Čtvrtek 25. července 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Dny lidové architektury

25.07.2024 - Dny lidové architektury - Hanácká obec Cholina oživila...

Počasí

25.07.2024 - Čtvrtek

Teplota: 23 / 14 - PoloJasno

26.07.2024 - Pátek

Teplota: 25 / 11 - Zataženo

Noční práce na dálnicích a silnicích

09. července 2024 - 11:58

Zpět na seznam článků

Jsou součástí činností ŘSD

Noční práce na dálnicích a silnicích

Noční práce na dálnicích a silnicích zdroj foto: ŘSD

Celospolečensky diskutované téma nočních prací na dálnicích a silnicích I. třídy v České republice je stále doprovázeno řadou nejasností.

Časté představy o nečinnosti v nočních hodinách jsou nepravdivé, protože směny za tmy naopak fungují, a to nejen poblíž velkých měst. Generální ředitel ŘSD Radek Mátl potvrzuje. „Všechny údržbové práce v okolí Prahy i Brna děláme po nocích, Pražský okruh by se ani jinak udržovat nedal. Také spoustu oprav silniční a dálniční sítě děláme v noci, zejména v letních měsících se dělá hodně v noci. V noci pracujeme poměrně intenzivně. Co se týká staveb a oprav, také se dělají často v noci. Navíc jak jsou v soutěžích důležitými kritérii termín a čas, tak i snahou firem, tedy zhotovitelů, je stihnout vše včas a jsou nuceni pracovat o víkendech a v nočních hodinách. Někdy je to v noci dokonce ideální, protože kvůli silnému provozu nejsou firmy schopny navozit na místo materiál přes den.“

Důležitými faktory nepřetržitého provozu jsou předpisy spolu se zárukou provedení. „Práce v noci mají dva trošičku rizikové aspekty. První se se týká hluku, v blízkosti měst a obcí nám tyto práce často zakazují hygienici. Druhý aspekt je technologický, protože pokládka v nočních hodinách je velmi problematická a může to mít dopady na kvalitu,“ dodává Radek Mátl. 

Podle mluvčího ŘSD Jana Rýdla probíhá na nejzatíženějších úsecích až 80 procent údržby právě v době po západu slunce. „Noční práce probíhají i při rozšíření D1 v Brně. Moderní těžké stavební stroje nám umožňují efektivní a rychlou práci, i když většina populace spí. Grejdr, půdní fréza a vibrační válec jedou i za tmy, což nám umožňuje postupovat rychleji a efektivněji. Použití těžkých strojů je klíčové pro minimalizaci dopravních omezení a zajištění bezpečnosti na silnicích. Díky nočním pracím a moderním technologiím jsme dokázali zkrátit dobu výstavby první etapy o 63 dnů. Naši stavaři díky svému nasazení a pochopení a trpělivosti řidičů dokázali posunout původní termín dokončení. Nová mostní estakáda Horní Heršpice na D1 v Brně začne sloužit motoristům už v polovině dubna 2025,“ objasnil mluvčí konkrétní situaci.

Nejvíc nočních krátkodobých prací provádí střediska správy a údržby dálnic (SSÚD) u Prahy jako jsou střediska Rudná a Mirošovice, kde jsou největší denní dopravní intenzity. Noční práce zároveň probíhají i na dalších SSÚD po celé republice. Jan Rýdl upřesnil: „Na dálnicích D0 i D5 děláme noční práce pravidelně. Od začátku roku jsme uskutečnili jenom na tomto úseku asi 500 nočních prací“. Mezi pracovní náplň po setmění patří například opravy svodidel, sekání trávy, čištění odvodnění, vodorovné dopravní značení, opravy asfaltobetonu nebo cementobetonových desek či přetěsňování spárořezu cementobetonových povrchů.

Výše uvedené odpovídá harmonogramům činností také u středisek SSÚD v Ivanovicích na Hané, Brodku u Prostějova, Kocourovci, Přerově, Mankovicích a v Ostravě. Dělníci zde například za světel reflektorů instalují značení, mění uspořádání jízdních pruhů, věnují se neodkladné zimní i letní údržbě a zapomenout nelze ani na nepřetržitou asistenční službu, která non-stop pomáhá řidičům na dálnicích v nouzi.

Autor: red., Miroslav Mazal zdroj foto: ŘSD

Fotogalerie

Noční práce na dálnicích a silnicích     zdroj foto: ŘSD
Noční práce na dálnicích a silnicích     zdroj foto: ŘSD
Noční práce na dálnicích a silnicích     zdroj foto: ŘSD
Noční práce na dálnicích a silnicích     zdroj foto: ŘSD
Noční práce na dálnicích a silnicích     zdroj foto: ŘSD

Další články z rubriky

Začíná Letní škola slovanských studií

Začíná Letní škola slovanských studií

Téměř stovka studentů z celého světa se na Univerzitě Palackého zase začne učit česky

Vydejte se na výlet do světa lidí s hendikepem

Vydejte se na výlet do světa lidí s hendikepem

Výstava je o překonávání překážek

Exkluzivní Fotogalerie

Den s Horskou službou III.

Den s Horskou službou III.

Fotek: 72
Přidáno: 22.07.2024

Den s Horskou službou II.

Den s Horskou službou II.

Fotek: 68
Přidáno: 22.07.2024

Den s Horskou službou I.

Den s Horskou službou I.

Fotek: 91
Přidáno: 22.07.2024

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.