekl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.
Celkem má Správa železnic letos k dispozici přibližně 52,1 miliardy korun. Už v květnu vláda posílila rozpočet správce železniční infrastruktury o 3,5 miliardy korun, nyní k ní přibylo dalších 4,5 miliardy korun. Z celkové částky je určeno 2, 1 mld. korun na výpravní budovy, na zvýšení zabezpečení železničních přejezdů půjde výše uvedená částka 1,36 mld. korun.
Správa železnic zrychluje tempo zvyšování zabezpečení přejezdů, což dokládají následující údaje: Za loňský rok dosáhl objem investic do přejezdů (bez oprav a údržby) 1,1 miliardy korun, díky tomu proběhla rekonstrukce 130 přejezdů. Letos se už provede modernizace 142 úrovňových křížení za 1,36 miliardy korun. Na příští rok se pak připravuje více než 170 akcí na přejezdech s předpokladem nákladů přes 1,5 miliardy korun. Zároveň se významně urychlí doplnění závor na přejezdech na komunikacích II. třídy. Aktuálně je z celkového počtu 565 přejezdů již světelným výstražným zařízením se závorami vybaveno 267 přejezdů.
Jak bude letos vypadat zvyšování bezpečnosti na přejezdech v konkrétních číslech; v 52 případech se doplní závory tam, kde bylo světelné výstražné zařízení bez závor; v 70 případech dojde k zřízení světelného přejezdového zařízení namísto výstražných křížů; ve 49 případech dojde k instalaci LED osvětlení závor; ve 14 případech budou doplněny inteligentní kamery pro zaznamenávání přestupků.
Pro období 2021 až 2027 se současně plánuje náhrada přejezdů na tranzitních železničních koridorech, v přípravě je třináct akcí na přejezdech s předpokladem nákladů více než 3,6 mld. korun. Půjde například o náhradu stávajícího úrovňového křížení v Holické ulici v Olomouci na trati Olomouc – Přerov novým nadjezdem, který bude situován severně od současného přejezdu. Náklady jsou vyčísleny na 236 milionů korun, předpokládaný termín realizace je od prosince příštího roku do prosince 2023.
Důležitou roli v oblasti bezpečnosti na místech křížení silnice se železnicí hraje prevence. Téma správného chování na přejezdech se objevilo v obou dílech preventivně-bezpečnostního filmu Správy železnic To nedáš! „Během loňských prázdnin jsme se věnovali přejezdům také v některých bezpečnostních videích, která byla inspirována skutečnými událostmi. Záběry z nich jsme vždy zakomponovali do hraných scének, které ukazovaly riskantní chování v prostředí železnice. Letos na jaře jsme zveřejnili na našich sociálních sítích edukativní videa s návody, jak správně postupovat při jízdě přes přejezd. A tímto stále aktuálním tématem se budeme zabývat i v dalších bezpečnostních videích, která připravujeme také na letošní prázdniny,“ připomněl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda
Autor: red., František Jemelka, zdroj foto: MD
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.