Sobota 01. října 2022 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Kapitoly z přírody a historie Šumperka

30.09.2022 - Kapitoly z přírody a historie Šumperka - V knihovně...

Počasí

01.10.2022 - Sobota

Teplota: 15 / 8 - obcasny-Déšť

02.10.2022 - Neděle

Teplota: 15 / 11 - Přeháňky-Déšť

Návštěvnická sezona na zámku Úsov opět ožívá

28. března 2015 - 14:57

Zpět na seznam článků

I letos bude součástí hlavního prohlídkového okruhu výstava Pohádky na zámku

Návštěvnická sezona na zámku Úsov opět ožívá

zámek Úsov se těší přízni návštěvníků foto: sumpersko.net

Ve znamení klasických českých pohádek se ponese zahájení letošní turistické sezony na zámku Úsov. Památka, proslavená unikátním lovecko-lesnickým muzeem se stovkami paroží a preparátů domácí i africké zvířeny, přivítá první návštěvníky ve středu 1. dubna.

zámek Úsov foto: sumpersko.net

Po celý duben bude otevřeno od úterý do neděle od 9 do 16.15 hodin. „V sobotu 4. dubna zamíří na zámek pohádkové bytosti, které budou provázet návštěvníky po expozicích lovecko-lesnického muzea. Připraven je i doprovodný pohádkový program,“ uvedla Martina Buchtová, tisková mluvčí Vlastivědného muzea v Šumperku.

pohádkové bytosti provází na zámku Úsov foto:sumpersko.net

V sobotu 25. dubna se zámek ocitne v moci čarodějnice Bludimíry. Připraveny jsou kostýmované prohlídky a zábavné odpoledne s čarodějnickou tematikou. Odehraje se slet čarodějnic, z nichž ta nejkrásnější bude dekorována královnou. Hostitelka Bludimíra odmění všechny návštěvníky, kteří dorazí v maskách.

čarodějnice Bludimíra foto:sumpersko.net

Milovníci snů a krásných příběhů s dobrým koncem mohou v nejvyšším patře nahlédnout do Perníkové chaloupky, potkají Čertova švagra i další pohádkové bytosti, usídlil se tam také trojhlavý drak. O dojem, že se příchozí ocitli ve zhmotněném světě dětské fantazie, se postarají dokonale propracované figuríny, vytvořené ve velikosti skutečných lidí.

pohádkové bytosti provází na zámku Úsov foto:sumpersko.net

Výjevům z deseti klasických českých pohádek dodávají dojem živosti a opravdovosti atraktivní muzejní exponáty a preparovaná zvířata, od zajíce až k medvědovi. Vlk, jenž číhá na Červenou Karkulku, byl zastřelen už v roce 1908, jeho podobu však zachovaly šikovné ruce preparátorů. Smolíčka vozí skutečný jelen, Budulínek smlouvá o hrášek s liškou, ježibabě sedí na rameni sova. Ze zoologických preparátů jsou vytvořeny také scény k pohádkám Ošklivé káčátko, Sedmero krkavců nebo Jak zvířátka stavěla domeček.

zámek Úsov - výstava Z pohádky do pohádky foto: sumpersko.net

Pohádkové výjevy doplnily unikátní sbírkové předměty. Myslivec má uniformu z druhé poloviny 19. století i stejně starou loveckou pušku. Šípková Růženka spí svůj stoletý sen v nádherné róbě, jež je kopií klasicistních šatů z druhé poloviny 18. století. „Chceme návštěvníky pobavit, poučit a připomenout krásné tradiční pohádky, které v době zahraničních animovaných seriálů pomalu upadají v zapomnění. Výstavy s pohádkovou tematikou bývají velice oblíbené. Ta naše si však vzala za cíl s pomocí atraktivního námětu představit co nejvíc sbírek muzejní povahy,“ vysvětlila Marie Gronychová, autorka výstavy a ředitelka Vlastivědného muzea v Šumperku.

zámek Úsov - výstava Z pohádky do pohádky foto: sumpersko.net

Na zámku nechybí ani zbrojnice s ojedinělou sbírkou pytláckých zbraní, které zabavili hajní na lichtenštejnském panství. Mezi unikáty patří také knihovna dřevin, kolekce krabiček ve tvaru knih s plody a listy různých druhů stromů nebo keřů. Jediným zařízeným pokojem v expozici je sál vybavený nábytkem z kořenů stromů. Ve sbírkách se nachází přes čtyři tisíce kusů přírodnin, z toho na sedm stovek rohů a parohů.

zámek Úsov foto: sumpersko.net

Navštívit lze i galerii obrazů Lubomíra Bartoše, malíře Jeseníků, rodáka z Klopiny u Úsova. Vystaveny jsou především krajinomalby, ale také zátiší a portréty. Návštěvníci Úsova si mohou dopřát i procházku po hradbách, odkud je nádherný výhled do kraje.

Autor: red., V. Krejčí, foto:sumpersko.net

Fotogalerie

zámek Úsov se těší přízni návštěvníků     foto: sumpersko.net

Další články z rubriky

Podvodník ošálil i ostřílenou účetní

Podvodník ošálil i ostřílenou účetní

Firma přišla o víc jak čtvrt milionu korun

Regionální potraviny a výrobky získaly prestižní označení

Regionální potraviny a výrobky získaly prestižní označení

Krajská soutěž potraviny Olomouckého kraje

Exkluzivní Fotogalerie

Festival Čokoládové Losiny II.

Festival Čokoládové Losiny II.

Fotek: 66
Přidáno: 29.09.2022

Festival Čokoládové Losiny I.

Festival Čokoládové Losiny I.

Fotek: 86
Přidáno: 29.09.2022

Festival medu v Šumperku 2022

Festival medu v Šumperku 2022

Fotek: 60
Přidáno: 20.09.2022

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.