Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Čtvrtek 13. června 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Draci oznamují velký comeback!

12.06.2024 - Draci oznamují velký comeback! - Po dlouhých deseti...

Počasí

13.06.2024 - Čtvrtek

Teplota: 18 / 7 - Oblačno

14.06.2024 - Pátek

Teplota: 20 / 7 - Oblačno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Nejen jesenické sobotní pouliční slavnosti

26. srpna 2023 - 13:32

Zpět na seznam článků

Festival Jesnění na čtyři dny oživí celý Jeseník

Nejen jesenické sobotní pouliční slavnosti

ilustrační snímek zdroj: archiv festivalu

Druhý víkend v září ožijí jesenická náměstí, parky, kavárny, historické objekty i Lázně Priessnitz. Návštěvníci objeví veřejnosti doposud skryté prostory bývalého pivovaru Lichtwitz a uvidí historické fotografie Jesenicka v 3D. Součástí budou koncerty, divadlo, tanec, projekce, besedy, tvořivé dílny, autorská čtení, pouliční slavnost, Restaurant Day a mnoho dalšího.

Jesnění přichází s tím nejlepším, co na současné české kulturní scéně i lokální jesenické scéně vzniklo. Představí se například elektropopové duo Hello Marcel nebo experimentální rapové duo P/\ST. Jako hosté vystoupí kapela Coals z polského Slezska, kteří mají za sebou vystoupení v Izraeli či Reykjavíku. Dramaturg festivalu Lukáš Bobčík z pořádajícího spolku Sudetikus říká: „Mám radost, že na čtyři dny oživíme kulturou téměř celé město. Můžete se těšit jak na koncerty na letním divadle, tak na akrobatické představení "Letkyně" před Priessnitzovým sanatoriem, nebo divadelní představení Fugae/Resurrection souboru VerRich v bývalém skladu pivovaru Lichtwitz, který dosud nebyl přístupný veřejnosti."

Na čtyřdenním festivalu se představí mezi mnoha jinými ilustrátorka a hudebnice Martina Trchová či moderátorka ČR Vltava a básnířka Hana Slívová. Socialistickým uměním ve veřejných prostorách Jeseníku návštěvníky provede sochař a výtvarník Pavel Karous, autor pořadu ČT Volavky a predátoři. Jesenická kapela Chvilka volna zahraje jazz, blues a latinskoamerické rytmy, které u nás proslavila v 80. letech Eva Olmerová. 

Součástí bude také unikátní projekce fotografií z Jesenicka před 120 lety v 3D, které převedli studenti Slezské univerzity ve spolupráci s Vlastivědným muzeem Jesenicka. „Jesnění se snaží oslovit celou rodinu, a to zejména sobotní pouliční slavností, jejíž součástí budou tvořivé a pohybové dílny, úniková hra o jesenické historii, literární koutek, deskohraní, sousedský gastrofestival Restaurant Day, improvizační divadlo a mnoho dalšího," zve další z týmu Lenka Sedláčková.

Festival tvoří místní kulturní aktéři a nadšenci okolo spolku Sudetikus, kteří se tak podílejí na vzkvétání města, kde žijí, a srdečně vás na Jesnění zvou.

Autor: red., Martina Seidlerová, zdroj foto: archiv festivalu

Fotogalerie

ilustrační snímek              zdroj: archiv festivalu
pozvánka

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

VESELENÍ šumperské školky

VESELENÍ šumperské školky

Fotek: 93
Přidáno: 24.05.2024

Gastro festival Jídlo na ulici

Gastro festival Jídlo na ulici

Fotek: 65
Přidáno: 18.05.2024

Zábřeh - historická vozidla 2024

Zábřeh - historická vozidla 2024

Fotek: 109
Přidáno: 11.05.2024

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.