Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Čtvrtek 17. října 2019 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Nové střední školy na Jesenicku

17.10.2019 - Nové střední školy na Jesenicku - Hejtmanství...

Počasí

17.10.2019 - Čtvrtek

Teplota: 16 / 8 - PoloJasno

18.10.2019 - Pátek

Teplota: 17 / 11 - Zataženo

Zde je místo pro Vaši reklamu

Noc s Andersenem prožily letos děti u hasičů v Šumperku

03. dubna 2017 - 08:31

Zpět na seznam článků

V nové budově si prohlédly prostory, kam se běžně ostatní návštěvníci neprovází

Noc s Andersenem prožily letos děti u hasičů v Šumperku

Noc s Andersenem u hasičů v Šumperku zdroj foto: M. Žaitlík

Již po šestnácté se nocovalo v Šumperku v rámci oblíbené akce „Noc a Andersenem“. Žáci z vybraných škol, společně s malými čtenáři z Městské knihovny v Šumperku, nespali v knihovně. Díky vstřícné nabídce profesionálních hasičů Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje, územního odboru Šumperk, prožili svoji noc knihomolů v nové budově Stanice Šumperk.

Noc s Andersenem u hasičů v Šumperku zdroj foto: M. Žaitlík

Celá akce začala v podvečer, kdy se přibližně čtyři desítky dětí z 2. až 4. tříd základních škol ubytovalo“ v připravených prostorách. Po krátkém seznámení se životem hasičů byly dětem exkluzivně představeny také prostory stanice, kam se běžně ostatní návštěvníci neprovází.  „Večerní atmosféra po západu slunce celou prohlídku udělala více netradiční, zejména venkovních prostorů. Nechybělo společné focení u centrálního hydrantu pro doplňování hasičských cisteren. Dlouhá a důkladná prohlídka zásahových vozidel za doprovodu a komentáře službu konajících hasičů ukončila seznámení se zajímavým místem noclehu,“ uvedl ředitel územního odboru Šumperk HZS Olomouckého kraje, plukovník Martin Žaitlík.

Noc s Andersenem u hasičů v Šumperku zdroj foto: M. Žaitlík

Večerní předčítání pohádek opět pokračovalo stylově. Hasiči přečetli dětem vybrané pohádky, které napsali jejich kolegové – profesionální hasiči. „Čtení jsme doplnili připravenými velkoplošnými obrázky k pohádkám, které poutavě udržely pozornost posluchačů. Nechyběly krátké znalostní a dovednostní hry ve znamení známé akčních skupiny hrdinů „Čtyřlístek“, s převahou záchranářské a hasičské tématiky,“ přiblížil průběh večera ředitel.

Každý z účastníků byl drobnými předměty od hasičů odměněn. Dlouho po půlnoci byly plány ukončením noci čtením hasičské pohádky „na dobrou noc“ překaženy krátkou polštářovou bitvou mezi nocležníky.

Noc s Andersenem u hasičů v Šumperku zdroj foto: M. Žaitlík

Ráno bylo pro nocležníky „kruté“. „Jak jinak, než jak tomu bývá na hasičské stanici, byli všichni ráno nelítostně vzbuzeni místním rozhlasem oznamujícím ukončení noční pohotovosti, přípravou na nástup a předním směny,“ s úsměvem prozradil Martin Žaitlík. Budíček i zažité oznámení nočního poplachu pro výjezd jednotky hasičů, bylo „kořením“ netradiční šumperské „Noci s Andersenem“ pro děti. „Chci ocenit ochotu a zájem všech z řad dospělých, kteří se na celé akci podíleli. Mezi doprovodem dětí byla tradičně spisovatelka Vladimíra Krejčí a ilustrátor Václav Roháč, který profesionální hasiče „obdaroval“ cenným pamětním listem,“ dodal ředitel Žaitlík.

Noc s Andersenem u hasičů v Šumperku zdroj foto: M. Žaitlík

Noc s Andersenem je akcí knihoven na podporu dětského čtenářství, při níž děti nocují v knihovnách a už nejen v nich. Akce se pravidelně koná u příležitosti výročí narození dánského pohádkáře, Hanse Christiana Andersena (2. dubna 1805). A právě 2. duben je od roku 1967 vyhlášen i Mezinárodním dnem dětské knihy. První akce „Noc s Andersenem“ proběhla na přelomu 31. března a 1. dubna 2000 v dětském oddělení Knihovny Bedřicha Beneše Buchlovana v Uherském Hradišti. Účastnilo se jí tehdy pětadvacet dětí. Od té doby se tato akce poněkud rozrostla. O čemž svědčí statistika loňského roku. V noci z 1. na 2. dubna se nocovalo v 1.633 registrovaných místech. Dohromady tu noc „spalo“ na těchto „registrovaných“ místech 95 824 dětí a dospělých.

V České republice to bylo neuvěřitelných 639 knihoven, 582 základních, mateřských i středních škol, dále další místa ve školních družinách, v zájmových volnočasových domovech dětí, dětských domovech, ústavech, u hasičů, u salesiánů, pionýrů, skautů, v divadlech, v zoo, na tvrzích, v nemocnicích, v knihkupectvích…  Té noci se četlo s tatínky, s babičkami, s dědečky, s lidmi různých profesí. Četlo se s lidmi na dálku, prostřednictvím on-line přenosů …„Noc s Andersenem“ přeskočila hranice naší vlasti. Dostala už i do Austrálie, Slovinska, Chorvatska, Polska, Srbsko, Bulharsko, na Slovensko, na Ukrajinu. Pořádají ji „České školy bez hranic“ na celém světě. Čte se v Českém kroužku v Kodani a také na velvyslanectví Dánského království. Nocuje se také v izraelském Tel-Avivu i saúdsko-arabském Rijádu. Mezi registrovanými nechybí ani Keňa, Nový Zéland, USA a Kanada.

Autor: red., M. Žaitlík, zdroj foto: M. Žaitlík

Fotogalerie

Noc s Andersenem u hasičů v Šumperku   zdroj foto: M. Žaitlík

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Skřítkova cesta I.

Skřítkova cesta I.

Fotek: 46
Přidáno: 16.10.2019

Skřítkova cesta II.

Skřítkova cesta II.

Fotek: 77
Přidáno: 16.10.2019

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.