Středa 24. dubna 2019 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

„Vracíme vodu lesu" projekt za více než miliardu

24.04.2019 - „Vracíme vodu lesu" projekt za více než miliardu -...

Počasí

obcasny-Déšť

24.04.2019 - Středa

Teplota: 20 / 9 - obcasny-Déšť

obcasny-Déšť

25.04.2019 - Čtvrtek

Teplota: 24 / 12 - obcasny-Déšť

ŠumpeRun

Příběhy apoštolů a evangelistů

12. dubna 2019 - 14:03

Zpět na seznam článků

Pozvánka do šumperského muzea

Příběhy apoštolů a evangelistů

Příběhy apoštolů a evangelistů zdroj foto: VMŠ

Příběhy apoštolů a evangelistů – to je název nové výstavy šumperského muzea, která bude během letošních velikonočních svátků vyprávět legendární životy autorů evangelií a nejbližších Kristových učedníků, a to prostřednictvím cenné pozdně barokní sochařské kolekce, jež byla vytvořena v druhé polovině 18. století pro králický kostel sv. Michaela Archanděla.

Příběhy apoštolů a evangelistů zdroj foto: VMŠ

Jak bývají tito muži vyobrazováni ve výtvarném umění? Podle jakých atributů je lze rozlišit? Na tyto i další otázky výstava odpoví.

Rozsáhlá sestava polychromovaných dřevěných skulptur v životní velikosti je ojedinělým sochařským dokladem zachycujícím jednotlivé postavy apoštolů i evangelistů na našem území. V průběhu 20. století se valná část souboru stala součástí sbírkového fondu dnešního Vlastivědného muzea v Šumperku a Městského muzea v Králikách. Díky navázané spolupráci bude možné spatřit soubor soch na krátký čas opět kompletní. Citlivě bude doplněn dalšími uměleckými díly věnujícími se tomuto námětu.

Příběhy apoštolů a evangelistů zdroj foto: VMŠ

Konkrétně budou představeni apoštolové sv. Petr, sv. Ondřej, sv. Jakub Větší, apoštol a evangelista sv. Jan Evangelista, apoštolové sv. Filip, sv. Bartoloměj, sv. Tomáš, apoštol a evangelista sv. Matouš, apoštolové sv. Jakub Menší, sv. Juda Tadeáš, sv. Šimon Kananejský, Jidáš Iškariotský i sv. Matěj, který po Jidášově zradě doplnil počet Dvanácti. Součástí sochařské kolekce je rovněž sv. Pavel, který bývá k apoštolům přiřazován, i zbývající dva evangelisté sv. Marek a sv. Lukáš. 

Příběhy apoštolů a evangelistů zdroj foto: VMŠ

Zelený čtvrtek je první ze čtyř velikonočních dnů, je to den, kdy Ježíš Kristus povečeřel se svými učedníky a poté se odebral do Getsemanské zahrady. Tomuto biblickému výjevu se různí malíři věnovali mnohokrát, ovšem k těm nejznámějším malbám patří bezpochyby dílo od Leonarda da Vinciho v refektáři dominikánského kláštera u milánského kostela Santa Maria delle Grazie.

Příběhy apoštolů a evangelistů zdroj foto: VMŠ

Tato monumentální nástěnná malba z konce 15. století je nejen vynikajícím uměleckým dílem, ale současně je opředena mnoha tajemstvími a záhadami. Leonardo například použil v kompozici velmi často trojúhelníky, což by mohlo naznačovat Svatou Trojici.

Zajímavá je také skutečnost, že postavy na kresbě nemají svatozáře. Nicméně někteří badatelé přišli dokonce i s téměř konspirační teorií, že na obraze není vedle Krista zobrazen apoštol a evangelista Jan, ale Máří Magdaléna. Že jste něco takového již slyšeli nebo viděli? Určitě, protože tento příběh byl mistrně popsán Danem Brownem v románu Šifra mistra Leonarda. Ale ruku na srdce, příběh svatého grálu a Máří Magdalény si asi všichni pamatujeme, víte však, kdo to byli apoštolové a evangelisté? Dovedli byste je vyjmenovat? To už je asi trošku oříšek, že?

Příběhy apoštolů a evangelistů zdroj foto: VMŠ

Odpovědi na tyto i další otázky přináší nová výstava Muzea Šumperk s názvem Příběhy apoštolů a evangelistů, která bude během letošních velikonočních svátků vyprávět legendární životy autorů evangelií a nejbližších Kristových učedníků, apoštolů, a to prostřednictvím cenné pozdně barokní sochařské kolekce, jež byla vytvořena v druhé polovině 18. století pro králický kostel sv. Michaela Archanděla.

Polychromované skulptury všech dvanácti apoštolů a zbývajících dvou evangelistů jsou doplněny o sochy a obrazy dalších důležitých aktérů tohoto příběhu, a to apoštola národů sv. Pavla z Tarsu (socha je součástí králické kolekce), Máří Magdalénu a samotného Ježíše Krista.

Unikátní výstavu, která byla zahájena ve čtvrtek 11. dubna, můžete navštívit až do 16. června.

Autor: red., L. Müllerová, E. Šebestíková, zdroj foto: VMŠ

Fotogalerie

Příběhy apoštolů a evangelistů zdroj foto: VMŠ
pozvánka na výstavu            zdroj: VMŠ

Další články z rubriky

Hendikepovaní sportovci dostanou víc peněz

Hendikepovaní sportovci dostanou víc peněz

Hejtmanství jim přispěje na závody i sportoviště

Český fedcupový tým je na Hané

Český fedcupový tým je na Hané

Hráčky přijal hejtman Ladislav Okleštěk

Exkluzivní Fotogalerie

Velikonoce na zámku Velké Losiny

Velikonoce na zámku Velké Losiny

Fotek: 23
Přidáno: 20.04.2019

Ceny města Šumperka 2018 - I.

Ceny města Šumperka 2018 - I.

Fotek: 82
Přidáno: 17.04.2019

Ceny města Šumperka 2018 - II.

Ceny města Šumperka 2018 - II.

Fotek: 60
Přidáno: 17.04.2019

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.