Neděle 03. března 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Do Retra míří legendární včelí medvídci

03.03.2024 - Do Retra míří legendární včelí medvídci - Pozvání...

Počasí

03.03.2024 - Neděle

Teplota: 12 / 9 - Oblačno

04.03.2024 - Pondělí

Teplota: 13 / 8 - PoloJasno

Nadprůměrné průtoky plní vodní nádrže

10. února 2024 - 11:23

Zpět na seznam článků

V povodí Moravy a Dyje

Nadprůměrné průtoky plní vodní nádrže

Morava - Hanušovice zdroj foto: PM

Průtoky ve vodních tocích v povodí Moravy se pohybují na normálních až nadnormálních hodnotách. S ohledem na současnou vysokou nasycenost povodí a zároveň riziko sucha v průběhu roku provádí Povodí Moravy citlivé manipulace na vodních nádržích. Cílem je mít v nádržích optimální množství vody pro případ povodní i sucha.

V uplynulém týdnu se vyskytovaly na území povodí Moravy a Dyje srážky s týdenním úhrnem do 25 mm. Hladiny neovlivněných toků mají převážně zvolna klesající tendenci nebo jsou setrvalé. Vodnosti se pohybují na normálních až nadnormálních hodnotách v rozmezí od 70 procent do 250procent dlouhodobého měsíčního průměru pro měsíc únor. Vyšší vodnosti se vyskytují ve východní části povodí Moravy. Největší vodnost má aktuálně Morava v Olomouci, kde průtok dosahuje 262 procent dlouhodobého měsíčního průměru. Nadnormální vodnosti jsou ale také na Moravské Sázavě (187procent), Bečvě (Dluhonice 184 procent), Dřevnici (Zlín 152 procent) či Olšavě (Uherský Brod 133 procent).

V západní části povodí Moravy a v dílčím povodí Dyje jsou průtoky převážně na hodnotách odpovídajícím normálu: Dyjí na přítoku do vodní nádrže Vranov protéká 105 procent dlouhodobého měsíčního průměru, Jihlavou v Ptáčově procent, Svratkou ve Veverské Bítýšce 110 procent a Svitavou v Bílovicích 127procent průměrných únorových hodnot.

Nejméně vody teče Veličkou ve Strážnici (66 procent dlouhodobého únorového normálu) a Jevišovkou v Božicích (80 procent), avšak v obou případech lze vodnost hodnotit jako normální v tomto období. Podnormální vodnost je aktuálně pouze na Trkmance ve Velkých Pavlovicích (44 procent). Limity sucha (Q355) se v současné době na neovlivněných tocích nevyskytují.

Odhad celkového množství vody ve sněhové pokrývce na území povodí Moravy a Dyje je dle ČHMÚ k pondělí 5. února cca 55,41 mil. m³, což představuje v průměru cca 2,3 mm (2,3 litru na jeden metr čtvereční).

Vodní nádrže v uplynulých týdnech sehrály velmi důležitou úlohu, kdy zachytily či zpomalily povodňové průtoky. Povodí Moravy na řadě z nich aktuálně provádí manipulace, aby v nádržích byla optimální zásoba vody. S blížícím se koncem zimy musí být zásoby vody dostatečně, aby nádrže mohly zásobit obyvatele, průmysl, zemědělství vodou a nadlepšovat hladiny v řekách v období sucha. Současně však s ohledem na aktuální situaci musejí mít nádrže dostatek prostoru na zachycení případných povodňových průtoků. Dispečeři proto citlivě manipulují tak, aby nádrže byly schopné plnit protipovodňovou i zásobní funkci. Některé nádrže proto aktuálně vodu odpouštějí (Vranov, Dalešice, Nové Mlýny, Mostiště, Slušovice) a jiné se plní (Brno, Vír, Opatovice, Koryčany). V uplynulém týdnu vodní nádrže zachytily 1,4 miliony kubíků vody.

Naplněnosti zásobních prostor nádrží se pohybují od 21 do 100 procent. Nádrž Letovice má snížený zásobní prostor z důvodu rekonstrukce. Nádrže Jevišovice s naplněností 21 procent, Fryšták s naplněností 55 procent a Brno s naplněností 71 procent mají hladinu sníženou na zimní úroveň podle manipulačních řádů. Na ostatních přehradách se naplněnost zásobních prostor pohybuje mezi 75 a 100 procent.

Manipulace na vodních dílech jsou prováděny operativně, dle aktuální hydrologické situace a dle schválených manipulačních řádů. Všechny nádrže zajišťují skutečné odběry a zabezpečují minimální průtoky v tocích pod nádržemi.

Autor: red., P. Chmelař - zdroj foto: PM

Fotogalerie

Morava - Hanušovice         zdroj foto: PM
tabulka                zdroj: PM

Další články z rubriky

Přes sedm milionů na záchranu vesnických obchůdků

Přes sedm milionů na záchranu vesnických obchůdků

Olomoucký kraj navýší podporu o 3,5 milionu

Nepoctiví řemeslníci podvedli seniorku v Šumperku

Nepoctiví řemeslníci podvedli seniorku v Šumperku

Žena přišla o desítky tisíc korun

Exkluzivní Fotogalerie

Kollárovci v Šumperku

Kollárovci v Šumperku

Fotek: 82
Přidáno: 26.02.2024

Silvestr s otužilci v Bludově

Silvestr s otužilci v Bludově

Fotek: 99
Přidáno: 31.12.2023

Vánoce na zámku Velké Losiny

Vánoce na zámku Velké Losiny

Fotek: 49
Přidáno: 28.12.2023

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.