Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Úterý 21. května 2019 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Dítě vyběhlo ze zahrady a narazilo do projíždějícího auta

20.05.2019 - Dítě vyběhlo ze zahrady a narazilo do projíždějícího...

Počasí

21.05.2019 - Úterý

Teplota: 18 / 11 - Oblačno

22.05.2019 - Středa

Teplota: 14 / 11 - obcasny-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

Nákup šperků s drahými kameny může být rizikový

11. října 2013 - 10:19

Zpět na seznam článků

ČOI radí, na co zaměřit pozornost

Nákup šperků s drahými kameny může být rizikový

ilustrační snímek zdroj foto:čoi

V předchozích letech inspektoři České obchodní opakovaně při kontrolách u prodejců šperků zjišťovali, že jsou spotřebitelé klamáni nepravdivými informaci o jakosti použitých drahých kamenů. Kontroly šperkařských výrobků osazených drahokamy byly vzhledem k závažnosti zjištění zařazeny do plánu pro rok 2013.

Při monitorování trhu bylo vytipováno celkem třináct provozoven v různých městech. Následně bylo odebráno dvanáct vzorků šperků osazených různými drahými kameny, které byly předány k odbornému posouzení. „Dílčí výsledky kontrol jsem prezentoval na tiskové konferenci 30. červene a nyní, po ukončení nezbytných dílčích správních úkonů, lze zveřejnit výsledky posouzení jednotlivých šperků.  Znalecké posudky potvrdily podezření, že šperky nebyly v jedenácti případech osazeny deklarovanými drahými kameny, ale jejich levnějšími variantami, imitacemi kamenů a v jednom případě dokonce sklem. Se všemi prodávajícími je vedeno správní řízení. Takové jednání prodávajícího vůči spotřebitelům lze považovat za užití klamavých obchodních praktik, za něž zákon umožňuje uložit pokutu až do výše pěti milionů korun,“ řekl Vladimír Velčovský, ústřední ředitel České obchodní inspekce.

ilustrační snímek zdroj foto:čoi

Kontroly byly zaměřeny na dodržování povinností vyplývajících prodávajícím ze zákona o ochraně spotřebitele. Při kontrolách nabídky a šperků osazených drahými kameny byla věnována pozornost zejména plnění informačních povinností prodávajících o kamenech, jimiž jsou nabízené šperky osazeny, a dodržování zákazu užití nekalých obchodních praktik. Vzorky šperků osazených kameny pro znalecké posouzení nebyly v prodejnách vybírány namátkově, ale na základě předchozího monitorování trhu znalci v oboru gemologie.

ilustrační snímek zdroj foto:čoi

Inspekce doporučuje spotřebitelům, aby při nákupu šperků vyžadovali co nejvíce informací o kvalitě a původu použitých drahých kamenů, a to předem. "V případě jakýchkoliv pochybností nebo při nevěrohodnosti poskytnutých informací, radí vyhledat jiného prodávajícího. Vyžádání dokladu o koupi a důsledné vyplnění všech povinných údajů, zejména adresy a IČ prodávajícího, předmětu koupě, jeho ceny a data, včetně druhu a velikosti kamene vsazeného do šperku, následně usnadní uplatnění odpovědnosti za vady a vymáhání spotřebitelských práv," vysvětluje kupujícím tisková mluvčí České obchodní inspekce Jana Jelínková.

Autor: red.,.J.Jelínková

Fotogalerie

ilustrační snímek           zdroj foto:čoi

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Mikulov bavil Šumperk I.

Mikulov bavil Šumperk I.

Fotek: 36
Přidáno: 13.05.2019

Mikulov bavil Šumperk II.

Mikulov bavil Šumperk II.

Fotek: 42
Přidáno: 13.05.2019

Velikonoce na zámku Velké Losiny

Velikonoce na zámku Velké Losiny

Fotek: 23
Přidáno: 20.04.2019

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.