Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Úterý 09. března 2021 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Opilý řidič otočil auto na střechu

08.03.2021 - Opilý řidič otočil auto na střechu - Dopravní nehoda...

Počasí

09.03.2021 - Úterý

Teplota: 3 / -5 - Oblačno

10.03.2021 - Středa

Teplota: 5 / -5 - Jasno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Nemocnice v kraji nově odebírá vzorky pro PCR vyšetření koronaviru ze slin

11. února 2021 - 11:55

Zpět na seznam článků

Od 10. února

Nemocnice v kraji nově odebírá vzorky pro PCR vyšetření koronaviru ze slin

Vzorek slin pacient odevzdá do malé zkumavky s trychtýřem zdroj foto: AGEL

Jesenická nemocnice začala na svém odběrovém místě standardně odebírat vzorky určené pro PCR vyšetření k ověření přítomnosti viru SaRS CoV2 nově také ze slin. Lidé, kteří mají obavy ze stěru z nosohltanu, tak mohou využít právě tuto šetrnější metodu.

Zdravotníci jesenického odběrového místa zahájili odběr slin ve středu 10. února, kdy v pilotním režimu odebrali vzorek prvním pěti pacientům. „Samozřejmě, pokud někdo bude preferovat stěr z nosohltanu, i tato možnost zůstane v nabídce. Odběr vzorku ze slin tak nově nabízíme pacientům, kteří mají obavy či strach nechat si provést stěr z nosních dírek. Jelikož odebrat sliny je jednodušší a příjemnější varianta pro spolupracujícího klienta, předpokládáme, že většina příchozích projeví zájem právě o test ze slin. Vzorek slin se pak odešle do laboratoře a plně nahrazuje stěr z nosohltanu,“ uvedla Věra Kocianová, hlavní sestra jesenické nemocnice.

Ilustrační foto - odběr slin zdroj: AGEL

Nová metoda odběru vzorku ze slin je pro pacienty výrazně příjemnější.  „Stačí, aby několikrát zakašlali do roušky a poté vyplivli do malé zkumavky s trychtýřem své sliny. Pacient nesmí alespoň deset minut před odběrem slin kouřit, pít, jíst nebo žvýkat žvýkačku. K PCR vyšetření se mohou lidé objednat do nemocnice sami na základě vystavené elektronické žádanky indikované lékařem či krajskou hygienickou stanicí i samoplátci, a to na telefonním čísle 584 458 488 nebo 607 036 042,“ uvedla tisková mluvčí Radka Miloševská.

Novinku může odběrové místo Nemocnice AGEL Jeseník nabídnout díky spolupráci s laboratoří AGELLAB, která jako první společnost na Moravě dostala povolení Státního zdravotního ústavu provádět PCR vyšetření ze vzorku slin.

Novou testovací metodu plně vyvinula česká start-upová firma Diana Biotechnologies, s níž laboratoře spolupracují již od začátku druhé vlny pandemie covid-19. „Protože se jedná o čistě českou firmu, mohli jsme se spolehnout na to, že veškerý materiál potřebný k testování bude včas k dispozici a zajistili jsme tak vysokou kapacitu testování. Tuto neinvazivní šetrnou metodu nyní postupně rozšiřujeme,”upřesňuje Tomáš Gucký, předseda představenstva společnosti Laboratoře AGEL. „Vzorky ze slin tak již odebírá také odběrové místo Nemocnice AGEL Nový Jičín a Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice, zájem veřejnosti o novou metodu testování ze slin je zde vysoký,“ upřesnila mluvčí Miloševská.

Autor: red., R. Miloševská, zdroj foto: Agel - R. Miloševská

Fotogalerie

Vzorek slin pacient odevzdá do malé zkumavky s trychtýřem    zdroj foto: AGEL

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Policie hodnotí první týden opatření

Policie hodnotí první týden opatření

Fotek: 43
Přidáno: 08.03.2021

Jeseníky

Jeseníky

Fotek: 28
Přidáno: 06.01.2021

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.