Němé tváře pomáhají pacientům FN Olomouc už pět let
07. června 2023 - 15:38
Zooterapie se osvědčila
Němé tváře pomáhají pacientům FN Olomouc už pět let zdroj foto: archiv FNOL
Je tomu více než pět let, co se ve FN Olomouc poprvé objevili fenka peruánského naháče Hanička a britská modrá kočka Jonáš, svěřenci terapeutky Jany Dohnalové, aby pacientům Oddělení geriatrie předali pozitivní energii a pomohli tak v jejich léčbě. Pokud se snad tehdy na zooterapii, podpůrnou léčebnou metodu, při které se využívá příznivého působení zvířat na zdraví člověka, dívali někteří zdravotníci s nedůvěrou, praxe, návštěvy na řadě oddělení a osobní zkušenost jim ukázaly, že „na tom určitě něco bude“. FN Olomouc prostřednictvím svého Dobrovolnického centra za tu dobu rozšířila nejen řady poskytovatelů této certifikované služby, ale také škálu němých tváří, které pacientům zlepšují náladu.
Už to nejsou jen pejsci a kočičky, ale od loňského podzimu můžete v největším zdravotnickém zařízení na střední Moravě potkat i poníky. „Zooterapie je jako jedna z metod léčebné terapie nejen u hospitalizovaných pacientů, ale také zdravotníků velmi oblíbená. Nachází uplatnění u pacientů dlouhodobě upoutaných na lůžko, u pacientů s chronickými onemocněními i u těch, kteří jsou po úrazech či operacích. Slouží zejména jako psychologická podpora pacientů i zdravotníků, kteří jsou zatížení stresem a pracovními starostmi,“ vysvětluje koordinátorka Dobrovolnického centra FN Olomouc Marija Aleksićová. Právě Dobrovolnické centrum zooterapeutickou praxi v olomoucké fakultce iniciovalo a do dneška organizuje a zaštiťuje.
Začátky jsou spjaty s tehdejší koordinátorkou dobrovolníků Petrou Stejskalovou a se zvířecím týmem Jany Dohnalové ze šternberského spolku AuraCanis. Canisterapeutický tým ve FN Olomouc se postupně obměňoval a doplňoval a v současnosti mezi pacienty a zdravotníky docházejí ještě Pavla Neckářová ze spolku AuraCanis s border koliemi Brady a Fly a také Pavla Šmídová a její královské pudlice Meggi a Keisy a kříženec Tara.
Početnější tým pochopitelně zvládne i více návštěv. Terapeutický efekt pohlazení přítulného zvířete si nyní v pravidelných intervalech dopřávají pacienti a zdravotníci II. interní kliniky, Oddělení NIP / DIOP, Neurochirurgické kliniky, Oddělení rehabilitace, III. interní kliniky a Kliniky psychiatrie. Na dalších pracovištích si jej alespoň vyzkoušeli, například na I. interní klinice, Hemato-onkologické klinice nebo na Klinice anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny.
Nezůstalo ale jen u psů a koček. Od loňského listopadu mívají na Onkologické klinice pravidelně většího čtyřnohého hosta. Z Přestavlk jezdí nemocné i personál potěšit poník jménem Kulička. „V rámci skupinové terapie se mohou pacienti poníka dotýkat, hladit ho, nakrmit jej nebo mu učesat hřívu. Alespoň na chvíli jim tak dává zapomenout na běžné starosti,“ vysvětluje Marija Aleksićová. Vedle opakovaných návštěv na onkologii se podařilo zorganizovat i jednorázové návštěvy Kuličky na oddělení NIP / DIOP, Oddělení rehabilitace a Klinice psychiatrie. „Na psychiatrii se setkání odehrálo v otevřeném prostoru na zahradě kliniky. Proto chovatelky z Přestavlk přivedly nejen miniponíka Kuličku, ale poprvé i poníka Zafiru,“ dodává koordinátorka Dobrovolnického centra FN Olomouc.
Prvním pracovištěm, kde FN Olomouc canisterapii zkoušela, bylo Oddělení geriatrie.
Autor: red., A. Fritscher, zdroj foto: FN OL
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.