Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Sobota 04. prosince 2021 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Pět let Call centra energetiků v Zábřehu

03.12.2021 - Pět let Call centra energetiků v Zábřehu - Místo oslav...

Počasí

04.12.2021 - Sobota

Teplota: 0 / -2 - Sníh

05.12.2021 - Neděle

Teplota: 1 / 0 - Sníh

Zde je místo pro Vaši reklamu

Nová metoda léčby dává naději nemocným s pokročilou rakovinou prostaty

30. října 2021 - 18:31

Zpět na seznam článků

FN Olomouc ji hodnotí v klinické studii

Nová metoda léčby dává naději nemocným s pokročilou rakovinou prostaty

FNOL zdroj foto: archiv

Novou naději pro pacienty s pokročilým a nevyléčitelným karcinomem prostaty přináší terapie, kterou nyní v klinické studii testují odborníci ve FN Olomouc. Největší zdravotnické zařízení na střední Moravě je jediným centrem tohoto klinického zkoušení v České republice. Nový způsob terapie může pro nemocné představovat velkou šanci k získání kontroly nad jejich chorobou.

Vůbec první aplikace radiofarmaka 177Lu-PSMA-167 v České republice proběhla v rámci studie 25. srpna tohoto roku na Klinice nukleární medicíny FN Olomouc. „Tato terapie je indikována pro pacienty s metastatickým kastračně refrakterním karcinomem prostaty po selhání hormonální terapie. Onemocnění je v této fázi nemoci nevyléčitelné. Nová léčba, která zatím není dostupná mimo klinickou studii, však představuje pro nemocné velkou naději na získání kontroly nad touto nemocí,“ říká primářka Onkologické kliniky FN Olomouc Hana Študentová, jež je hlavním investigátorem klinické studie.

177Lu-PSMA-167 je vysoce inovativní protinádorová léčba. „Jedná se o radiofarmakum, které se váže na prostatický specifický membránový antigen (PSMA), jenž se v hojné míře nachází na nádorových buňkách karcinomu prostaty. 177-LuPSMA-167 se aplikuje intravenózně a radionuklid 177Lu vyzařuje záření beta s velmi krátkým doletem v tkáni, které zničí nádorové buňky. Touto terapií nyní léčíme již dva nemocné a další pacienti se chystají do studie zapojit,“ popisuje přednosta Kliniky nukleární medicíny FN Olomouc docent Pavel Koranda.

O nové metodě vyšla v září letošního roku práce v prestižním časopise New England Journal of Medicine. Článek popisoval úspěšnou klinickou studii s názvem VISION právě s 177Lu-PSMA-167, která významně zlepšila měřené parametry u pacientů s pokročilým karcinomem prostaty ve srovnání se standardní terapií.

Nynější klinická studie na studii VISION, jejím cílem je zhodnotit účinnost a bezpečnost této perspektivní léčebné metody již v poněkud časnější fázi terapie metastazujícího karcinomu prostaty.

Autor: red., A. Fritscher, zdroj foto: FNOL

Fotogalerie

FNOL                    zdroj foto: archiv

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Čarovný les a BUBU CESTA II.

Čarovný les a BUBU CESTA II.

Fotek: 73
Přidáno: 11.11.2021

Čarovný les a BUBU CESTA I.

Čarovný les a BUBU CESTA I.

Fotek: 74
Přidáno: 11.11.2021

východ slunce Šumperk

východ slunce Šumperk

Fotek: 35
Přidáno: 29.10.2021

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.