Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Sobota 25. června 2022 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Cyklostezka spojuje Uničov s Litovlí

24.06.2022 - Cyklostezka spojuje Uničov s Litovlí - Má unikátní...

Počasí

25.06.2022 - Sobota

Teplota: 22 / 17 - Bouřky

26.06.2022 - Neděle

Teplota: 29 / 14 - SkoroJasno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Noc vědců představí na sto bodů programu

11. září 2021 - 10:48

Zpět na seznam článků

Tentokrát nejen v centru města

Noc vědců představí na sto bodů programu

ilustrační snímek zdroj foto: archiv upol - Vojtěch Duda

Oblíbená vědecká party pro celou rodinu po roční pauze opět oživí poslední páteční večer a noc v září. V rámci populární Noci vědců přinesou 24. září bohatý program na téma ČAS nejen fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, ale také Fakultní nemocnice Olomouc či Pevnost poznání. Premiérově se představí vědecká centra v Olomouci-Holici nebo Expozice času ve Šternberku.

Bohatý program olomoucké Noci vědců od výstav, přednášek, soutěží, her či tvořivých dílniček přes prohlídky špičkových laboratoří a dalších zajímavých prostor univerzit či nemocnice a atraktivní vědecké pokusy po skateboarding, ochutnávku pokrmů či filmové projekce je tradičně určen všem věkovým kategoriím od dospělých po nejmenší děti.

Mimo centrum města bude návštěvníky pohodlně dopravovat speciální autobusová linka. „Ukazuje se, že téma času je napříč vědními obory velmi atraktivní, což dokazuje jak zapojení všech osmi fakult univerzity a dalších univerzitních jednotek, tak rozmanitost programu. Mezi největší lákadla bude jistě patřit svítící pět a půl metru velký model Marsu před Pevností poznání, filmové projekce v režii Academia Film Olomouc nebo prohlídky běžně nepřístupných prostor ve fakultní nemocnici nebo na lékařské fakultě, kde se podíváme, jak zub času nahlodává kosti,“ vypočítává z programu koordinátor Noci vědců Ondřej Martínek. Academia Film Olomouc například láká hned na tři filmové projekce v aule přírodovědecké fakulty.

Kromě tradičně nejbohatšího programu na přírodovědecké a pedagogické fakultě, které nabídnou v programu desítky atraktivních stanovišť, workshopů a pokusů popularizujících vědu, by měli návštěvníci věnovat pozornost i ostatním fakultám. V areálu fakulty tělesné kultury se mimo jiné dozví, jak se postupem času u člověka vyvíjí tzv. potápěčský reflex, nebo se budou moci v dílně podílet na největším mistrovském díle s názvem ČAS. Filozofická fakulta naopak láká všechny vědychtivé na možnost vyzkoušet si na vlastní kůži stáří. Simulátor stáří zprostředkuje účastníkům při různých aktivitách pocit limitů, se kterými jsou denně konfrontováni staří lidé. Simuluje ušní šelesty, třesy horních končetin či zrakové vady.  

Olomoucká fakultní nemocnice představí návštěvníkům pokrok v medicíně v posledních desetiletích v oblasti transplantací, umělých náhrad nebo robotické chirurgie včetně výstavy historické zdravotnické techniky. Příchozí budou mít možnost prohlédnout si zblízka transfuzní oddělení či se seznámit s návštěvníky velmi oblíbeným systémem potrubní pošty.  „Novinkou letošního ročníku bude speciální autobusová linka – ta bude v pravidelných intervalech spojovat přírodovědeckou fakultu s Expozicí času ve Šternberku, která se letos do tematického programu zapojila vůbec poprvé,“ dodává Martínek. Ve druhém směru pak usnadní dopravu do areálu CATRIN, Ústavu experimentální botaniky a do 3D tiskového centra Vědeckotechnického parku UP v Olomouci-Holici.

Ačkoliv je Noc vědců zaměřena především na rodiny s dětmi, na své si přijdou i dospělí. Program přímo jim na míru připravuje například právnická fakulta, která zve na dvě přednášky: první na téma častých omylů v současném pracovním právu z pohledu zaměstnance i zaměstnavatele a druhou o sexuálních deliktech, kde prošla česká právní úprava v posledních dekádách zajímavým vývojem. Až od patnácti let je přístupné také Anatomické muzeum při lékařské fakultě.

Autor: red., E. Havrlant

Fotogalerie

ilustrační snímek               zdroj foto: archiv upol - Vojtěch Duda

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Den Policie ČR aneb IZS v akci II

Den Policie ČR aneb IZS v akci II

Fotek: 80
Přidáno: 23.06.2022

Den Policie ČR aneb IZS v akci I

Den Policie ČR aneb IZS v akci I

Fotek: 79
Přidáno: 23.06.2022

Zastavení v Branné II

Zastavení v Branné II

Fotek: 30
Přidáno: 19.06.2022

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.