Pondělí 15. dubna 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Cesty napříč Tureckem

13.04.2024 - Cesty napříč Tureckem - Pozvánka do kina Retro

Počasí

15.04.2024 - Pondělí

Teplota: 15 / 11 - obcasny-Déšť

16.04.2024 - Úterý

Teplota: 12 / 7 - Zataženo

Noc práva v Olomouci

06. března 2023 - 11:07

Zpět na seznam článků

Soudní jednání, pitevna i natáčení Judikatúry

Noc práva v Olomouci

Noc práva v Olomouci zdroj: upol

Olomoucká právnická fakulta se zapojí do 4. ročníku Noci práva. Svátek, který má za cíl popularizovat právo pro veřejnost a vytvořit prostor pro setkání právnické obce, se uskuteční ve středu 8. března. Zájemci si mohou vybírat z pestrého programu.

Fakulta připravuje například simulované soudní jednání nebo natáčení oblíbeného podcastu Judikatúra za účasti veřejnosti. „Vše se bude točit kolem práva, ale jen pro právníky to určitě nebude. Právě naopak. Noc práva pořádáme, abychom právo přinesli blíže k lidem. Srdečně zváni jsou i naši studenti a kolegové,“ vysvětila Renáta Šínová, proděkanka pro komunikaci, vnější vztahy a konferenční činnost.

Program začne v patnáct hodin dvěma vycházkami, jedna se vydá po právně zajímavých místech Olomouce, druhá se zaměří na ochranu památek. Dva body programu budou v režii partnerů fakulty. Ústav soudního lékařství a medicínského práva LF UP vezme zájemce na pitevnu a ostravští kriminalisté přiblíží práci na dvou konkrétních případech, které v minulosti objasňovali.

V půl páté fakulta otevře zájemcům svou simulovanou soudní síň. Soudce v rámci simulovaného jednání bude rozhodovat o péči o nezletilé, o střídavé péči. „Zinscenovaný soud bude stát za to, pro jednotlivé role se nám podařilo získat odborníky z praxe,“ naznačila Renáta Šínová. Na simulované soudní jednání naváže diskuse na téma střídavá péče a určování výživného. Večer pak zakončí natáčení podcastu Judikatúra, který už více než rok pravidelně připravují Filip Melzer a Petr Bezouška z katedry soukromého práva a civilního procesu PF UP. „Na všechny body programu je potřeba se předem přihlásit prostřednictvím online formulářů. Některé aktivity totiž mají omezenou kapacitu míst. Přihlašovat se je možné na webu akce,“ upozornila Renáta Šínová.

Noc práva se letos uskuteční v Olomouci, v Brně, v Praze, v Ostravě, ve Frýdku-Místku a v Opavě. Každoročně se koná v termínu kolem 6. března, významného dne v právních dějinách. Právě 6. března 1920 byla vyhlášena a nabyla účinnosti Ústavní listina Československa. Když nepočítáme prozatímní ústavu z roku 1918, jedná se o první ústavněprávní dokument naší československé státnosti.

Autor: red., E. Havrtlant, E. Hrudníková

Fotogalerie

Noc práva v Olomouci          zdroj: upol
Noc práva v Olomouci          zdroj: upol

Další články z rubriky

Přednáškový sál v botanické zahradě

Přednáškový sál v botanické zahradě

Otevře Přírodovědecká fakulta UP

Folklórní symfonie bez hranic

Folklórní symfonie bez hranic

Unikátní setkání univerzitních souborů Visegrádu v srdci Olomouce

Víkendové setkání se světluškami

Víkendové setkání se světluškami

A největšími brouky na světě v Pevnosti poznání

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.