Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Čtvrtek 17. října 2019 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Nové střední školy na Jesenicku

17.10.2019 - Nové střední školy na Jesenicku - Hejtmanství...

Počasí

17.10.2019 - Čtvrtek

Teplota: 16 / 8 - PoloJasno

18.10.2019 - Pátek

Teplota: 17 / 11 - Zataženo

Zde je místo pro Vaši reklamu

Nemocnice Šumperk hledá ke svým pacientům nové dobrovolníky

06. dubna 2017 - 14:56

Zpět na seznam článků

Jejich hlavní náplní je zpříjemnit volný čas pacientů

Nemocnice Šumperk hledá ke svým pacientům nové dobrovolníky

Dobrovolníci krátí čas pacientů jak formou společných aktivit, tak individuálními návštěvami foto: NŠ - T. Bulková

Nemají sice lékařské vzdělání, přesto pomáhají s léčbou hospitalizovaných pacientů. Řeč je o šesti dobrovolnících, kteří pravidelně docházejí za pacienty šumperské nemocnice. Často si s nimi jen povídají, hrají stolní hry nebo čtou z novin a knih. Všechny tyto aktivity přitom pomáhají zlepšit pacientům jejich náladu a potažmo tak i zdravotní stav.

Nemocnice nyní hledá další dobrovolníky, kteří by se k této šestici připojili.  „Hledáme dobrovolníky, které baví práce s lidmi, mají chuť pomáhat a chtějí navíc získat nové zkušenosti. Hlavní náplní dobrovolníků je zpříjemnit volný čas pacientů. Mohou si s nimi povídat, číst knihy, realizovat různé aktivity, hrát stolní hry nebo je doprovázet na procházky,“ říká nemocniční kaplanka Lenka Topolanová s tím, že dobrovolníci mohou samozřejmě přijít také sami s vlastním nápadem, jak zpestřit čas dlouhodobě hospitalizovaným pacientům.

Asi nejsilnější pocit osamělosti zažívají dlouhodobě hospitalizovaní pacienti. Právě ti nejvíc ocení, když si s nimi dobrovolníci přijdou jen tak popovídat nebo je vyslechnout.  „Vyslechnout si je, to je věc, která nepotřebuje zvláštního vzdělání či schopností. Když to zjednoduším, úkolem dobrovolníků je, aby si pacienti trochu „odpočinuli“ od své nemoci. Často tím obohatí nejen život nemocných, ale i ten svůj a to možná více, než jak by se mohlo na první pohled zdát,“ dodává Lenka Topolanová.

Lenka Topolanová je koordinátorkou dobrovolnického programu. Mimo jiné je však také nemocniční kaplankou a pacientům tak poskytuje třeba i duchovní služby foto: NŠ - T. Bulková

Dobrovolníkem může být každý, komu je víc než osmnáct let a chce ze své dobré vůle ve svém volném čase a bez nároku na finanční odměnu pomáhat druhým. Dříve pomáhali v nemocnicích spíše studenti, dnes se stále častěji objevují mezi dobrovolníky i lidé v důchodu, kteří díky svým životním zkušenostem bývají velmi šikovnými společníky pacientů.

Za pacienty šumperské nemocnice dochází dobrovolníci už od roku 2011. „Dobrovolníci krátí čas hospitalizovaných jak formou pravidelných zájmových činností, jako je zpívání, posilování paměti, či vymyšlením společných tvořivých aktivit, tak individuálními návštěvami s jednotlivými klienty, kde plní roli společníků či průvodců. Současně dobrovolníci pomáhají při organizování motivačních programů nebo pacienty doprovází na různé kulturní akce,“ přiblížila tisková mluvčí Hana Szotkowská.

Zájemci o dobrovolnictví se mohou hlásit na telefonním čísle 606 044 869 nebo e-mailu lenka.topolanova@nemocnicesumperk.cz.

Autor: red., H. Szotkowská

Fotogalerie

Dobrovolníci krátí čas pacientů jak formou společných aktivit, tak individuálními návštěvami             foto: NŠ - T. Bulková

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Skřítkova cesta I.

Skřítkova cesta I.

Fotek: 46
Přidáno: 16.10.2019

Skřítkova cesta II.

Skřítkova cesta II.

Fotek: 77
Přidáno: 16.10.2019

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.