Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Pondělí 25. října 2021 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Bývalý prasečák se mění ve výstavní prostory

25.10.2021 - Bývalý prasečák se mění ve výstavní prostory -...

Počasí

25.10.2021 - Pondělí

Teplota: 11 / 4 - Jasno

26.10.2021 - Úterý

Teplota: 9 / 5 - Zataženo

Zde je místo pro Vaši reklamu

Na šumperském Parsu se skví legendární logo s okřídleným šípem a nápis Škoda

11. března 2015 - 08:32

Zpět na seznam článků

Bývalá „Žoska“ se ocitla mezi českou strojírenskou elitou

Na šumperském Parsu se skví legendární logo s okřídleným šípem a nápis Škoda

Šumperk - odhalování loga Škoda foto:sumpersko.net

Tradiční českou a celosvětově proslulou značku okřídleného šípu, která reprezentuje strojírenský gigant Škoda, začal používat šumperský závod Pars nova.

odhalování loga v Škoda v Šumperku foto: sumpersko.net

Přijetí osvědčeného loga má někdejšímu závodu Železniční opravny a strojírny v Šumperku napomoci ke zvýšení prestiže u zákazníků. „Znamená to vstup do vyšší strojírenské ligy. Pars nova ponese jednu z nejvýznamnějších značek v České republice. Světoznámé logo může společnosti pomoci upevnit pozici v oblasti železničního průmyslu,“ soudí Tomáš Ignačák, předseda představenstva Pars nova a generální ředitel Škoda Transportation.

odhalování loga v Škoda v Šumperku foto: sumpersko.net

Symbol šípu s perutí byl podle Ignačákových slov po celou svou historii spojen se špičkovými výrobky a šířil dobré jméno českého strojírenství. „To, že Pars nova bude užívat tuto značku, vysílá jasný signál obchodním partnerům. Okřídlený šíp na štítě firmy otevírá cesty k novým zakázkám a projektům,“ soudí Ignačák.

odhalování loga v Škoda v Šumperku foto: sumpersko.net

Škodovácké logo používá Pars už od začátku letošního roku, na budově závodu se však poprvé zaskvělo v úterý 10. března. „Společnost je významným zaměstnavatelem v regionu a spojení se značkou Škoda jí přináší novou hodnotu. Je nám v Šumperku ctí, mít legendární logo na místní firmě,“ uvedl při této příležitosti Zdeněk Brož, starosta Šumperka a senátor.

FOTOGALERIE: Logo ŠKODA v Šumperku

Šíp představuje rychlost, jeho křídla pokrok a volnost. Oko poukazuje na přesnost výroby a vnímavost k okolí. Kruh, ve kterém je šíp umístěn, bývá označován za symbol jednoty, úplnosti, světa a harmonie. Hodnota loga se odhaduje na miliardy korun. Podle tiskové mluvčí šumperského závodu Jany Kaněvové získává Pars s novým logem významný a viditelný atribut příslušnosti ke skupině Škoda Transportation.

logo Škoda v Šumperku

Původní logo společnosti Pars nova procházelo od privatizace v roce 1993 menšími změnami, jeho základ však zůstával stejný. Firma se jím prezentovala také po roce 2008, kdy se stala součástí skupiny Škoda Transportation.

Od letošního roku značka Škoda sjednocuje všechny společnosti patřící do holdingu. Její historie sahá hluboko do minulého století. „Roku 1923 byly registrovány dvě verze značky. První představovala pětipérovou stylizovanou peruť s nápisem Škoda v kruhu. Druhá nesla okřídlený šíp s třípérovou perutí v kruhu. V roce 1937 k ní byl připojen text Škoda, tato značka se s drobnými úpravami používá dodnes. Stal se z ní univerzálně rozpoznatelný symbol, který je zejména v České republice synonymem kvalitních dopravních prostředků,“ uvedla Kaněvová.

odhalování loga v Škoda v Šumperku foto: sumpersko.net

Šumperský Pars zaměstnává osm stovek lidí. V loňském roce firma dosáhla tržeb ve výši 1,6 miliard korun. Letos se očekává navýšení na 1,75 miliard korun. „Zakázky už máme zajištěné. Další sháníme pro následující roky,“ řekl Michal Kurtinec, generální ředitel Pars nova. Celá skupina Škoda Transportation podle něj zaměstnává téměř pět tisíc lidí. V roce 2013 utržila 14,6 miliard korun. Loňské tržby se vyšplhaly k 17,7 miliardám korun. Ročně holding investuje zhruba miliardu korun do výzkumu a vývoje nových technologií.

odhalování loga v Škoda v Šumperku foto: sumpersko.net

Tradice šumperské opravny se odvíjí už od roku 1884, kdy byly v podhůří Jeseníků vybudovány největší a nejlépe vybavené státní dílny na území Rakousko-Uherska. Historie nynější firmy se začala psát po druhé světové válce. V prosinci 1947 byl položen základní kámen závodu, strojírenský podnik pak vyrostl na rozsáhlých pozemcích bývalého Chiariho statku. Dílny Československých státních drah zahájily provoz v červnu 1952, v roce 1973 se změnil název na ŽOS Šumperk. V závodě se opravovaly motorové vozy, elektrické lokomotivy i speciální vozidla, po privatizaci také tramvaje a trolejbusy. Kromě oprav a rekonstrukcí se firma věnuje modernizacím a výrobě kolejových vozidel.

odhalování loga v Škoda v Šumperku foto: sumpersko.net

Vozy z Parsu jezdí po celé České republice, ale také na Slovensku, Ukrajině, v Bosně a Hercegovině a v dalších evropských zemích.

odhalování loga v Škoda v Šumperku foto: sumpersko.net

Ještě delší tradicí než šumperský Pars se může vykázat mateřský závod Škoda. „Pevné základy plzeňské Škodovky stojí na téměř sto padesátileté historii. Zakladatel Emil Škoda byl vizionářem, který vytvořil značku, jež je celosvětovým pojmem a zárukou kvality,“ tvrdí Ignačák.

Autor: V.Krejčí, foto:sumpersko.net

Fotogalerie

Šumperk - odhalování loga Škoda     foto:sumpersko.net

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.