Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Pondělí 14. října 2019 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Radka Fišarová, Anna Lukášková & Litera

14.10.2019 - Radka Fišarová, Anna Lukášková & Litera - Benefiční...

Počasí

14.10.2019 - Pondělí

Teplota: 19 / 12 - Oblačno

15.10.2019 - Úterý

Teplota: 21 / 14 - PoloJasno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Nebezpečná svítící želva se stahuje z trhu

13. června 2019 - 13:39

Zpět na seznam článků

Hračka se na trhu nabízela a prodávala pod názvem Musical Snail Twilight

Nebezpečná svítící želva se stahuje z trhu

nevhodná hračka zdroj foto: čoi

Česká obchodní inspekce zjistila, že na vnitřním trhu je v nabídce hračka želva, která představuje riziko pro životní prostředí.

Konkrétně se jedná o mnohonásobné překročení množství olova a kadmia oproti povoleným limitním hodnotám. Dále může být riziková i pro nejmenší spotřebitele, jelikož na hračce není v českém jazyce žádné upozornění, že je nevhodná pro děti mladší tří let. Informaci v angličtině „Ideal for ages 3 to adult“ nelze považovat za varovné upozornění výrobce, že hračka je pro děti do tří let nevhodná.

Inspekce zjistila, že na trhu je hračka - želva na baterie, která po smáčknutí příslušných tlačítek svítí a hraje melodie. „Hračka je napájena třemi tužkovými 1,5 V bateriemi typu AA, případně přiloženým USB napájecím kabelem. Povrch hračky je tvořen kombinací měkkého textilního materiálu modré a světle žluté barvy a tvrdého plastu, ze kterého je vyroben průhledný krunýř s černou kresbou a pouzdro na baterie na spodní části hračky,“ uvedl tiskový mluvčí Jiří Fröhlich.

nevhodná hračka zdroj foto: čoi

Zkoušky provedené laboratoří potvrdily významnou neshodu s požadavky směrnice EU (2011/65/EU – RoHS). „Na čtyřech pájených spojích uvnitř hračky bylo potvrzeno až 75 procent obsahu olova a na jednom ze spojů rovněž 0,066 procent obsahu kadmia. Jedná se o mnohonásobné překročení množství oproti povoleným limitním hodnotám. Nedodržení požadavků platné legislativy představuje závažné environmentální riziko,“ informoval mluvčí.  

Jedná se o hračku s dvojím napájením, která může být v činnosti současně nebo střídavě jako bateriová hračka nebo transformátorová hračka. Na hračce není v českém jazyce žádné upozornění, že je nevhodná pro děti mladší tří let. Informaci v angličtině „Ideal for ages 3 to adult“ (Ideální pro děti od tří let do dospělosti) nelze považovat za varovné upozornění výrobce, že hračka je pro děti do tří let nevhodná.

nevhodná hračka zdroj foto: čoi

Norma ČSN EN 62115 (harmonizována ve směrnici 2009/48/ES o bezpečnosti hraček mimo jiné uvádí, že transformátorové hračky nesmějí být určeny pro děti do tří let. Posuzovaná svítící želva je svým charakterem a provedením lákavá pro mladší děti. Rovněž promítání světelných hvězdiček a měsíce z krunýře želvy na strop či zeď pokoje, spolu se zklidňujícími melodiemi, může ve spotřebitelích vyvolat oprávněný dojem, že jde o hračku pro nejmenší děti, která jim má pomoci překonat strach ze tmy.

Česká obchodní inspekce uložila zákaz distribuce a stažení výrobků z trhu. Veškeré údaje o nebezpečné hračce byly předány kontaktnímu bodu RAPEX na Ministerstvo průmyslu a obchodu.

Autor: red., J. Fröhlich, zdroj foto: čoi

Fotogalerie

nevhodná hračka                    zdroj foto: čoi

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.