Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Úterý 15. října 2019 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Radnice přijímá nominace na Cenu města Zábřeh

15.10.2019 - Radnice přijímá nominace na Cenu města Zábřeh -...

Počasí

15.10.2019 - Úterý

Teplota: 21 / 14 - Oblačno

16.10.2019 - Středa

Teplota: 15 / 10 - Oblačno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Není sleva, jako SLEVA

16. května 2012 - 12:35

Zpět na seznam článků

Třetina výprodejů a sezónních slev se výhodně jen tváří

Není sleva, jako SLEVA

ilustrační snímek zdroj:sumpersko.net

Po novém roce mohl mít náhodný návštěvník České republiky pocit, že se ocitl na světovém bazaru. Ze všech stran na něj útočily posezónní slevy a akční nabídky, nezřídka vyvolávající dojem, že zboží je k mání téměř zadarmo. O tom, že v celé třetině případů se jedná jen o nekalý marketingový trik, se při svých kontrolách přesvědčili jak inspektoři České obchodní inspekce, tak i mnozí spotřebitelé, kteří se pak na ČOI obraceli se svými stížnostmi.

V období od 1. ledna do 31. března bylo v rámci kontrolní akce ČOI zaměřené na nabídku a prodej zboží za akční ceny a zboží ze sezónních slev provedeno celkem 1 332 kontrol. Celá třetina zjištěných porušení předpisů v kontrolovaných obchodech spočívala v neseznámení spotřebitele s cenou zboží, nesprávné účtování a také to, že obchodníci slibovali vyšší slevu, než jakou pak ve skutečnosti účtovali. Další podnikatelé nedodrželi informační povinnosti nebo neplnili zákonem stanovené povinnosti při vyřizování reklamací.  Kontrolní akce probíhala na celém území České republiky bez ohledu na formu nabídky a prodeje zboží a poskytování služeb, včetně kontrol internetových obchodů.

Na základě zjištěných porušení zákona bylo dosud pravomocně uloženo 305 pokut v celkové výši 1 182 000 Kč. Co do četnosti, nejčastěji zjišťovali inspektoři ČOI porušení zákona o ochraně spotřebitele - 85,6 % - povinnost prodávajícího informovat spotřebitele o ceně prodávaných výrobků.

V rámci kontrolní akce byl vydán zákaz prodeje výrobků, které nesplňovaly svým značením podmínky pro uvedení na trh, a to v celkovém množství 4056 kusů. Hodnota zakázaného zboží činila 769 535 Kč. Zákaz používání vydali inspektoři též na 67 neověřených měřidel.

Spotřebitelům v této souvislosti Česká obchodní inspekce doporučuje, aby při tzv. výhodných nákupech porovnali ceny s konkurencí, vzali v úvahu zákaznický komfort, případně poskytovaný servis a zvážili, zda je koupě skutečně tak výhodná, jak se je snaží prodávající přesvědčit. Také by neměli zapomínat, že pro zboží ve slevě platí stejná pravidla pro uvedení na trh jako na ostatní zboží, tj. povinnost vybavení výrobků potřebnými informacemi v českém jazyce, a ani délka záruční doby nemůže být z důvodu snížené ceny nijak omezována.

Autor: red.,J.Jelínková

Fotogalerie

ilustrační snímek            zdroj:sumpersko.net

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.