Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Sobota 23. listopadu 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Snow Film Fest

22.11.2024 - Snow Film Fest - Nabídne adrenalin, humor i dojetí

Počasí

23.11.2024 - Sobota

Teplota: 2 / 0 - Sníh

24.11.2024 - Neděle

Teplota: 1 / 0 - obcasny-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

Nejstarší kresba v České republice má 7000 let

20. května 2020 - 18:05

Zpět na seznam článků

Mezi objeviteli jsou i archeologové z Univerzity Palackého v Olomouci

Nejstarší kresba v České republice má 7000 let

Kateřínská jeskyně - nejstarší kresba v ČR foto: Petr Zajíček - upol

Černé čáry na mohutném kameni, kterému se přezdívá kvůli jeho vrásčitému povrchu Mozek, jsou nejstarším výtvarným jeskynním dílem v České republice. Leží v Hlavním dómu Kateřinské jeskyně v Moravském krasu, který je největším přírodním zpřístupněným podzemním sálem v republice. „Mozek“ byl patrně umělecky dotvořen čarami coby kultovní kámen v době kamenné, tedy před sedmi tisíci lety.

Zhruba před rokem přišli vědci se zprávou, že se v Kateřinské jeskyni v Moravském krasu nachází jeskynní kresba stará více než šest tisíc let. Do té doby žádné starší kresby nebyly popsány. Nyní odborníci přicházejí s dalším unikátním objevem – kresbou, která je ještě o osm set let starší. „Na výjimečnost kresby, která nemusí dávat současnému člověku smysl, se přišlo úplně náhodou. Je kuriózní, že si Mozek už zhruba před sto lety vyfotografoval archeolog, objevitel Věstonické Venuše a průkopník speleologie Karel Absolon. Na jeho snímcích ale čáry nejsou patrné. Nevytvářejí jasný objekt, například zvíře. V obřím jeskynním sálu mohly spíš kámen dotvořit do podoby, v jakém mohl být pro tehdejší lidi svatyní, jakýmsi duchovním místem, tedy přímým spojením našeho světa se světem duchů či předků,“ řekl archeolog Martin Golec z katedry historie Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Mozek Karel Absolon 20. léta 20. stol. zdroj foto: upol

Podle něj se v Kateřinské jeskyni nachází více nejrůznějších kresbiček, a to od období pravěku, kdy vstup do ní obývali lovci a později pastevci, jimž Hlavní dóm zřejmě sloužil jako svatyně, až po 18. století, kdy tam zanechávali své podpisy turisté. „Když před rokem nechali odborníci jednu z maleb laboratorně zanalyzovat a zjistili, že je šest tisíc dvě stě let stará, šlo doslova o archeologickou senzaci. Žádné starší kresby v České republice nebyly do té doby popsány. I proto jsme si s Petrem Zajíčkem ze Správy jeskyní ČR řekli, že týmem Iva Světlíka z Ústavu jaderné fyziky Akademie věd ČR necháme prozkoumat několik dalších obrazců. Využil archeologům dobře známou radiouhlíkovou metodu C14. Barvivo bylo vyrobeno z popela, tedy ze spáleného dřeva. Zůstaly v něm organické vzorky, u nichž šlo určit věk. U čar z Mozku se to podařilo až napotřetí,“ popsal Martin Golec.

Pravěcí lovci měli vyvinutou představivost už v době kamenné.

I když je současné generaci smysl této kresby nejasný, podle archeologů se s největší pravděpodobností jedná o místo, kde probíhaly duchovní obřady. „Jako domov jim a jejich domestikovaným zvířatům sloužila přední část Kateřinské jeskyně. Do podzemí, tedy do mohutného Hlavního sálu, se ke kameni mohli vydávat k obřadům. Mozek leží na konci tohoto sálu. Je vskutku kuriózní, že Absolonovy fotky kamene skončily po jejich pořízení bez většího zájmu v archivu Moravského zemského muzea v Brně. Za uplynulá desetiletí tak kolem balvanu prošly doslova statisíce turistů z celého světa. Místo toho, aby obdivovali čáry na kameni, prohlíželi si dóm samý. Jde o sto metrů dlouhý, čtyřicet čtyři metrů široký a dvacet metrů vysoký sál, který zřejmě stejný údiv vzbuzoval již u pravěkých lovců,“ dodal archeolog z UP Olomouc.

Autor: red., G. Sýkorová Dvorníková, zdroj foto: upol

Fotogalerie

Kateřínská jeskyně  - nejstarší kresba v ČR  foto: Petr Zajíček - upol

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Dušičky v Šumperku

Dušičky v Šumperku

Fotek: 94
Přidáno: 03.11.2024

Tradiční podzimní akce šumperské VŠ II.

Tradiční podzimní akce šumperské VŠ II.

Fotek: 69
Přidáno: 26.10.2024

Tradiční podzimní akce šumperské VŠ I.

Tradiční podzimní akce šumperské VŠ I.

Fotek: 70
Přidáno: 26.10.2024

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.