Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Pondělí 14. října 2019 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Radka Fišarová, Anna Lukášková & Litera

14.10.2019 - Radka Fišarová, Anna Lukášková & Litera - Benefiční...

Počasí

14.10.2019 - Pondělí

Teplota: 19 / 12 - Oblačno

15.10.2019 - Úterý

Teplota: 21 / 14 - PoloJasno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Náročná pátrací akce se šťastným koncem

05. ledna 2017 - 04:03

Zpět na seznam článků

V Nových Losinách na Šumpersku.

Náročná pátrací akce se šťastným koncem

ilustrační snímek zdroj foto: archiv

Tísňová linka Hasičské záchranného sboru byla ve středu 4. ledna krátce po šestnácté hodině kontaktována oznamovatelkou pro pomoc po pádu v neznámém terénu ve směru z Nových Losin na Pusté Žibřidovice.

V hovoru se paní snažila popsat terén a okolní záchytné body místa události. „Udělalo se jí nevolno a návazně upadla, po chvíli došlo k přerušení telefonického spojení, operačnímu středisku se již s paní v nesnázích spojit nepodařilo,“ sdělil mluvčí HZS Olk ZdeněkHošák. Náročná pátrací akce se šťastným koncem zdroj foto: ZZS Olk

Okamžitě tedy ve spolupráci s provozovatelem linky 112 (O2) zahájilo možnost získání podrobnějších lokalizačních údajů z proběhlého hovoru. K místu události ihned vyslalo nedaleké dobrovolné jednotky Jindřichov a Hanušovice a z řad profesionálních hasičů jednotku požární stanice Šumperk. Do hotovosti a k případnému výjezdu byli kontaktování příslušníci pro obsluhu spojového vozidla z Olomouce a taktéž byla k pomoci připravena speciální technika do terénu z požární stanice Jeseník (sněžný skútr a terénní vozidlo).

Hasiči ve spolupráci s Policii ČR na základě získaných lokalizačních údajů zahájili pátrání po zřejmě zraněné osobě. „Situaci prvotně nepříjemně komplikovala nová sněhová nadílka znemožňující dojezd techniky k přesnému místu i proto bylo řídícím důstojníkem rozhodnuto o vyslání sněžného skútru s posádkou ze stanice v Jeseníku. Hasičům a policistům se po zhruba dvou kilometrech chůze v těžce dostupném terénu podařilo paní nalézt, naopak při paradoxně při hledání nová sněhová pokrývka výrazně díky stopám ve sněhu pomohla ve hledání osoby, tu po několika minutách nalezl jeden z policistů,“ upřesnil mluvčí.

ilustrační snímek zdroj foto: archiv

Žena po pádu spadla do srázu zhruba 15 metrů, byla při vědomí a s těžkostí komunikovala. „Hasiči se k ní dostali pomocí lezecké techniky a poté ji transportovali na určené místo v Jindřichově, kde si ji do péče převzala posádka zdravotnické záchranné služby. Paní při tísňovém hovoru v komunikaci zmínila společnou procházku s manželem, bylo nutné vyloučit případné hledání další osoby. Policii se po chvíli podařilo s mužem spojit společná túra manželů se nepotvrdila. Významnou roli při hledání sehrála místní znalost dobrovolných jednotek a ochota komunikace s myslivci a pracovníky lesů, ti dle popisu místa v blízkosti krmelce a hrubého popisu oznamovatelkou dokázali předurčit a následně tak urychlit pomoc zraněné, podchlazené ženě v souhře se získanými lokalizačními údaji díky možnostem technologie linky 112,“ informoval Zdeněk Hošák.

ilustrační snímek zdroj foto: archiv

Posádka rychlé zdravotnické pomoci ZZS OK z výjezdové základny v Hanušovicích dorazila na základě dohody s operačním střediskem policie na smluvené místo pro převzetí pacienta po pádu v lese, následně se k místu události posádka dopravila sanitním vozidlem za doprovodu vozidly Policie ČR a hasičů. „Na místě nalezla podchlazenou ženu, která udála pád a náraz do stromua složitě komunikující. Posádka záchranářů ve spolupráci s hasiči  provedla celkovou imobilizaci a poté byla žena transportována do sanitního vozidla ve vakuové matraci. Po celkové prohlídce, ošetření a zajištění včetně monitoringu byla pacientka ve stabilním stavu se zhmožděninami v oblasti dolní části zad a pánve přepravena k navazující péči do nemocnice v Šumperku,“ upřesnil Zdeněk Hošák.

Autor: red., Z. Hošák

Fotogalerie

ilustrační snímek           zdroj foto: archiv

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.