Nezaměstnanost v Olomouckém kraji je nejvyšší za sedm let
09. července 2024 - 10:54
V červnu stagnovala
ilustrační snímek zdroj: archiv
Úřad práce ČR evidoval k 30. červnu v Olomouckém kraji bezmála 16 tisíc uchazečů o zaměstnání. Jejich počet byl o třicet vyšší než na konci předchozího měsíce.
Vývoj nezaměstnanosti v jednotlivých okresech Olomouckého kraje byl tentokrát rozdílný – zatímco na Jesenicku a Šumpersku nezaměstnanost klesla, v okresech Olomouc, Prostějov a Přerov se počet nezaměstnaných zvýšil. K největšímu absolutnímu snížení počtu nezaměstnaných došlo v horském okrese Jeseník (o 81 osob), naopak největší nárůst nezaměstnanosti jsme zaznamenali v okrese Olomouc (+ 117 osob). „Červnový vývoj nezaměstnanosti v Olomouckém kraji byl poněkud překvapivý – jedná se o měsíc, kdy pravidelně ještě dochází k poklesu nezaměstnanosti. Nárůst nezaměstnanosti o tři desítky osob sice není nijak dramatický, ale naposledy došlo k červnovému zvýšení nezaměstnanosti před patnácti lety, v krizovém roce 2009. Přitom zaměstnavatelé nabízeli v červnu více pracovních míst než před rokem,“ objasňuje ředitel Krajské pobočky Úřadu práce ČR v Olomouci Vlastimil Přidal.
Podle něj mezi důvody, proč nezaměstnanost v Olomouckém kraji více neklesla, patří určitý pokles poptávky po výrobcích a službách podniků a jejich celková opatrnost ohledně budoucích investic.
Úřad práce eviduje také zvýšený počet živnostníků, kteří přerušili či ukončili svou podnikatelskou činnost. „Zajímavé jsou také rozdíly ve vývoji nezaměstnanosti v jednotlivých okresech kraje. Zatímco na Jesenicku se počet nezaměstnaných snížil o 7 procent, což je největší procentuální pokles ze všech 77 okresů v ČR, na Olomoucku naopak nezaměstnanost vzrostla o dvě procenta. Je to 6. nejvyšší nárůst v celém Česku,“ dodává Přidal. Upozorňuje, že z hlediska zájmu o jednotlivé profese jsou na trhu práce značné rozdíly. „Výrazný převis nabídky pracovní síly nad poptávkou evidujeme u administrativních pracovníků nebo u asistentů pedagogů či marketingových specialistů, i když předpokládáme, že u těchto pozic se pohyb na pracovním trhu realizuje hodně mimo naší evidenci. Naopak největší převis poptávky po pracovní síle je v profesi obsluha zařízení na zpracování a povrchovou úpravu kovů, kde si statisticky může jeden uchazeč o zaměstnání vybírat z třiadvaceti volných míst. Dále evidujeme silnou poptávku po svářečích kovů, učitelích odborných předmětů, skladnících a obsluze vozíků, řidičích nákladních automobilů, zdravotních sestrách, lékařích, kuchařích, elektromontérech, kovářích, nástrojařích a ostatních strojírenských dělnických profesích,“ shrnuje ředitel Vlastimil Přidal.
Autor: red., M. Bušo
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.