Pondělí 19. listopadu 2018 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Hejtmanství zajistí provoz dálkových autobusů, které propojují Hanou s Jesenickem

19.11.2018 - Hejtmanství zajistí provoz dálkových autobusů, které...

Počasí

Zataženo

19.11.2018 - Pondělí

Teplota: 4 / -2 - Zataženo

obcasny-Déšť

20.11.2018 - Úterý

Teplota: 5 / -1 - obcasny-Déšť

Natáčí se druhý díl šokujícího filmu o nehodách na železnici

13. června 2018 - 15:14

Zpět na seznam článků

Znovu apeluje na maximální pozornost a dodržování předpisů

Natáčí se druhý díl šokujícího filmu o nehodách na železnici

To nedáš 2 - foto z natáčení zdroj: SŽDC

Každý rok dochází na železnici ke smrtelným úrazům či těžkým úrazům s trvalými následky přibližně třicet mladých lidí. Jako kdyby zmizela celá jedna školní třída. Jsou to spolužáci, kamarádi, sourozenci, děti a vnoučata… Na vině bývá v řadě případů nepozornost a bohužel i zbytečný hazard. Úkolem Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) je maximálně podporovat prevenci a osvětu v oblasti bezpečnosti na železnici. Jedním z prostředků, jak toho dosáhnout, je pokračování úspěšného filmu To nedáš! Jeho první klapka padla na počátku tohoto týdne.

Ojedinělý bezpečnostně-preventivní studentský film s příznačným názvem To nedáš! vznikl ve spolupráci SŽDC a ČD a měl premiéru v březnu před třemi roky. „Hraný dokument seznamuje veřejnost se základními pravidly bezpečnosti na železnici a v jejím okolí, informuje o rizikovém chování a upozorňuje na jeho možné fatální důsledky. Byť jde o fikci, snímek je velmi emotivní a působivý, protože jednotlivé příběhy vycházejí z reálných událostí na železnici. Pokračování bude mít velmi podobnou náplň – nabídne zpracované nejčastější situace, resp. skutečné tragické nehody, které se na železnici teenagerům stávají a bohužel se i stále opakují. Jde například o chůzi po kolejích, často se sluchátky na uších, pohyb v kolejišti mimo cestujícím vyhrazené prostory, zkrácení si cesty přecházením kolejí, adrenalinové zážitky nebo nerespektování výstražného znamení na přejezdu," přiblížil mluvčí SŽDC.

záběry z natáčení zdroj foto: SŽDC

Cílovou skupinou filmu jsou především teenageři. Využití „jejich“ výrazových prostředků posílí celkové vyznění příběhů a tím pádem i preventivní působení projektu „To nedáš! 2“.

Jsou to nové technologie, resp. chytré mobilní telefony, které dnes mladým lidem a dětem stále více nahrazují počítače. Jejich prostřednictvím spolu nejen komunikují, ale také vytvářejí různé příspěvky na sociálních sítích. Tato amatérsky natáčená videa mají často vysokou technickou úroveň a zároveň jsou už běžným vyjadřovacím prostředkem teenagerů. Toho využívá i pokračování filmu To nedáš! Hrané pasáže snímané klasickým způsobem jsou prostřídány osobními výpověďmi hlavních postav příběhů natočenými tak, aby imitovaly selfie videa, případně se rovnou jako „selfíčka“ budou natáčet.

záběry z natáčení zdroj foto: SŽDC

Motivací k vytvoření filmu „To nedáš!“ a nyní i jeho pokračování byly především šokující statistiky událostí na železnici. „Pokud se nám podaří i díky tomuto filmu snížit počet tragických nehod na železnici, jejichž účastníky jsou mladí lidé, bude to velký úspěch. Chtěl bych apelovat především na maximální pozornost nejen mladých lidí v blízkosti železnice, ale i na respektování všech prověřených pravidel. Hazard typu lezení na odstavené vagóny je zbytečný a mívá bohužel obvykle velmi tragické následky,“ říká generální ředitel SŽDC Jiří Svoboda.

Druhým partnerem filmu, který se mimo jiné formy distribuce promítá i žákům základních a středních škol v rámci Preventivního vlaku bezpečné železnice, jsou České dráhy. „Z praxe víme, že většina smutných příhod vzniká zcela zbytečně, v řadě případů nekázní, riskováním a často fatálním podceněním situace. A také že k nejohroženějším patří mladí lidé ve věku od čtrnácti do devatenácti let. Chceme, aby pokračování úspěšného filmu oslovilo další generaci mládeže a donutilo ji k zamyšlení nad svým chováním,“ uvedl Michal Štěpán, člen představenstva ČD.

Autor: red., P. Tesař, zdroj foto: SŽDC

Fotogalerie

To nedáš 2 - foto z natáčení                zdroj: SŽDC

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.