Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Čtvrtek 25. února 2021 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

VIDEO. Policejní honička v Litovli

25.02.2021 - VIDEO. Policejní honička v Litovli - Zdrogovaný řidič...

Počasí

25.02.2021 - Čtvrtek

Teplota: 12 / 4 - Jasno

26.02.2021 - Pátek

Teplota: 12 / 2 - obcasny-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

Nová olomoucká spermobanka přichází s revoluční nabídkou

22. listopadu 2013 - 12:31

Zpět na seznam článků

Páry si v pohodlí domova vyberou dárce

Nová olomoucká spermobanka přichází s revoluční nabídkou

ilustrační snímek zdroj:Sperm Bank International

V Olomouci ve čtvrtek 21.listopadu oficiálně představila společnost Sperm Bank International první specializovanou spermobanku v České republice. Páry si v pohodlí svého domova mohou podle celé škály údajů najít takového dárce, který se bude nejvíce podobat neplodnému tatínkovi. Ve spermobance lze uchovávat nejen darované, ale i vlastní sperma.

Odborníci tkáňového zařízení mají dlouholeté zkušenosti v oblasti lidské neplodnosti a asistované reprodukce. Jejich cílem je zpřístupnění dárcovských spermií širokého spektra přísně vybraných dárců k umělému oplodnění pod lékařským dohledem.

Na centrum se mohou obrátit lidé, kteří chtějí dítě, ale bohužel z různých důvodů nemohou použít spermie partnera ženy.„Jsme zaměřeni na práci s jednou polovinou páru, tedy na muže,” říká Jana Březinová, embryoložka nové spermobanky, jejíž databáze umožňuje výběr kvalitního dárce spermatu. „Stejně jako v IVF centrech, je i u nás zachována anonymita dárce, ale páry mají možnost zvolit si ho podle řady údajů.Jedná se především o fyzický vzhled, ale i psychologické vlastnosti, dosažený stupeň a typ vzdělání nebo koníčky,“ upřesňuje embryoložka a dodává, že je větší šance najít takového dárce, který se bude nejvíce podobat neplodnému tatínkovi. 

ilustrační snímek zdroj:Sperm Bank International

Odborná garantka tkáňového zařízení gynekoložka Ivana Oborná dodává:„Máme přísnější limity pro výběr dárců, než je norma Světové zdravotnické organizace.Provádíme navíc celou škálu nadstandardních vyšetření a uvádíme i rozšířený profil dárce.“ Že je testování velmi přísné, dokládají i čísla–z celé desítky potenciálních dárců projdou jeden až dva muži. Skutečnost, že situace není příznivá, potvrzují zkušenosti nejen z ČR, ale i dalších vyspělých zemí, kde má v průměru s plodností problémy každý pátý muž. Dávno také neplatí, že muž, který zplodil dítě, může mít bez potíží dalšího potomka. Kvalitu spermií ovlivňuje zevní prostředí, životní styl a celá řada dalších faktorů.

ilustrační snímek zdroj:Sperm Bank InternationalOlomouckou spermobanku mohou vyhledat také muži, kteří chtějí z různých důvodů uchovat vlastní sperma. Autokryokonzervace se doporučuje zvláště mladým bezdětným mužům, jimž bylo diagnostikováno některé závažné onemocnění. Jedná se často o pacienty v péči onkologa, revmatologa či diabetologa.

Uchování spermatu doporučují lékaři i takovým pacientům, kteří podstupují léčbu, která by mohla poškodit zárodečnou tkáň, v níž se tvoří spermie. Dalším příkladem jsou muži, kteří se rozhodli pro vasektomii – tedy účinnou trvalou antikoncepci, ale rádi by měli v záloze svoje sperma, kdyby chtěli v budoucnu založit novou rodinu. „V rámci prevence je vhodné uvažovat o uchování vlastního spermatu u rizikových povolání, kde hrozí poškození pohlavního ústrojí či trvalé znehodnocení kvality spermií,“ uzavírá embryoložka Jana Březinová.

Autor: red.,S.Součková

Fotogalerie

ilustrační snímek         zdroj:Sperm Bank International

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Jeseníky

Jeseníky

Fotek: 28
Přidáno: 06.01.2021

Přestupní terminál Šumperk

Přestupní terminál Šumperk

Fotek: 21
Přidáno: 16.11.2020

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.