Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Neděle 13. června 2021 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Tobogán na „Bratrušáku“ bude v provozu poslední sezonu

12.06.2021 - Tobogán na „Bratrušáku“ bude v provozu poslední...

Počasí

13.06.2021 - Neděle

Teplota: 17 / 11 - Oblačno

14.06.2021 - Pondělí

Teplota: 22 / 7 - SkoroJasno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Na šumperském hřbitově vzniklo nové pietní místo

02. června 2021 - 16:39

Zpět na seznam článků

Připravují se další úpravy

Na šumperském hřbitově vzniklo nové pietní místo

šumperský hřbitov zdroj foto: sumpersko.net

K nepoznání se letos proměnila volná plocha v levé střední části šumperského centrálního hřbitova nad horními schody. Vznikla zde nová vsypová loučka se vzrostlými stromy a smíšenou výsadbou keřů a trvalek. Realizace pietního místa přijde městskou kasu na sedm set padesát tisíc korun.

Původně se měla vsypová loučka zrealizovat, včetně sadových úprav, v loňském roce, místní radnice ale nakonec akci rozdělila do dvou etap. „Pandemie koronovariru a s ní spojený nouzový stav vedly k propadu daňových příjmů města, takže původně vyhlášená soutěž na realizaci byla zrušena a zakázka byla vypsána s novými podmínkami tak, aby byl finanční dopad na rozpočet města v roce 2020 menší,“ vysvětlila důvody rozdělení akce na dvě etapy Eva Nádeníčková, vedoucí oddělení komunálních služeb místní radnice.

šumperský hřbitov zdroj foto: sumpersko.net

Doplnila, že v soutěži, do níž se přihlásili dva zájemci, byla vybrána šumperská firma, která podala cenově nejvýhodnější nabídku a jež se na hřbitově stará o zeleň, komunikace a další prvky.

První etapa realizace nového pietního místa, která proběhla loni v červnu, spočívala ve stavebních úpravách. Začátkem letošního dubna odstartovala etapa druhá, zahrnující přípravu plochy, výsadbu stromů, trvalek a keřů a pokládku předpěstovaného travního koberce. „V dubnu jsme zde vysadili celkem osm stromů. Kromě jednoho mrazuvzdorného cedru himálajského, který má převislé větve a je okrasný svými šedomodrými jehlicemi, to jsou platany, jež mají koruny, připomínající deštník, zapěstované rovně,“ uvedla jednatelka dodavatelské firmy Marta Navrátilová.

šumperský hřbitov zdroj foto: sumpersko.net

Na tři nové záhony zasadily zahradnice do téměř osmi set jamek trvalky a okrasné trávy. „Jsou tu například různé druhy barvínků, šalvěj, hortenzie, střední bobkovišně a bílé pokryvné růže,“ vyjmenovala některé z rostlin Navrátilová a dodala, že kolem pietního místa je vysázena téměř stovka tisů. Jarní sadové úpravy završilo koncem dubna položení travního koberce na plochu více než dvě stě metrů čtverečních, v říjnu pak ještě firma na loučce vysadí cibuloviny.

Obnovou prochází v současnosti rovněž jedna z nejzajímavějších historických hrobek, nacházející se ve střední části pohřebiště u ohradní zdi. Patřila rodině Weissových a jedinečná je architektonickým řešením zastřešení. „Loni proběhla první etapa opravy, která zahrnovala demontáž hrobky, očištění její spodní části, výkopové práce, včetně nových základů, a osazení spodní části. Demontována byla rovněž skleněná střecha s vitráží,“ připomněla vedoucí oddělení komunálních služeb Eva Nádeníčková a dodala, že za tuto etapu zaplatilo město tři sta sedmdesát tisíc korun s tím, že sto třicet tisíc pokryla dotace z Česko-německého fondu budoucnosti. Ten přispěje sedmdesáti tisíci i na letošní závěrečnou etapu obnovy. „Olomoucký kameník Tomáš Hořínek, který byl vybrán v soutěži, očistí zbylé části hrobky, zatmelí a slepí poškozené kusy a vymění spojovací materiál, součástí jsou i patinace, chemické ošetření, zlacení nápisu a zpětné osazení všech vrchních částí,“ vyjmenovala jednotlivé úkony Nádeníčková. Do prací se Tomáš Hořínek podle ní pustí začátkem června a hotovy by měly být nejpozději do konce září.

šumperský hřbitov zdroj foto: sumpersko.net

Celkové náklady na realizaci této etapy činí 393 tisíce korun. „Letos ještě plánujeme částečnou dostavbu prosklených kolumbárních okének a rovněž zřízení nového urnového háje, abychom byli schopni vyhovět velkému zájmu občanů o pronájem těchto míst. Zatím jsme ve fázi, kdy čekáme na zpracování projektu,“ nastínila další možné investice vedoucí oddělení komunálních služeb. Současná kapacita volných míst na hřbitově je podle ní téměř vyčerpána, oddělení proto vytipovalo vhodný prostor pro zbudování nového urnového háje v části B nad schody. „Jakmile dojde k realizaci, budou lidé o této skutečnosti včas informováni a poté budou mít možnost si místa rezervovat v kanceláři na hřbitově,“ ujistila závěrem Eva Nádeníčková.

Autor: red., S.Singerová - mus,zdroj foto: sumpersko.net

Fotogalerie

šumperský hřbitov                   zdroj foto: sumpersko.net

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.