Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Neděle 20. října 2019 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Zloděj při vloupání na Hanušovicku nepohrdl krátkým občerstvením

20.10.2019 - Zloděj při vloupání na Hanušovicku nepohrdl krátkým...

Počasí

20.10.2019 - Neděle

Teplota: 18 / 11 - PoloJasno

21.10.2019 - Pondělí

Teplota: 19 / 12 - SkoroJasno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Největší investice v rezortu profesionálních hasičů za patnáct let se staví v Šumperku

08. září 2015 - 08:37

Zpět na seznam článků

Základní kámen, dovezený z Vitošova, slavnostně poklepali 7. září

Největší investice v rezortu profesionálních hasičů za patnáct let se staví v Šumperku

Šumperk - slavnostní poklepání základního kamene budovy pro profesionální hasiče foto: sumpersko.net

Výstavba nové centrální požární stanice a sídla územního odboru Šumperk může od včerejšího dne začít ostrým tempem. Slavnostním poklepáním základního kamene to stvrdili generální ředitel HZS České republiky Drahoslav Ryba se svým náměstkem pro ekonomiku Slavomírem Bellem, hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil, starosta Šumperka a senátor Zdeněk Brož, poslanec a předseda výboru pro bezpečnost Roman Váňa, zástupci generálního dodavatele, technického dozoru a projektanta.

Šumperk - slavnostní poklepání základního kamene foto: sumpersko.net

FOTOGALERIE: Slavnostní poklepání základního kamene

Výstavba naváže na rychlou demolici areálu. Smlouva o dílo na dodávku stavby v hodnotě téměř sto milionů byla podepsána 29. června letošního roku. Informovali jsme ZDE. „Jedná se o největší investici v rezortu profesionálních hasičů za posledních patnáct let a za poslední období v celé České republice,“uvedl krajský ředitel Hasičského záchranného sboru Karel Kolářík. 

krajský ředitel Hasičského záchranného sboru Karel Kolářík foto: sumpersko.net

Dnešní slavností akce byla završením desetiletého úsilí o zajištění finančních prostředků na vybudování odpovídajících prostor pro výkon služby příslušníků Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje a pro výkon státní správy v této lokalitě,“ uvedla tisková mluvčí Vladimíra Hacsiková.

Vladimíra Hacsiková, tisková mluvčí HZS Olomouckého kraje foto: sumpersko.net

Uvažovalo se od roku 2005 o rekonstrukci, která se nakonec ukázala jako naprosto nevyhovující a rozhodlo se o demolici a stavbě nového areálu. Poslední, kteří se historickou budovou prošli, byli hasiči rentiéři 13. června, tedy den před předáním objektu stavbařům. Informovali jsme ZDE. „Demolicí nedošlo jen k odstranění stavby, ale vzalo to kus mládí, protože jsem patřil mezi ty, kteří sem chodili na taneční, plesy a nejrůznější společenské akce,“ zavzpomínal starosta Zdeněk Brož. „Část obyvatel po odstranění stavby si nemůže zvyknout na prázdný prostor, který najednou se objevil na začátku ulice Nemocniční, takže přivítají jeho co nejrychlejší zaplnění,“ dodal starosta.

generální ředitel HZS České republiky Drahoslav Ryba foto: sumpersko.net

Příprava celé akce byla zahájena již v roce 2013. Koncem loňského roku se devětatřicetičlenná výjezdová jednotka přestěhovala do bývalého plynárenského areálu a vedení územního odboru našlo dočasné zázemí na ulici Lidická v tzv. Robotárně.

zástupci zhotovitele stavby foto: sumpersko.net

V první fázi výstavby nové stanice na ulici Nemocniční došlo k demolici všech stávajících objektů. „Na stejném místě bude následně vybudováno odpovídající zázemí pro jednotku požární ochrany, garáže pro požární techniku, dílny speciálních služeb, tj. strojní, chemické, technické a spojové, prostory pro výkon státní správy, sklad materiálu humanitární pomoci apod.,“ přiblížil krajský ředitel Kolářík.

krajský ředitel Hasičského záchranného sboru Karel Kolářík a poslanec Roman Váňa foto: sumpersko.net

Zhotovitel stavby převzal 14. července staveniště s tím, že předpokládaná doba realizace je 420 dnů ode dne předání staveniště. Koncem příštího roku by se měli profesionální hasiči ze Šumperka nastěhovat do nového objektu. „Základní kámen jsme přivezli z Vitošova. Je pevný a něco vydrží,“ smál se ředitel Územního odboru Šumperk, Martin Žaitlík. „Navíc chlapi z výjezdu jsou jen kousek za plotem, tak určitě budou vše pozorně sledovat,“ pokračoval s úsměvem ředitel.

Martin Žaitlik, ředitel územního odboru Hasičského záchranného sboru v Šumperku foto: sumpersko.net

Šumperk bude mít v brzké době vyřešeny i prostory pro dobrovolné hasiče. „Určitě nám budou mnohá města závidět, že máme nové prostory pro tzv. velké i malé hasiče, ale každý, kdo byl u zrodu, mi jistě dá za pravdu, kolik to všechny zainteresované stálo úsilí i bezesných nocí,“ konstatoval starosta Brož, která dodal: „Všichni víme, že hasiči jsou nezastupitelní a zázemí je nutností, takže s radostí v tuto chvíli můžeme připít „na stanici“.

Martin Žaitlík - ředitel UO HZS Šumperk si připíjí se starostou Šumperka Zdeňkem Brožem foto: sumpersko.net

Autor: red.,a.č., foto: sumpersko.net

Fotogalerie

Šumperk - slavnostní poklepání základního kamene budovy pro profesionální hasiče   foto: sumpersko.net

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Skřítkova cesta I.

Skřítkova cesta I.

Fotek: 46
Přidáno: 16.10.2019

Skřítkova cesta II.

Skřítkova cesta II.

Fotek: 77
Přidáno: 16.10.2019

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.