Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Neděle 03. března 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Do Retra míří legendární včelí medvídci

03.03.2024 - Do Retra míří legendární včelí medvídci - Pozvání...

Počasí

03.03.2024 - Neděle

Teplota: 12 / 9 - Oblačno

04.03.2024 - Pondělí

Teplota: 13 / 8 - PoloJasno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Ne vždy se střetu se zvěří dá vyhnout!

09. března 2017 - 10:38

Zpět na seznam článků

ROZHOVOR s poručíkem Mgr. Františkem Kořínkem

Ne vždy se střetu se zvěří dá vyhnout!

Ne vždy se střetu se zvěří dá vyhnout! zdroj foto: PČR

Policie na Prostějovsku se řešila dopravní nehodu, která se obešla bez zranění.  Na komunikaci mezi obcemi Drahany a Žárovice došlo v úterý 7. března ke střetu osobního automobilu s divokým prasetem. „Zvíře do cesty padesátileté řidičce vběhlo náhle, takže se jí srážce již nepodařilo zabránit,“ uvedl tiskový mluvčí policie Olomouckého kraje František Kořínek, který upřesnil: „Výše způsobené hmotné škody byla předběžně vyčíslena na 30 tisíc korun. Zvíře po střetu s vozidlem z místa uteklo.“

střet vozidla se zvěří Drahany zdroj foto: PČR

V souvislosti s touto situací komisař František Kořínek odpovídá na dotazy k dané problematice.

Jak se má řidič vozidla zachovat, pokud dojde ke srážce se zvěří?

František Kořínek: Pokud dojde ke srážce se zvěří, jedná se o dopravní nehodu, při které došlo ke škodě na majetku třetí osoby (§ 47 odst. 5 zákona č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích) a řidič je v tomto případě povinen (§ 47 odst. 4 zákona č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích);a) neprodleně oznámit dopravní nehodu policii;b) zdržet se jednání, které by bylo na újmu řádného vyšetření dopravní nehody, zejména přemístění vozidel – pokud musí postavení vozidla měnit z konkrétního důvodu (např. vyproštění osob, obnovení provozu), je povinen vyznačit situaci a stopy;c) setrvat na místě DN až do příjezdu policie

střet vozidla se zvěří Dvorek zdroj foto: PČR

Musí se takové nehody hlásit, když sice dojde k úmrtí zvířete, ale škoda na vozidle je minimální?

František Kořínek: Dopravní nehody se zvěří se oznamovat musí,  jak vyplývá už z předchozí odpovědi. Přesto, že na vozidle může být minimální škoda, při uhynutí zvířete platí, že vznikla škoda na majetku třetí osoby, v tomto případě mysliveckého sdružení

střet vozidla se zvěří Hluchov zdroj foto: PČR

Dostávají řidiči vůbec pokutu při vyšetřování těchto nehod, nebo jak se vůbec posuzuje zavinění u těchto případů?

František Kořínek: Ve většině případů dopravních nehod, kdy dojde ke srážce se zvěří, se jedná o řidičem nezaviněnou nehodu. Zvěř vběhne do jízdní dráhy neočekávaně – z lesního porostu, z křoví a podobně a řidič střetu nemůže zabránit. Řidiči v tomto případě pokutováni nejsou a věc se odloží dle ustanovení § 58 odst. 3) zákona č. 200/1990 Sb. o přestupcích. Každý případ se posuzuje individuálně, záleží na okolnostech, zda zvěř do vozovky vběhla nebo zda tam třeba již stála a řidič nehodě mohl zabránit.

střet vozidla se zvěří Tovačov zdroj foto: PČR

střet vozidla se zvěří Tovačov zdroj foto: PČR

Nehody se zvěří jsou pro každého řidiče poměrně nečekané, dá se jim vůbec poradit, jak se tomuto střetu vyhnout?

František Kořínek: Z výše uvedeného vyplývá, že ne vždy se střetu se zvěří dá vyhnout. Přesto jsou opatření, která mohou toto riziko zmenšit. Například respektovat dopravní značky „ Pozor zvěř!“ Pochopitelně takto nejsou označena všechna místa, kde může zvěř do silnice vběhnout. V lesních úsecích bychom měli automaticky snížit rychlost jízdy, být pozorní, předvídat. V případě, že uvidíme zvěř v blízkosti silnice, přepnout z dálkových světel na potkávací, aby zvěř nebyla oslněna a případně ji nechat přejít. Pokud nám přes cestu přeběhne zvěř, vždy počítejme s tím, že dosud nepřeběhla všechna zvířata a na komunikaci mohou vběhnout další jedinci. Chráníme tím jednak samotnou zvěř, ale také svoje vozidlo a hlavně svoje zdraví. Střety se zvěří totiž často končí značným poškozením přední části vozidla a také možností zranění řidiče.

střet vozidla se zveří Bedihošť zdroj foto: PČR

Pokud se střetu se zvířetem již nedá zabránit, je doporučováno intenzivně brzdit, abychom před srážkou co nejvíce snížili rychlost a vozidlo udržet v přímém směru jízdy. Při čelním nárazu sice dojde k poškození automobilu, ale jeho konstrukce v maximální možné míře zabrání zranění posádky vozidla.

Autor: red., pis. zdroj foto: PČR

Fotogalerie

Ne vždy se střetu se zvěří dá vyhnout!                zdroj foto: PČR

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Kollárovci v Šumperku

Kollárovci v Šumperku

Fotek: 82
Přidáno: 26.02.2024

Silvestr s otužilci v Bludově

Silvestr s otužilci v Bludově

Fotek: 99
Přidáno: 31.12.2023

Vánoce na zámku Velké Losiny

Vánoce na zámku Velké Losiny

Fotek: 49
Přidáno: 28.12.2023

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.