Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Úterý 20. února 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

FOTO: Pyrotechnici a hasiči cvičili s výškovou technikou

20.02.2024 - FOTO: Pyrotechnici a hasiči cvičili s výškovou technikou...

Počasí

20.02.2024 - Úterý

Teplota: 8 / 4 - Zataženo

21.02.2024 - Středa

Teplota: 8 / 3 - obcasny-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

Nemocnice Šumperk zve na preventivní vyšetření hladiny cukru v krvi

10. listopadu 2016 - 04:44

Zpět na seznam článků

„Tisíce lidí umírají na cukrovku zbytečně, přijďte se nechat vyšetřit,“ zve primářka interního oddělení Blanka Plesníková.

Nemocnice Šumperk zve na preventivní vyšetření hladiny cukru v krvi

MUDr. Blanka Plesníková primářka interního oddělení, ošetřovatelský úsek A, B, C zdroj foto: archiv sumpersko.net

Denně v Česku kvůli cukrovce zemře okolo sedmdesáti lidí. Cukrovku druhého typu, jakou trpí přes devadesát procent nemocných, si člověk z velké části „vypěstuje sám“. Životosprávou a stresem. Na nebezpečný trend každoročně upozorňuje Světový den diabetu. Letos se k němu připojí i Nemocnice Šumperk.

V pondělí 14. listopadu nabídne ve své diabetologické ambulanci od 14.00 do 17.00 hodin bezplatné vyšetření i odborné konzultace. „Nabídneme při příležitosti Světového dne diabetu bezplatné vyšetření hladiny krevního cukru i odborná poradenství, týkající se onemocnění cukrovkou. Lidé se například dozvědí, jak nemoci předcházet, jak se v případě vzniku onemocnění naučit s cukrovkou „žít“ a jak o sebe správně pečovat. K dispozici bude i nutriční terapeut, který poradí, jak se správně stravovat a co vše udělat proto, aby se nám nemoc obloukem vyhnula,“ uvedla tisková mluvčí Nemocnice Šumperk Hana Szotkowská.

Ing. Hana Szotkowská - tisková mluvčí NŠ zdroj foto: archiv sumpersko.net

Svůj program si připravila i lékárna. „V tento den nabídne ochutnávku speciální výživy pro diabetiky,“ prozrazuje vrchní sestra interního oddělení nemocnice Marcela Smrčková.

Lékárna Nemocnice Šumperk zdroj foto: sumpersko.net

V České republice trpí cukrovkou zhruba osm procent populace, pozadu nezůstává ani šumperský region. „Jen v péči našich diabetologů je nyní víc než sedm set pacientů a toto číslo není zdaleka konečné. Další nemocné je možné najít také u praktických lékařů a internistů. Devadesát procent pacientů přitom trpí diabetem 2. typu, který souvisí s vyšším věkem, obezitou, nedostatkem pohybu a nezdravým životním stylem,“ objasňuje mluvčí Szotkovská.

Tělo nemocného inzulin sice vytváří, ale neumí jej efektivně využít. „Onemocnění se ale bohužel posouvá do čím dál mladšího věku, výjimkou není ani u dětí a adolescentů," konstatuje vrchní sestra.

o vyšetření hladiny cukru v krvi byl v loňském roce velký zájem foto: archiv: sumpersko.net

Dnešní životní styl příliš nenahrává tomu, aby počet diabetiků klesal. To nejlepší, co však pro své zdraví můžeme udělat, je nemoci úplně předejít. Právě na to chtějí lékaři upozornit u příležitosti blížícího se Světového dne diabetu.

Život diabetika totiž není snadný. Ne všechny pomůcky hradí zdravotní pojišťovny, takže pacient na péči mnohdy doplácí. Kromě toho má řada diabetiků před sebou budoucnost v podobě slepoty, amputace nohy či selhání ledvin.

o vyšetření hladiny cukru v krvi byl v loňském roce velký zájem foto: archiv: sumpersko.net

Recept na prevenci je přitom velmi jednoduchý: pravidelný pohyb, zdravá výživa s důrazem na konzumaci zeleniny, vlákniny a omezení cukrů v potravě a nápojích. „Důležité je chodit pravidelně na preventivní prohlídky. Pokud už máme vrozené dispozice pro vznik diabetu, právě při preventivních prohlídkách je možné nemoc co nejdříve zjistit a začít ji léčit," zdůrazňuje Marcela Smrčková s tím, že právě Světový den diabetu je akce, v rámci které mohou lidé využít možnosti bezplatného preventivního vyšetření.

Autor: red., H. Szotkowská

Fotogalerie

MUDr. Blanka Plesníková primářka interního oddělení, ošetřovatelský úsek A, B, C      zdroj foto: archiv sumpersko.net

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Silvestr s otužilci v Bludově

Silvestr s otužilci v Bludově

Fotek: 99
Přidáno: 31.12.2023

Vánoce na zámku Velké Losiny

Vánoce na zámku Velké Losiny

Fotek: 49
Přidáno: 28.12.2023

Zabíjačkové hody

Zabíjačkové hody

Fotek: 30
Přidáno: 16.12.2023

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.