Nádherné květiny i úleva od horka
08. srpna 2024 - 16:28
Po rozbřesku mohou návštěvníci vidět kvést v české přírodě velmi vzácný ibišek trojdílný
Botanická zahrada PřF zdroj foto: upol. - O. Blahoušek
Botanická zahrada PřF návštěvníkům nabízí kvetoucí rostliny i přívětivé klima
Horka s teplotami nad třicet stupňů jsou pro lidský organismus velkou zátěží. Nalézt úlevu před přímým sluncem můžete nejen na horách nebo koupalištích, ale i v botanické zahradě přírodovědecké fakulty. Návštěvníci se mohou schovat pod vzrostlými jerlíny, ořechovci či ořešáky nebo obdivovat vzácný ibišek trojdílný.
Otevřeno je každý pracovní den od osmi do osmnácti hodin. „Tvrdí se, že ořešák královský umí vytvořit velmi přívětivé klima a stín jeho listů patří k těm nejpříjemnějším. Před slunečními paprsky je možné se schovat rovněž v přednáškovém sále Josefa Otruby, kde je až do konce srpna nainstalována výstava výtvarných pracích studentů Slovanského gymnázia Olomouc, kteří různými technikami ztvárnili své představy o rostlinách, botanice a propojení našich dvou institucí,“ uvedl vedoucí botanické zahrady Václav Dvořák.
V botanické zahradě je také jezírko, jehož hladina je nyní zarostlá drobnou, ale listy nápadnou rostlinou – závitkou mnoho kořennou. Z jezera mohou lidé napájet model koryta řeky Moravy, který ukazuje přirozeně meandrující tok řeky vedoucí přes Litovelské Pomoraví. „Jeden z posledních hravě edukačních prvků patří k novinkám v zahradě a stal se zejména mezi dětmi velmi populární,“ podotkl Václav Dvořák.
Zahrada je momentálně zahalena do žlutých tónů různých, převážně severoamerických druhů hvězdnicovitých rostlin. V květu jsou krásnoočka, janeby a některé druhy slunečnic. Na slatiništi lze vidět i jednu z nejvyšších bylin české přírody – mléč bahenní, který v Česku roste vzácně na jižní a jihovýchodní Moravě.
„Kdybych měl návštěvníkům dát tip na nejzajímavější rostliny, které v botanické právě kvetou, doporučil bych navštívit zahradu v ranních hodinách. Po rozbřesku totiž mohou vidět kvést v české přírodě velmi vzácný ibišek trojdílný. Tato drobná kytka s nápadně velkým květem totiž kvete pouze několik hodin během rána a dopoledne. Z dalších rostlin to je třeba exotický kajeput třezalkolistý, ze kterého se vyrábí známý tea tree olej,“ dodal Václav Dvořák.
Autor: red., Šárka Chovancová, zdroj foto upol. O. Blahoušek
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.