Nakupování nejen o Black Friday
19. listopadu 2024 - 11:53
Rady pro spotřebitele
ilustrační snímek zdroj: archiv ČOI
Pojem „Black Friday“ se stal synonymem pro slevové akce. Podle americké tradice šlo o čtvrtý pátek v listopadu, kdy docházelo k masivním výprodejům, dnes je tento pojem používán pro slevové akce obecně.
Letošní „Černý pátek“ sice připadá na 22. listopadu, slevy, slevové akce a povánoční či sezónní výprodeje jsou dnes standardním nástrojem prodejců prakticky po celý rok. Dodržování povinností prodávajících proto Česká obchodní inspekce sleduje soustavně a zvýšenou pozornost věnuje klasickým i distančním formám prodeje v předvánočním období stejně jako povánočním výprodejovým akcím. „Mnohé mohou pro bezpečný nákup udělat sami spotřebitelé. Zejména v období předvánočních nákupů, ale i dalších slevových akcí, doporučujeme obezřetnost nejen při výběru výrobků, ale i kde a od koho výrobek koupit. Zejména u dražších výrobků je třeba zvážit kvalitu výrobku, jeho životnost a dostupnost servisu, to, jak budu moci uplatňovat svoje spotřebitelská práva i otázky spojené s bezpečnou platbou. Při nákupu distančními formami prodeje je proto důležité, aby spotřebitelé věděli, s kým smluvní vztah uzavírají. U koho budou případně uplatňovat svá práva z vadného plnění či práva na vrácení zboží bez udání důvodu do čtrnácti dnů,“ uvádí ústřední ředitel ČOI Jan Štěpánek.
V souvislosti s předvánočními slevami je namístě věnovat pozornost cenám a deklarovaným slevám z cen výrobků. „Zákon o ochraně spotřebitele definuje jasná pravidla pro nabízení zboží ve slevě. Prodávající, který deklaruje slevu z ceny výrobku, musí spotřebitele informovat o nejnižší ceně, za kterou byl výrobek nabízen a prodáván v době třiceti dnů před poskytnutím slevy, nebo od okamžiku, kdy začal výrobek nabízet a prodávat do okamžiku poskytnutí slevy, pokud je výrobek v prodeji po dobu kratší třiceti dnů, a v případě postupného zvyšování slevy z ceny výrobku cenu v době před prvním poskytnutím slevy. Jiné údaje, nežli je aktuální prodejní cena a nejnižší cena, za kterou byl výrobek nabízen a prodáván v době třiceti dnů před poskytnutím slevy, na cenovce uvedeny být nemusí. Česká obchodní inspekce se kontrolám klasických i internetových obchodů v souvislosti s povinnostmi prodávajících při poskytování slev věnuje celoročně, a zvláště v tomto období jsou naše kontroly intenzivní,“ doplňuje Jan Štěpánek.
Při nákupu distanční formou je důležité, aby si spotřebitel předtím, než učiní závazné kroky, ověřil, zda prodávající uvádí kontaktní údaje jako je jméno, adresa, e-mail či telefon, případě IČO, aby věděl kde, v jaké zemi provozovatel e-shopu sídlí, a seznámil se s jeho obchodními podmínkami. Pokud je e-shop nemá nebo na stránce chybí důležité identifikační údaje, jako je jméno a adresa provozovatele a kontakty, aby zvolil raději jiného prodejce. Ne u každého e-shopu, který je psán česky a má koncovku cz, musí jít o český subjekt.
Provozovatel může sídlit i v zemích s nízkou vymahatelností práva a uplatňování spotřebitelských práv pak může být velmi obtížné. „Je důležité, aby spotřebitelé věděli, s kým smluvní vztah uzavírají. Zda je to provozovatel e-shopu (prodávající) a kde sídlí, nebo zda využívají služeb on-line tržiště, kde vzniká vztah mezi spotřebitelem, prodávajícím a případně provozovatelem on-line tržiště. Provozovatel on-line tržiště nemusí být jednou ze stran kupní smlouvy u nabízených výrobků a spotřebitelé vůči němu pak nemohou ze zákona uplatnit práva, která mají vůči prodávajícím těchto výrobků. Významnou roli proto hrají smluvní podmínky, na které spotřebitel přistupuje, protože pouze zákonných nebo smluvně zajištěných práv se může následně dovolávat. Proto by se s nimi měl rozhodně seznámit,“ upozorňuje ústřední ředitel ČOI a zmiňuje další doporučení, platná nejen v období slevových akcí. „Když si spotřebitelé porovnají ceny napříč trhem, zjistí, že sleva v jednom obchodě nemusí znamenat nejvýhodnější cenu na trhu. Mohou existovat jiné obchody, které stejný výrobek nabízejí levněji. Doporučujeme zajímat se o podmínky slevy, zda není podmíněna například množstvím odebraných výrobků, členstvím ve věrnostním programu a podobně. Zmínit je třeba i povinnost prodávajících při uzavírání smluv po telefonu, kdy prodávající musí nabídku, učiněnou během hovoru, potvrdit spotřebiteli v textové podobě. A spotřebitel je nabídkou vázán až poté, kdy projevil svůj souhlas elektronicky nebo podpisem potvrzení nabídky na listině,“ dodává Jan Štěpánek.
Autor: red., F. Kotrba
Fotogalerie
Další články z rubriky
Hejtman Okleštěk požádal vládu o prodloužení stavu nebezpečí
Pro území obcí s rozšířenou působností Jeseník a Šumperk
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.