Nejenom špatný punč může pokazit advent
28. listopadu 2012 - 05:28
Hasiči varují před typickými požáry v předvánočním období
Přiblížila se první adventní neděle, tedy doba, kdy na adventním věnci zapálíme první adventní svíčku. Než tak učiníme, měli bychom si uvědomit všechna rizika, která jsou s používáním otevřeného ohně doma spojená.
Jen loni v prosinci evidují hasiči v Olomouckém kraji 88 požárů, z toho 20 požárů v domácnostech a obytných domech. A počty požárů od adventních věnců se v posledních letech množí. Příčina je velmi prostá. Na malý věneček z chvojí se umístí svíce a po jejich zapálení se na ně zapomene. Svíčky pak při dohořívání zapálí chvojí, od kterého se vznítí nábytek a zařízení bytu.
„V našich statistikách evidujeme v poslední době na Přerovsku jeden požár od zapálené svíčky. 3. listopadu 2012 byl požádán vyšetřovatel přerovských hasičů, aby se dostavil k již uhašenému požáru v družstevním bytě v Kokorách. Šetřením na místě bylo zjištěno, že majitel měl umístěnu na televizi svíčku, zapomněl na ni a svíčka zničila televizor. Výše škody byla vyčíslena na 15 tisíc korun, uchráněn byl majetek v hodnotě 500 tisíc korun,“ uvádí k neradostné statistice loňského roku tisková mluvčí HZS Vladimíra Hacsiková.
V loňském roce na Silvestra vyjížděli prostějovští hasiči k požáru adventního věnce do Prostějova na Žeranovskou ulici. „Dvaaosmdesátiletá uživatelka domku nechala na stole adventní věnec a doprostřed položila zapálenou svíčku. Plamen svíčky zapálil věnec, následně ubrus a stůl. Díky rychlému zásahu se oheň nerozšířil mimo stůl a nikoho nezranil. Požár způsobil škodu tři tisíce korun, uchráněno bylo 2,5 milionu korun,“ doplňuje mluvčí Hacsiková.
Pár užitečných rad, které je dobré dodržovat, aby nedošlo k požáru v předvánočním čase (zdroj HZS Olomouckého kraje):
Velkou pozornost věnujte už tomu, jaký adventní věnec vlastně kupujete. Věnec by neměl být vyroben z vysoce hořlavého materiálu – např. pilin, hoblin apod. Například loni se na trhu objevily adventní věnce, které byly z hlediska vzniku požáru velice nebezpečné, byly totiž vyrobeny ze suchých dřevěných pilin, na nichž byly bez jakýchkoliv podkladových misek přilepené svíčky.
Správně vybírejte i svíčky na věnec. Klasické svíčky nejsou pro adventní věnce příliš vhodné, neboť brzy prohoří a mohou věnec či okolí zapálit. Uvědomte si, že zapálenou svíčku nelze položit kamkoli a na cokoli. Pozornost věnujte i jejímu umístění na stabilní nehořlavé podložce.
Svíčky musí být v dostatečné vzdálenosti od hořlavých materiálů, rozhodně je nedávejte k oknům do průvanu, blízko záclon, do těsné blízkosti sedaček či jiných textilií, ani na poličku, skříň nebo televizi, neboť oheň se rychle přenese na nábytek a zařízení bytu.
Rizikovým faktorem jsou i děti nebo zvířata, které mohou hořící svíčku převrhnout. Zapálené svíčky, ať již umístěné na adventních věncích nebo jinde, nesmíte nechat během jejich hoření bez dozoru.
„Pokud přes všechna bezpečnostní opatření přece jen dojde k požáru a pokusíte se zlikvidovat vlastními silami, je nutné reagovat rychle. Pokusit se požár v zárodku uhasit improvizovanými prostředky, pozor však na elektrické přístroje či věci napojené do elektřiny. V žádném případě nepřeceňujte své síly. Lidské zdraví je vždy cennější než majetek. Pokud zjistíte, že požár sami nemůžete uhasit, zavolejte hasiče na tísňovou linku 150 nebo 112,“ obrací se na veřejnost s výzvou tisková mluvčí HZS Olomouckého kraje Vladimíra Hacsiková.
Autor: red.,V. Hacsiková
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.